13.02.2019 | 22.54

Ajax rasturio Real pa izgubio, Spursi razbili Dortmund

Odigrane su i druge dvije ovotjedne utakmice Lige prvaka. Do prednosti u prvim susretima osmine finala stigli su Real pobjedom kod Ajaxa 2:1 te Tottenham slavljem 3:0 kod kuće protiv Borussije.

cruyff, ajax

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Pogled na tribine Cruyff arene u Amsterdamu

Ajax se dobro postavio na početku utakmice, opasniji je, imao je i dvije poluprilike. Real ima velikih problema iznijeti loptu izvan svoje polovice. Ali je zato u 14. minuti pri prvom proboju Viniciusa u kazneni prostor s desne strane Real zamalo poveo, sjajno je reagirao Onana, vratar domaćih.

U 26. minuti Dušan Tadić pobjegao je s lijeve strane, došao do udarca u kaznenom prostoru s 12-13 metara i pogodio desnu vratnicu Courtoisa.

U 35. minuti veliku priliku za domaće propustio je Ziyech, ostao je 1 na 1 s belgijskim vratarom malo iskosa s desne strane, ali je Courtois obranio.

No, vratar Reala nije bio jednako vješt dvije minute kasnije, kada je nakon kornera i udarca De Ligta, izletio u prazno, a loptu je glavom u mrežu proslijedio Tagliafico!

Ipak, nakon pregledavanja snimke sudac Skominaponištio je pogodak za Ajax označavajući rukom da je razlog za to zaleđe.

U 43. minuti Tadić je nanizao nekoliko igrača ne lijevoj strani šesnaesterca, ali je udarac završio izvan okvira gola.

Prvo poluvrijeme završeno je izravnim udarcem Schönea iz slobodnog udarca u okvir gola, obranio je Courtois, a onda je Skomina poslao igrače na odmor.

modrić

Lars Baron/Getty Images

U razmaku od minute početkom drugog poluvremena, Ajax i Real su razmijenili dvije prilike. Prvu je promašio Benzema, a drugu, nešto malo manju na drugoj strani - Neres.

U 60. minuti Luka Modrić sa svojih 40 metara podiže loptu u zrak, uz lijevu aut crtu traži u prostor Viniciusa, ovaj prihvaća loptu i sjajno prodire u kazneni prostor, pronalazi usamljenog Benzemu, a ovaj suprotne rašlje gola Onane - Real je poveo!

Ziyechov slobodan udarac s 25 metara u 71. minuti nije bio dovoljno jak, završio je u rukavicama Courtoisa.

U 75. minuti, samo koji tren nakon ulaska trećeg napadača za Ajaxa, Caspera Dolberga, Ziyech je prihvatio sjajno ubacivanje s lijeve strane i zakucao loptu u mrežu s 5-6-7 metara. Domaći su izjednačili!

U 87. minuti Real je ponovno došao u vodstvo, odnosno postavio konačan rezultat. Sjajno je Vazquez proigrao na desnoj strani prilično usamljenog Carvajala, ovaj je ubacio prema drugoj vratnici, Onana je otišao u prazno a loptu pred golom sam prihvatio i ugurao u mrežu Asensio.

U 92. minuti Dolberg je na drugoj strani bio jedan na jedan s golmanom Reala, ali je Curtois obranio.

Luka Modrić je odigrao cijeli susret za Real.

U drugom susretu večeri Tottenham je u Londonu pobijedio Borussiju Dortmund sa 3-0 načinivši veliki korak prema plasmanu u četvrtfinale. Tottenham je 'razbio' lidera njemačkog prvenstva i bez svog najboljeg igrača Harryja Kanea koji nije nastupio zbog ozljede. Pobjedu Spursima donijeli su Heung-Min Son (47), Jan Vertongen (82) i Fernando Llorente (86).

Tottenham i Borussija su do ove utakmice igrači četiri puta, a svaki sastav je upisao po dvije pobjede. Spursi su prošle sezone dobili obje utakmice protiv Borussije u skupini. U Londonu je bilo 3-1, a u Dortmundu 2-1, no Borussija je bila bolja u 2016. u osmini finala Europske lige. Također, je dobila oba ogleda (2-1, 3-0).

U prvom poluvremenu nije bilo golova, a oba sastava su imala po jednu lijepu priliku. Moura je u sedmoj minuti pucao pored gola, dok je u 44. minuti zaprijetio Zagadou, ali je Lloris fantastično obranio.

Tottenham je poveo već u drugoj minuti nastavka. Vertonghen je ubacio, Zagadou je bio prekratak, a Son je lakoćom zabio za 1-0. U 59. minuti i Vertonghen se mogao upisati među strijelce, ali je s ruba kaznenog prostora pucao preko gola. U 82. minuti Belgijanac je ipak pogodio za 2-0. Aurier je sjajno ubacio, a Vertonghen utrčao iz drugog plamna i zabio za 2-0. Veliki korak prema plasmanu u četvrtfinale Spursi su napravili u 87. minuti kada je Fernando Llorente nakon ubačaja iz kornera zabio za 3-0.

Uzvratne utakmice su 5. ožujka u Madridu i Dortmundu.

AJAX - REAL MADRID 1-2
AMSTERDAM. Stadion Johan Cruyff - 54.000 gledatelja; Sudac: Damir Skomina (Slovenija); Strijelci: 0-1 Benzema (60), 1-1 Ziyech (75), 1-2 Asensio (87) Žuti kartoni: Ziyech / Reguilon, Vazquez, Ramos
Crveni kartoni: -
AJAX: Onana - Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico - De Jong, Schone (od 73. Dolberg), Van de Beek - Ziyech, Tadić, Neres
REAL MADRID: Courtois - Carvajal, Nacho, Ramos, Reguilon - Kroos, Casemiro, Modrić - Bale (od 61. Vazquez), Benzema (od 73. Asensio), Vinicius Junior (od 81. Diaz)

TOTTENHAM - BORUSSIA DORTMUND 3-0
LONDON. Stadion Wembley - 80.000 gledatelja; Sudac: Antonio Mateu Lahoz (Špa);
Strijelci: 1-0 Son (47), 2-0 Vertongen (82), 3-0 Llorente (86); Žuti kartoni: Aurier / Delaney; Crveni kartoni: -
TOTTENHAM: Lloris - Sanchez, Foyth, Alderweireld - Aurier, Sissoko (od 90+1 Wanyama), Winks, Vertonghen - Son (od 90. Lamela), Eriksen, Moura (od 84. Llorente)
BORUSSIA DORTMUND: Burki - Hakimi, Omer Toprak, Diallo, Zagadou (od 77. Schmelzer) - Witsel, Delaney - Sancho (od 88. Guerreiro), Dahoud, Pulišić (od 87. Larsen) - Gotze.