Anketa: Marquez ili Dovizioso?

Mirco Lazzari gp/Getty Images

Utrka za Veliku nagradu Valencije odlučit će borbu za titulu ovogodišnjeg Moto GP prvenstva, a pred veliko finale postavlja se samo jedno pitanje - da li će prvak biti Marc Marquez ili Andrea Dovizioso.

Pred okršaj na stazi „Ricardo Tormo“, Marqueza i Doviziosa dijeli 21 bod. To znači da vozač Ducattija prvak jedino može postati ako pobijedi u Valenciji, ali će mu za to biti potrebno da branitelj titule osvoji najviše četiri boda. Mladom Španjolcu je, s druge strane, dovoljno da bude u najgorem slučaju 11, bez obzira na to kako Talijan završi utrku.

Markes će se u Valenciji boriti za svoju šestu titulu, četvrtu u najjačoj kategoriji, a Dovizioso za ukupno drugu. Talijanski motociklist je svoj jedini naslov prvaka osvojio 2004. godine, u klasi do 125 kubika.

Pred početak akcije na stazi koja se nalazi 25 kilometara od centra Valencije, Marques je očigledan favorit. Ne samo zbog činjenice da ima sigurnu prednost u generalnom plasmanu, već i jer njegovi rezultati na poslednjoj utrci sezone idu u prilog tome.

U kraljevskoj klasi, vozač Repsol Honde je svaki put utrku u Valenciji završavao na pobjedničkom postolju, a trijumfirao je samo jednom na njoj – 2014. godine. Dovizioso nikada nije slavio na stazi „Ricardo Tormo“, ni u jednoj klasi, a u najjačoj mu je najbolji rezultat treće mjesto 2011. godine, kada je branio boje Marquesove sadašnje momčadi.

Na Marquesovoj strani je i to što je već bio u sličnoj poziciji kao ove godine. Dvije od svoje tri titule u kraljevskoj klasi je osvojio prije velikog finala, ali je do svoje prve došao na posljednjoj utrci. Doviziosu je najbolji rezultat u najjačoj konkurenciji treće mjesto od prije šest godina, kada nije mogao priprijetiti svom tadašnjem timskom kolegi Caseyu Stoneru.

U slučaju da u nedjelju uspije pobijediti Marquesa u borbi za titulu, Dovizioso će učiniti upravo ono što je samo do sada Stoner učinio. Australac je jedini Ducattijev prvak, a također je prvi poslije njega koji je uopće stigao do prilike da se bori za titulu.

Iz Moto GP prvenstva utrku za Veliku nagradu Valencije promoviraju kao „Posljednji okršaj“, što samo govori u prilog tome što nas čeka tijekom vikenda. Kompletnu akciju od petka u 9 sati pa do velikog finala u nedelju u 14 sati možete pratiti na kanalima Sportkluba.

Glasajte – Tko će osvojiti titulu prvaka?