Doktorica znanosti apsolutna je senzacija Igara

Junak dana OI 25. srp 202118:23 > 18:23 0 komentara
GuliverImages

Austrijska biciklistica Anna Kiesenhofer napravila je veliku senzaciju na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Osvojila je zlatnu medalju u cestovnoj utrci i tako napravila ogromno iznenađenje, ali kada se uzmu u obzir i sve druge okolnosti i njena biografija izvan bisiklističke staze, njeno olimpijsko zlato izdvaja se od ostalih.

Ana je stazu dugu 137 kilometara prešla za 3:52.45. Odvojila se od grupe na nešto više od 40 kilometara do cilja i na kraju uvjerljivo slavila.

O njenoj neprepoznatljivosti u sportu kojim se bavi, a i šire govori i situacija koja se dogodila kada je drugoplasirana Annemiek van Vleuten prošla kroz cilj. Ona je kasnila minutu i 15 sekundi za Annom, ali se nakon prolaska kroz cilj počela radovati misleći da je osvojila zlatnu medalju. Tridesetak sekundi kasnije, svi su shvatili tko je zapravo pobjednica utrke.

Kiesenhofer je tek u posljednje dvije godine vidljivija na biciklističkoj mapi, ali ne Europe ili svijeta, već Austrije.

Prije dvije godine slavila je na cestovnoj utrci Austrije, a trenutno je na svjetskoj rang listi čak na 94. mejstu.

I to nije sve. Kiesenhofer ima potpuno drugačije životno zanimanje. Ona je studirala matematiku na Tehničkom fakultetu u Beču od 2008. do 2011. godine, a zatim je i magistrirala na Sveučilištu Cambridge već sljedeće godine. Doktorirala je na katalonskoj Politehnici 2016. godine. Ni to nije sve. Postdoktorske studije trenutno pohađa na Politehnici u Lausanni.

Nakon savršene akademske karijere koja još uvijek traje, Anna će sada biti veoma prepoznatljiva i u biciklizmu, koji joj je, kako je i sama rekla za jedan austrijski list, uglavnom bio samo hobi.