Dinamova četvorka koja će zazvoniti Europom!

Champions League 18. ruj 201919:27 > 19:28

Dinamo je odigrao jednu od svojih najboljih europskih utakmica od ere nezaboravnie generacije iz 67'. Ovo je Bjeličina generacija koja kupuje mjesto u vječnosti. U Maksimiru je pregažena Atalanta - 4:0!

Bajka, čarolija, nezaboravna noć u Maksimiru. Dinamo je u jednoj od najvećih svoji predstava nokautirao treću momčad Serije A Atalantu iz Bergama 4:0! Hat-trick Mislava Oršića (još jedan gol je zabio Leovac)  i nogometna rapsodija kojoj se nije nadao nitko.

Nenad Bjelica dugo je razmišljao što učiniti. Biti dosljedan dvom stilu ili ipak oprezan u odnosu na kvalitetu momčadi koja je u Zagreb stigla u pratnji tri tusuće navijača. Atalanta, treća momčad Serije A iz prošle sezone igra jedan ofenzivan, okomit i brz nogomet. Takve je igrače na drugoj strani birao i trener hrvatskog prvaka. Odlučio je da će biti opreznija opcija, da želi energijom i snagom parirati supaniku koji je favorit po mišjenju svjetskih kladionica.

Dinamo je otvorio minijaturom Olma, koji je ubacio loptu, a suci sviraju gol aut. No, Olmu lopta nije pobjegla izvan granica igrališta, pa čudi prva sudačka odluka. Vidljivo je od prvog trenutka da Dinamo želi Atalantu napasti u njenoj posljednjoj liniji. Uzvratio je Iličić, slovenski reprezentativac koji zna igrati. Opalio je loptu, no ona je otišla daleko do gola. U 8. minuti je Dinamo imao prvu pravu situaciju, Ademi je probio po desnoj strani, ali puno igrača u bijelim dresovima uklizava i spašava svoj gol.

Maksimir je eruptirao! Dinamo je fantastično počeo utakmicu. Olmpova minijatura o kojoj će se danima pričati. Iz te njegove sjajne akcije, rodila se situacija na drugoj strani. Loptu je s desne strane ubacio Stojanović, a Leovac je energično ušao i zabio za 1:0! Dinamo je poveo, Atalanta za sada bez odgovora. Sjajano otvaranje dvoboja.

Petković je primio loptu na sredini terena, a onda mu je uletio Djimsiti i za nagradu dobio žuti karton od španjolskog suca…Trener gostiju je očito dobro pogledao posljednje utakmice Brune Petkovića. Atalanta je uspjela smiriti igru, dobiti loptu, polako preuzimati inicijativu. Vidjeli smo to već ove sezone. Dinamo je vodio protiv Ferencvaroša, pa se povukao i primio gol. Slobodan udarac za Dinamo izveo je Oršić, ali lopta je fijuknula iznad gola. Oličnu loptu je odigrao Oršić, ali Ademi nije stigao, lopta je otišla u korner.

Kakva akcija za 2:0! Olmo još jednom čaroban, Leovac je vratio povratnu loptu, a Oršić sjajno pogađa! Nestvarno dobri Dinamo. Kompletna momčad agresivna, brza, raspoložena. Moro u sredini radi puno dobrih stvari. Stojanović ubacuje sa desne strane, Ademi u padu vratio loptu glavom na drugu stativu, a Oršić postiže drugi pogodak za – 3:0! To je plava rapsodija u Maksimiru!

Stariji navijači će se sjetiti jednog sjajnog poluvremena Dinama protiv Atletico Madrida u jesen 1997. godine. Ali, ovo je još bolje! Ovo je najbolje Dinamovo poluvrijeme u Ligi prvaka! Atalanta je tek u smiraj prvog poluvremena priprijetila preko Gomeza. Ali loptu hvata Livaković. Tu rapsodiju u Maksimiru gledalo je 28.863 gledatelja.

Trener Gasperini je u igru umjesto Freulera poslao našeg reprezentativca Marija Pašalića. I vrlo brzo je Pašalić pokazao da je Gasperini pogriješio. Pucao je Pašalić, ali je lopta završila iza gola. Nekadašnji Hajdukov nogometaš nije uspio nadmudriti Dinamovog golmana i reprezentativnog kolegu. U 58. minuti u još jednoj prigodi se našao Oršić, no brani golman Atalante. I u nastavku je Dinamo izgledao bolje. Ne onako goropadno, no Talijani ništa nisu mogli učiniti punih sat vremena u Maksimiru. Njihovih 3000 navijača na jugu je u potpunom šoku.

Bruno Petković, iako nije sudjelovao izravno u golvima, igra jako dobru utakmicu. Skoro sve duele u zraku dobio je Petko. Talijani ga teško mogu držati. Moro je dobio žuti karton, no Dinamov veznjak je morao napraviti tzv. pametni faul. U 68. minuti Theophile je izbio jednu dugu loptu, ona je došla do Oršića koji je postigao svoj hat-trick u ligi prvaka. To je doseg o kojem će se pričati desetljećima.

Nikola Moro, koji je odigrao jako dobro otišao je na klupu, ušao je Gojak, koji je pogotkom srušio Rosenborg i donio plavima Ligu prvaka. Što je sada obranio Dominik Livakoviću. Zapata u najvećoj prigodi za Atalantu, okrenuo je Dilavera, ali plavi golman brani bravurozno.

Bjelica je iz igre izvukao Mislava Oršića koji je odigrao za ocjenu – 10! Nema dvojbe da će Oršić tražiti loptu za uspomenu. Dinamo je odigrao jednu od najvećih europskih utakmica od nezaboravne generacije iz 1967. koja je osvojila Kup Velesajamskih gradova.

Za dva tjedna Nenad Bjelica će na noge strašnom Pepu Guardioli i Manchester Cityiju. Dinamo će odletjeti na otok kao prva momčad u ovoj skupini. Nakon Šahtar – Manchester City 0:3 nije mala stvar.