Kronologija rivalstva: Bešiktaš – Fenerbahče (SK1, 20h)

Turska 24. ruj 20189:11 > 9:37
Print screen/SK

Ususret velikom turskom derbiju, kojeg večeras pogledajte u programu Sportkluba uz komentar Ivana Hodobe, donosimo pregled svih incidenata koji su se javljali u recentnim utakmicama ovih velikih suparnika.

Sebastian Widmann/Getty Images

U Turskoj postoje brojni gradski, lokalni i regionalni rivaliteti između klubova. Iako nema sumnje da je utakmica Galatasaray – Fenerbahče najveći turski derbi, neki će reći i najveći na svijetu u posljednjih nekoliko godina, utakmice s najviše tenzije i uzbuđenja igraju Bešiktaš i Fenerbahče.

Prošle sezone igrali su četiri puta. Pokazano je devet crvenih kartona, dosuđena su dva penala, a jedan meč je prekinut. Rivalitet između klubova intenzivniji je nego ikada ranije! Večeras je na programu novi okršaj između Fenerbahčea i Bešiktaša. Utakmicu možete gledati uživo na Sportklubu 1 od 20 sati.

Četvrtak, 19. travanj 2018 godine. Prekid.

Igrao se 56. minut uzvratnog susreta polufinala Kupa Turske između Fenerbahčea i Bešiktaša kada je trener Bešiktaša Senol Guneš pogođen tvrdim predmetom u glavu. Bio je to i posljednji u nizu incidenata na tom susretu. Navijačko bezumlje, ali tako uobičajena scena u turskom nogometu. Na teren je ušla policija i poslije pauze od trideset minuta utakmica je definitivno prekinuta. Guneš je završio u bolnici na šivanju. Dok su igrači Bešiktaša napuštali teren u tunelu stadiona Fenerbahčea došlo je do novih sukoba, ustvari do ozbiljne tuče, potvrdili su kasnije neki igrači Bešiktaša.

Iznenađujuće, Nogometni savez Turske je donio odluku kako se prekinuti dvoboj nastavlja s čim u Bešiktašu nisu bili suglasni, pa se nisu ni pojavili na terenu u zakazanom terminu, a to su bili i najavili. Krajnji epilog je plasman Fenerbahčea u finale, koje je kasnije izgubio od Akhisara, dok je Bešiktaš suspendiran iz kup natjecanja za ovu sezonu, a morao je i vratiti i određenu svotu novca zarađenu od sudjelovanja u Kupu Turske.

Četvrtak, 1. ožujak 2018 godine. Tenzija neviđenih razmjera.

Prva utakmica polufinala Kupa Turske. Bešiktaš je ugostio Fenerbahče. Utakmica je odigrana samo tjedan dana nakon ligaškog obračuna dvije momčadi na istom stadionu. Novi spekatkl. Četiri gola, tri crvena kartona. Trajao je preko stotinu minuta. U prvih dvadeset minuta u glavnim rolama španjolski napadači. Alvaro Negredo donio je Bešiktašu prednost, ali je Roberto Soldado izjednačio samo tri minute kasnije.

Redari i policija jedva su zadržali navijače Bešiktaša da ne uđu na teren. Iz prvih redova tribina konstantno su se svađali s igračima Fenerbahčea. U 44. minuti Fenerbahče ostaje s igračem manje. Isključen je Alper Potuk.

Nije se još ni stišala euforija među gledateljima, Fener vodi. Strijelac Šener Ozbayrakli. Navijači Bešiktaša se pitaju: Zar nam on postiže gol? On, koji je se u strijelce upiše jednom u pet godina! Na startu drugog dijela u igru ulazi Ricardo Quaresma. Na terenu je proveo samo šest minuta. Dobio je crveni karton zbog udaranja protivnika u glavu.

Oh, ta nekontrolirana portugalska strast podgrijana turskim fanatizmom! Ima i Fenerbahče svog egocentrika sličnog Quaresmi. Volkan Demirel je provocirao na sve načine i konačno je poslat u svlačionicu. Drugi žuti karton u 77. minuti. Pet minuta kasnije konačnih 2:2 postavlja Talisca. Preduzvrat je u rezultatskom smislu sve otvoreno, a ostalo je i puno neizmirenih računa.

25. veljače 2018. godine Quaresmina trivela

23. kolo. Fenerbahče je stigao na stadion Bešiktaša s namjerom da u tom trenutku aktualnog prvaka definitivno eliminira iz borbe za tron. Fener odlično počinje. Vodi već poslije osam minuta i gola Fernandoa, 0:1 je bio rezultat prvog poluvremena. Preokret je najavio Domagoj Vida golom za izjednačenje, prije nego što je na scenu stupio neponovljivi Ricardo Quaresma. Prvo, njegov zaštitni znak, šut vanjskom iskosa, a novi trenutak magije u samoj završnici za prvu pobjedu Bešiktaša protiv Fenerbahčea poslije tri godine.

23. rujan 2017. godine. Pet isključenja

6. Kolo. Na programu je prvi veliki derbi turskog nogometa u sezoni 2017/2018. Fenerbahče je bio domaćin Bešiktašu. Bio je to jedan od najboljih derbija u posljednjih nekoliko godina. Fenerbahče je slavio 2:1 u susretu u kojem je podijeljeno devet žutih i pet crvenih kartona.

FENERBAHČE

Fenerbahče od starta sezone ima katastrofalne rezultate. Izgubio je pet od osam utakmica u svim natjecanjima! U prvenstvu bilježi najlošiji start u povijesti! Eliminiran je u kvalifikacijama za Ligu prvaka, a u Ligi Europe je doživio debakl u prvom kolu grupne faze od Dinama. Ekipa je ostala bez dvojice najboljih igrača iz prošle sezone Juliana i Souse, a pomalo panično i bez kakvog plana doveden je veliki broj novih nogometaša. Phillip Cocu, koji je pred početak sezone preuzeo momčad, pod velikim je pritiskom i novi poraz sigurno bi značio i njegov odlazak.

BEŠIKTAŠ

Bešiktaš je od kraja svibnja, kada je počeo sezonu, odigrao već dvanaest utakmica, upisao osam pobjeda uz dva poraza. Uz manje muke Momčad je izborila plasman u Ligu Europe, a jedini pravi kiks bio je domaći poraz od Antalyje. U pusporedbi s prošlom sezonom Bešiktaš je ostao bez prvog golmana Fabrija, najvažnijeg obrambenog igrača Duška Tošića i najboljeg strijelca Andersona Talisce. Osim toga ekipa Senola Guneša djeluje jednako snažno, ali iz utakmice u utakmicu pokazuje određene slabosti, prije svega u obranii.

ZANIMLJIVOSTI

– Fenerbahče i Bešiktaš su se prvi put sastali 1924. godine, a od tada su odigrali 347 utakmica.

– U prvenstvu Turske na pet utakmica Fenerbahče je postigao samo pet golova i samo su tri ekipe postigle manje golova od slavnog istanbulskog kluba.

– Bešiktaš je u svim natjecanjima ove sezone postigao 27 golova, od toga 9 defanzivci, 11 vezni igrači, 7 napadači.

– Posljednji penal za Bešiktaš u dvoboju s Fenerbahčeom dosuđen je u rujnu 2010 godine. U tom periodu za Fenerbahče su u međusobnim duelima svirana četiri penala.