Jakirović: Uzor mi je Klopp, a klanjam se Bjelici

Slovenija 17. lip 202014:16 > 14:21
Sergej Jakirović
HNK Gorica

Gost Sportklubovog podcasta danas je Sergej Jakirović, novi trener Maribora s kojim će u borbu za naslov prvaka Slovenije.

SPORTKLUB: Ako postoji zanimljivija i napetija godina za jednog trenera onda ju je osjetio Sergej Jakirović? Dobili ste otkaz u Gorici, potpisali za Maribor, spominjao se i dolazak u Dinamo na mjesto trenera druge momčadi?

JAKIROVIĆ: Trenerski posao je takav, nadao sa se da ću ostati i dobiti Istru kao što su to dečki i napravili nekoliko dana kasnije. Puno smo napravili u debitantskoj sezoni, sa zadovoljstvom gledam na to razdoblje i ostajem navijač Gorice. Što se tiče Dinama nije išlo dalje od neslužbenih kontakata, ali me nikada nitko iz Dinama nije zvao. Specifičan je taj moj kontakt i dolazak u Maribor. Čudna godina – planirao sa s Goricom napad na Europu, a s Mariborom se sad borim za naslov.

SPORTKLUB: Pandemija Covida 19 je paralizirala svijet, kako ste i kad ušli u Sloveniju?

JAKIROVIĆ: Točno 30. travnja. Najprije smo morali izvaditi potvrdu o prebivalištu kako bi mogli raditi, a na samoj granici nas nitko nije previše pitao.

SPORTKLUB: Kako ste proveli vrijeme od početka pandemija do 30. travnja?

JAKIROVIĆ: Obaveze trenera su takve da posao nosite doma. Obitelj je uvijek bliska, ali smo se još više zbližili. Bilo mi je ugodno biti sa svojima. Mene je osobno jako uzdrmao potres. Ponajprije mi je žao svih koji su izravno pogođeni, koji nemaju dom, tim ljudima treba što prije pomoći. Iako smo blizu Markuševca u Sesveta osim stalnog podrhtavanja nama je sve ok.

SPORTKLUB: Dolazak u Maribor vezao je i odlazak Zlatka Zahovića nakon 13 godina.

JAKIROVIĆ: Svi znamo što je Maribor učinio u vrijeme Zlatka Zahovića. Dva puta u skupinama LP, a kada bi to sve komparirali onda je pritisak na treneru Maribora kao na prijeme kod nas na treneru Dinama. Prošetao sam nekoliko puta Mariborom, svi govore gremo, idemo to zmagat.Iskreno, meni je to super, jer volim izazov, volim tu borbu.

SPORTKLUB: Kakvo ste zatekli stanje u momčadi?

JAKIROVIĆ: To je jedna momčad i izraženom radnom etikom, ambicija je prisutna. Naravno da se osjeti da je stanka bila duga, no ambicija je ta koja nas tjera naprijed. Na svakom treningu im govorim kako naši suparnici ne mogu sve dobiti do kraja, kako je dosta bodova još u igri.

SPORTKLUB: Koliko ste snimili izravne suparnike za vrh?

JAKIROVIĆ: Olimpija, Celje i Mura. Dobro, Mura ne u borbi za naslov, no to je momčad koja svima nama može oduzeti neki bod i zato su jako nezgodni. Celje je jako organizirana momčad, Lotrič je jedan od ponajboljih igrača lige, Vizinger, Božić, Čalušić, pa Olimpija Menala, Vukušića, imaju jedni i drugi hrvatski štih. Vjerujem da će se bitka voditi do posljednjeg trenutka. Jedini cilj je da uđemo u Europe, a napadamo naslov.

SPORTKLUB: Kratko ste u Sloveniji, možete li komparirati kvalitetu HNL-a i slovenskog prvenstva?

JAKIROVIĆ: U Hrvatskoj je veći intenzitet, čvršće su i organizirane momčadi. Maribor i Olimpija bi u HNL-u bili u gornjem domu, ali ostali dio lige bi bio na granici prve i druge HNL.

SPORTKLUB: u Sloveniji još nema VAR-a, kako gledate na videotehnologiju u nogometu. Kratko ste se i susreli?

JAKIROVIĆ: Da, meni je VAR donio s Goricom pobjedu protiv Rijeke. Bio sam siguran da je Čolak zabio glavom, ali nakon pregledavanja snimke ispostavilo se da je igrao i rukom. Za VAR sam jer će nogomet biti pravedniji, ali i dalje odlučuje čovjek. Naime, da sam ja sudac išao bih u rijeci gledati onaj kazneni udarac.

SPORTKLUB: Pandemija će nedvojbeno uzrokovati ekonomske probleme, nogomet je posljednjih godina doista dosega transfere i plaće igračima koje su astronomske. Kako gledate na budućnost?

JAKIROVIĆ: Naravno da je pretjerano, kad kompariramo s primanjima običnih ljudi. No, koliko sam vidio Liverpool želi Wernera i spreman je platiti 50-60 milijuna eura. Nogomet je veliki biznis, ponovno će se sve pokrenuti.

SPORTKLUB: Koja je trenerska filozofija Sergeja Jakirovića?

JAKIROVIĆ: Popularnost trenera se mijenja. Sad će neki reći Klopp, a ja sam ga pratio od Mainza. Guardiola, Ferguson, Mourinho, svi su imali velike proračune. Klopp je od nešto manje poznatih igrača stvarao zvijezde i to mi je ostalo upamćeno. Nisam opterećen sustavom, ali volim da moja momčad u svakom trenutku zna što radi. Kako se branimo i kako napadamo, e tu se onda vidi potpis trenera.

SPORTKLUB: Ne sjećam se momčadi koja je toliko ovisila o treneru kao Bjeličin Dinamo.

JAKIROVIĆ: Dobar sam s Bjelicom, slično razmišljam kao on. Rezultat je najveće mjerilo. Vi možete igrati dobro, ali bez rezultat nema opstanka. Dinamo uvijek ima cilj biti prvak, ulazak u skupinu Lige prvaka ili Europske lige se podrazumijeva. Neno je podignuo visoko ljestvicu, nije razmišljao da igraju imena i zato je uspio.

SPORTKLUB: Da vas jednom pozovu Dinamo ili Hajduk, da li bi to prihvatili?

JAKIROVIĆ: Odlučio sam se za trenerski posao, tako da sam od tog trenutka maknuo bilo kakve navijačke emocije sa strane. HNL je sve bolji, ima dobrih klubova i naravno da je to za mene uvijek opcija.

SPORTKLUB: Tko od europskih klubova igra po vašem ukusu?

JAKIROVIĆ: To je Liverpool. Real i Barca, volim kad netko od naših igrača ode do kraja.