Španjolska prvi put u povijesti postala europski prvak!

Rukomet 28. sij 201821:51 > 21:58
Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Dva potpuno drukčija poluvremena vidjeli smo u završnoj utakmici Europskog prvenstva u rukometu. Šveđani, iznenađenje prvenstva, dominirali su prvim, održavajući razliku od 1 do 3 razlike. A u nastavku...

U nastavku nešto nevjerojatno! Za dvanaest minuta Šveđani su uspjeli zabiti tek jedan gol, a igrala se 49. minuta dok su Skandinavci bili na dva postignuta pogotka u drugom dijelu finalne utakmice! Bilo je to razdoblje kada se dogodio potpuni preokret, od 12:14 na poluvremenu do 23:16!?

Voljeli bismo znati što je to točno Jordi Ribera rekao u stanci svojim igračima, a vjerujemo da bi porazgovarati s dotičnim gospodinom volio i Lino Červar. Jer način na koji su odigrali poslije odmora rijetko je viđen na ovoj razini rukometa! Duboka obrana sa zonom postavljenom čak i do desetak metara od vrata Šterbika potpuno je unakazila švedsku vanjsku liniju, a ono što nisu zaustavili oni, jest Arpad Šterbik koji se potpuno razbranio u drugih 30 minuta.

Španjolska je nakraju pobijedila 29:23 i prvi put u povijesti dohvatila naslov koji do danas nije nikada osvojila, iako joj je ovo čak peto finale! Švedska je posljednji put europski trofej podigla prije 16 godina na svom terenu, a slavili su i na prvom EP koje je održano u Hrvatskoj, dvije godine ranije.

David Balaguer i Feran Sole, najbolje desno krilo prvenstva po glasovima navijača, postigli su po pet pogodaka kod novih europskih prvaka, dok je Šterbik utakmicu završio s osam obrana (38%). Kod Šveda je najviše puta mrežu tresao Jesper Nilsson.

Utakmicu je sudio hrvatski sudački par Gubica-Milošević.