NFL fanovi, stiže 'novi' playoff i dodatna utakmica!

Al Bello / Staff

NFL i Udruga igrača već neko vrijeme pregovaraju oko novog kolektivnog ugovora koji bi mogao donijeti najznačajnije promjene u sustav natjecanja u posljednjih 30 godina.

Photo by Sean Gardner/Getty Images)

Što kažete na utakmicu više u regularnoj NFL sezoni? A kako vam se sviđa playoff koji će uključiti veći broj momčadi?

Novi kolektivni ugovor NFL lige i Udruge igrača po svemu sudeći donijet će goleme promjene u sustavu natjecanja. Najvažnije, tiče se doigravanja. Umjesto dosadašnjih 12 momčadi, playoff bi u budućnosti, potencijalno već od nove sezone, uključio 14 ekipa s time da bi konferencijski prvaci i dalje imali čast prolaza izravno u polufinale dok bi se broj Wild Card utakmica povećao s četiri na čak šest.

NFL trenutno ima 32 momčadi, a mnogi stručnjaci, bivši igrači, mediji smatraju kako je playoff sustav spreman za veliki redizajn. Obzirom na broj ekipa razmišljanje jest kako bi trebalo osigurati i već broj momčadi u doigravanju.

Druga bitna promjena tiče se broja utakmica. Svaka ekipa u regularnoj sezoni mora odigrati 16 utakmica, po osam kod kuće i u gostima. NFL želi povećati broj za jednu utakmicu, a u tom smislu postoji više prijedloga. Neke momčadi potencijalno bi odigrale utakmice više kod kuće, a druge jednu više u gostima, ta bi računica bila određena ždrijebom. Druga opcija tiče se mogućnosti da se ta deveta utakmica odigra na neutralnom terenu. To bi bio svojevrstan pokušaj da se NFL nađe na lokaciji koja nema momčad u američkom nogometu.

Ipak, čini se kako je najrealnija treća opcija – međunarodna utakmica. To bi konkretno značilo da bi svaka momčad jednu utakmicu u sezoni odigrala izvan SAD-a. Već naravno postoje takve utakmice koje se igraju u Londonu i Mexico Cityju, međutim te dvoboje igraju samo određene ekipe. U novom sustavu svaka bi momčad igrala jednu utakmica izvan američkih granica. Mnoge zemlje odavno su istaknule kandidaturu za organizaciju NFL utakmice poput Berlina ili Madrida, pa čak i Pariza.

Kad će nastupiti promjene?

Što se tiče playoff situacije, promjena bi mogla uslijediti već u novoj sezoni, ukoliko prijedlog prođe na glasanju. S druge strane, jedna utakmica više u regularnoj sezoni neće stupiti na scenu prije 2021. godine, a moguće i godinu dana kasnije. Ključ u ovoj priči jest ugovor o TV pravima između NFL-a i ESPN-a koji ističe iduće godine. Jasno jest kako će Liga tražiti veći novac za dodatan sadržaj.