Vrijeme je za pravu senzaciju – Russ u Knickse!

NBA 7. srp 20197:31 > 7:33
Steve Dykes/Getty Images

Nakon što je Paul George putem razmjene igrača i pickova završio u Los Angeles Clippersima, postalo je jasno kako je došlo vrijeme da se od Oklahome oprosti i Russell Westbrook.

Thearon W. Henderson/Getty Images

Čovjek kojeg ljudi vole mrziti – Russell Westbrook. Iako je protekle tri sezone završio na neviđen način, s prosječnim triple-double učinkom mnogi i dalje smatraju ‘Westbricka’ čovjekom koji je rastjerao sve suigrače koje je mogao proteklih deset godina, ponajviše radi nedostatka samokontrole i prevelikog poriva da šutira kada možda to i ne bi trebao.

Paul George je prije točno godinu dana stao uz bok Russa na velikoj pozornici gdje je objavio kako ostaje u Oklahomi dugi niz godina iskazavši želju da s Russom učini ono što nije uspio Kevin Durant, osigura titulu prvaka. Međutim, dva poraza u prvom krugu doigravanja maksimum je koji su njih dvojica uspjeli ostvariti. George je ovih dana šokirao OKC, posebno generalnog menadžera Sama Prestija zatraživši trade isključivo u Los Angeles Clipperse gdje ga je dočekao Kawhi Leonard. Potonji je, kako smo saznali, u tajnosti razgovarao s Georgeom praktički ga zatraživši da prisili Prestija na trade koji ovaj zapravo ne želi učiniti.

Međutim, Presti se našao pred zidom, a u svom stilu odradio je posao vrhunski. Najprije je pokušao upakirati Westbrooka i Georgea i poslati ih prema Torontu za Pascala Siakama, no Masai Ujiri je ponudu odbio bez previše razmišljanja. Na koncu, sve je dogovoreno s Clippersima, a Thunder će osim Shai Gilgeousa-Alexandera i veterana pred istekom ugovora Danila Galinarija, dobiti i čak šest pickova prvog kruga drafta, dakle gotovo do druge polovice idućeg desetljeća.

Postavlja se pitanje, što učiniti s Wesbrookom?

Iza njega je tek prva sezona najvećeg ugovora u povijesti lige, dug na sporazumu je 170 milijuna dolara na četiri godine. Jasno jest kako ovdje u startu otpadaju ekipe koje su već neko vrijeme u procesu ‘tankiranja’ ili koje stvaraju budućnost putem draft pickova. Zapravo su samo dvije realne mogućnosti – New York Knicks i Miami Heat.

Knicksi su doživjeli velik poraz ovog prijelaznog roka, niti jedan relevantan slobodan igrač nije želio s njima niti razgovarati, jasno jest kako se ovdje radi od antipatiji usmjerenoj prema vlasniku Jamesu Dolanu koji, blago rečeno, očajno vodi klub dobra dva desetljeća. Knicksi su doveli gomilu igrača bez značajne reputacije, potrošili su gotovo 150 milijuna dolara na momčad koja vrlo vjerojatno neće vidjeti doigravanje sedmu godinu zaredom. No, svi ti igrači, odnosno njihovi ugovori zapravo bi dobro došli u mogućem tradeu za Westbrooka. Jasno, Presti neće prihvatiti bilo koga, Knicksi bi se morali odreći i budućih pickova prvog kruga drafta, no to je možda jedini način da se u Madison Square Garden dovede istinska zvijezda.

Miami je značajno srezao platnu listu ovog ljeta iako je doveden Jimmy Butler, no svejedno bi bilo potrebno značajno manevrirati salary capom ne bi li se dogovorio trade za Westbrooka. Ipak, Heat ima potencijala za taj posao. Ugovori koji ističu Ryanu Andersonu i Goranu Dragiću, pa mladi Justise Winslow, dodajmo tu još paket pickova i Presti bi mogao pristati. OKC zapravo i ne može odbiti baš svaku ponudu, klub će platiti gotovo 43 milijuna dolara poreza ove godine i tamošnji vlasnici žele se riješiti nekih ‘ružnih’ ugovora kako bi se vratili na normalan kolosijek.

Westbrook je jedini član momčadi koja je preselila iz Seattlea u Oklahomu prije više od deset godina, no to bi mogao biti još kratko vrijeme.