Heat vs Celtics: Miami je moćan, Boston oslabljen

NBA 15. ruj 202016:32 > 16:58
Pool / Pool

U noći s utorka na srijedu počinje finalna serija Istočne konferencije između Miamija i Bostona.

Miami je definitivno hit ovogodišnjeg doigravanja, izgubili su samo jednu utakmicu u dvije serije, a i tu su morali pobijediti da se nenadano nisu raspali u završnoj četvrtini trećeg dvoboja protiv Bucksa koji su ostali bez ozlijeđenog Giannisa Antetokounmpa.

No, Bucksi su prošlost, Celticsi su budućnost. Boston je u brutalnom okršaju s Raptorsima porazio lanjske prvake nakon sedme utakmice plasiravši se u još jedno finale konferencije. Najtrofejnija momčad lige u povijesti ispunila je norme koje je postavio po mnogima najbolji trener lige, Brad Stevens. Međutim, je li Boston favorit protiv Miamija?

Bostonova klupa velika je slabost Stevensa koji se mora osloniti na igrače poput Brada Wanamakera i Roberta Williamsa koji teško mogu parirati ipak snažnijoj klupi Heata. Upravo su rezerve potencijalno ključ ove serije. Erik Spoelstra na raspolaganju ima sjajnu vanjsku liniju, posebno se to odnosi na dva vrhunska šutera Duncana Robinsona i Tylera Herroa. Kada jednom ne ide, drugi uskoči i nadoknadi minus poena prvoga. Goran Dragić je odigrao vrhunski playoff, kao preporođen djeluje pored Jimmyja Butlera koji se postavio kao vođa ove momčadi.

Pool / Pool

Igra Celticsa bazirat će se ponajviše na Jaysonu Tatumu koji se razvio u prvoklasnog igrača, leđa mu čuva Marcus Smart, član najbolje obrambene petorke lige ove sezone. Smart će koji put i napadački odigrati na vrhunskoj razini, no njegova obrana je ono što čini razliku.

Miami će kontrirati s Butlerom i posebno Bamom Adebayom te u nešto manjoj, ali itekako vrijednoj ulozi Jaea Crowdera koji je sjajno čuvao Giannisa u seriji s Bucksima. Ipak, Adebayo je fokus obrambene postave Heata, snagom i visokom inteligencijom stvara probleme i najboljim napadačima lige. K tome, sposoban je svojom pokretnošću ‘zatvoriti’ i vanjski šut. Adebayo je s razlogom član druge najbolje defanzivne petorke lige.

ŠUTERSKI OBRAČUN

Spomenuli smo Robinsona i Herroa, Dragić je također izvrstan šuter, a svoj obol spreman je pridonijeti i Kendrick Nunn. Tatum se očekuje u ulozi vodećeg strijelca Celticsa, Jaylen Brown će ga pratiti, a ključ napada bi mogao biti Kemba Walker koji ponekad ofenzivno stagnira, a sramežljivo štedi na broju šuteva. Walker će biti pod posebnom prismotrom sjajnih defanzivaca Heata.

Veliki nedostatak za Celticse čini izostanak Gordona Haywarda koji bi omogućio nešto više opcija s klupe, ali ovako Brad Stevens nema prostora za kalkulacije.

STEVENS vs SPOELSTRA?

Brad Stevens možda i jest, po mnogima, najbolji trener lige, no Erik Spoelstra mnogo ne zaostaje. Duncan Robinson je prije nekoliko dana izjavio kako je trener Heata prilično liberalan u komunikaciji s igračima.

Dogodi se situacija kada prije utakmice raspravljamo tko će koga čuvati od protivnika, Spoelstra nam dopušta da samI biramo. Iako je njegova odluka konačna, naš izbor često bude prihvaćen. Tako je primjerice Jae Crowder tražio da većinu serije protiv Bucksa čuva Giannisa.”

Mnogi treneri zbog takvog pristupa bili bi prozivani kao nedovoljno autoritativni, međutim Spoelstra je svojim načinom vođenja ekipe zaradio poštovanje igrača što nije uvijek lako ostvariti.

TKO ĆE POBIJEDITI?

U najavi sezone prognozirao sam finale Istoka između Miamija i Toronta, no Raptorsi su pali protiv Bostona. Ipak, Heat me toliko impresionirao da ću ih pogurati i prema finalu. Naravno, ništa osobno protiv Celticsa, međutim vjerujem da će ih koštati nedostatak pravih opcija s klupe za rezerve. Brad Wanamaker nije igrač od kojeg će strahovati momčad Heata.

PROGNOZA: Heat 4-2