Spa 2018. – Vettel dominantno slavio nakon kaosa na startu

Automoto 26. kol 202114:25 > 14:26
DarioxOliveira

Sebastian Vettel uvjerljivo je ostvario petu pobjedu u sezoni na VN Belgije na današnji dan 2018. kojom je dominirao od prvoga kruga, a utrku je obilježio veliki sudar na startu utrke zbog kojega su odustaja trojica vozača.

Vettel je dobro startao i bio pokraj Hamilton na kočenju za prvi zavoj, a zatim ga nakon vožnje u zavjetrini kroz Eau Rouge prešao s vanjske strane na početku Kemmel pravca dok su sasvim blizu bili i vozači Racing Pointa Ocon i Perez, piše MAXF1.net.

Ocon je na kočenju za Les Combes bio gotovo paralelno s Vettelom, ali su ga s vanjske strane prešli i Hamilton i Perez pa je pao na četvrto mjesto.

Hulkenberg je kasno kočio u prvom zavoju, blokirao kotače i pogodio Alonsa koji je preletio preko Leclerca nakon čega su sva trojica vozača odustala već u prvom krugu.

Stražnje krilo na Ricciardovom Red Bullu otpalo je nakon što ga je pogodio leteći Alonso, a Ricciardo je izašao široko iz prvoga zavoja i pogodio Raikkonena kojem je probušio stražnju desnu gumu i oštetio bočnu ploču stražnjega krila.

I Ricciardo i Raikkonen došli su do boksa iako su oboje na kraju odustali – Raikkonen već u osmom krugu, a Ricciardo, koji je izgubio dva kruga zbog promjene stražnjega krila, u 28. krugu.

Nakon sudara izašao je sigurnosni automobil, a Hamilton je pokušao napasti Vettela na kočenju za posljednju šikanu i izgubio izlaznu brzinu prema La Sourceu.

To je Vettelu omogućilo da izgradi dovoljnu prednost da se obrani na kraju Kemmel pravca, a ubrzo i izgradi oko tri sekunde prednosti.

Hamilton je u boks ušao u 21. krugu, a Vettel ga je slijedio krug kasnije. Britanac je imao vrlo brzi izlazni krug na novim gumama, ali ga je usporio Verstappen u Red Bullu pretkraj kruga pa se Vettel vratio ispred Hamiltona, izvan DRS dosega.

Vettel je opet ubrzo uspostavio prednost koju je imao i prije ulazaka u boks i na kraju završio 11 sekundi ispred Hamiltona za smanjenje njegove prednosti na 17 bodova, osam utrka prije kraja sezone.

Treće mjesto osvojio je Verstappen pred brojnim navijačima u Belgiji nakon što je izbjegao kaos na startu, prestigao Ocona kasnim kočenjem u Les Combesu tri kruga nakon ponovnoga starta, a zatim i njegovog momčadskog kolegu Pereza nekoliko krugova kasnije.

Verstappen je s novih 15 bodova prestigao Ricciarda i sada je peti u poretku vozača s pet pobjedničkih postolja, a Bottas je završio četvrti nakon starta sa začelja i time pomogao Mercedesu da poveća svoju prednost ispred Ferrarija s 10 na 15 bodova.

Bottas je startao posljednji zbog uzimanja četvrtoga motora i ostalih komponenti Mercedesove pogonske jedinice, a Pereza je u borbi za četvrto mjesto prestigao nekoliko krugova prije kraja utrke.

Vozači Racing Point Force Indije završili su na petom i šesto mjestu i time osvojili prvih 18 bodova za novu momčad budući da se dosad osvojeni bodovi bivše momčadi Force Indije brišu, a Haasovi vozači bili su sedmi i osmi te osvojili 10 bodova za Haas koji se sada Renaultu približio na samo šest bodova zaostatka u borbi za četvrto mjesto.

Renault je imao katastrofalan vikend u Belgiji i nisu osvojili nijedan bod, a nakon odustajanja Hulkenberga u prvom krugu Sainz je uspio završiti 11. što je tek drugi puta ove sezone da nije osvojio bodove.

Budući vozač Red Bulla Pierre Gasly završio je deveti u Toro Rosso Hondi, a Ericsson je spasio dan za Sauber i osvojio posljednji bod na današnjoj utrci.