Je li ovo kraj Barcelone kakvu smo poznavali?

Primera 30. ožu 202020:44 > 21:00
Matthias Hangst / Staff

Možda će Barcelona zbog pandemije koronavirusa kratkoročno profitirati, jer je trenutno prva na ljestvici španjolske lige i lako bi mogla biti proglašena prvakom. Ali, dugoročno očekuje je vrlo teško razdoblje, znatno teže nego Real Madrid, procjenjuju u španjolskoj Marci.

Real je s četiri od mogućih šest bodova iz dva El Clasica najavio da bi mogao preuzeti tron od Barcelone. Ipak, kiksevi na drugim stranama koštali su ga prvog mjesta, koje je izgubio u posljednjem odigranom kolu.

Ukoliko se prvenstvo ne nastavi, postoje samo dvije mogućnosti, a ni u jednoj Real nije pobjednik. Jer ili bi se sadašnje stanje na ljestvici uzelo kao konačno i Barceloni dodijelila titula ili bi se prvenstvo jednostavno poništilo.

Ali daleko od toga da ijednom klubu, posebno onima u rangu velikih i bogatih, kakvi jesu Barcelona i Real, može koristiti ovakva situacija. Jer, neigranjem utakmica stvaraju se enormni gubici.

Marca je izračunala da se lider i aktualni prvak Barcelona suočava s gubitkom od bar 100 milijuna eura, jer će u slučaju da se ne nastavi LaLiga i Liga prvaka ostati bez planiranih prihoda od TV prava te bez potencijalne zarade u samim natjecanima. To je sudbina svih velikih klubova, ali Marca podvlači važnu razliku između Reala i Barce u tom pogledu:

Getty Images / Stringer
  • Barcelona na plaće igrača troši enormnih 80% budžeta, zbog čega su se i morali odlučiti na nepopularnu mjeru smanjenja plaća igračima. S druge strane, Real na osobne dohotke igrača troši malo više od pola proračuna i upravo ta činjenica Realu osigurava ekonomsku stabilnost, koja će neminovno doći do izražaja u prijelaznom roku.
  • Tradicionalno oba kluba imaju velike ambicije u prijelaznom roku, ali sada se čini da će Real imati značajnu prednost. Barcelona će biti prinuđena prodati dosta igrača s velikim primanjima, a to im nije lako polazilo za rukom u prethodnom razdoblju.

Ovako na prvu, perspektiva je vrlo crna za Barcelonu i pitanje je kako će izgledati ako i kada se nogomet vrati u naše i njihove živote. Je li ovo možda i kraj superkluba Barcelone kakvog smo poznavali?