Hokej 10. svi 202211:34 > 11:35 0 komentara

Prvi nositelji Zapadne konferencije NHL lige, hokejaši Colorado Avalanchea prvi su sudionici drugog kruga ovogodišnjeg doigravanja, oni su u četvrtoj utakmici prvog kruga kao gosti svladali Nashville Predatorse sa 5:3 te tako kompletirali "metlu", odnosno prolazak dalje sa 4:0 u pobjedama.

Iako su bili suočeni s velikim deficitom, domaći Predatorsi u četvrtoj su utakmici pružili žestok otpor Avalancheu te su pokleknuli tek u posljednjih 10 minuta. U prvoj trećini goste je u prednost doveo Andre Burakovsky (1:56), ali Yakov Trenin (18:59) je poravnao na 1:1, u drugoj trećini ponovila se takva situacija, Colorado je poveo preko Calea Makara (33:33), a Trenin (36:49) je stvari vratio na početak. Nashville je čak i poveo na početku trećeg dijal preko Filipa Forsberga (43:58), da bi Devon Toews (48:55) pogodio za 3:3. Strijelac pobjendičkog gola za Colorado bio je Valerij Ničuškin (52:02) nešto manje od osam minuta prije kraja i to na asistenciju Makara, a fantastični mladi branič gostiju je asistirao i za gol Nathana McKinnona (59:04) za konačnih 5:3 56 sekundi prije kraja dvoboja. Makar je seriju okončao sa 10 bodova, tri gola i sedam asistencija te je trenutačno najefikasniji igrač čitavog doigravanja.

Pittsburgh Penguinsi poveli su sa 3:1 u pobjedama protiv New York Rangersa svladavši ih u četvrtoj utakmici na svom ledu sa 7:2. Ključnom se pokazala druga trećina tijekom koje je domaći sastav postigao pet golova, a primio samo jedan te uoči posljednjih 20 minuta imao velikih 6:2. Pensi su na svom ledu pronašli “recept” kako svladati najboljeg vratara ligaškog dijela sezone Igora Šestjorkina te su prisilili gostujućeg trenera Gerarda Gallanta da ga povuče s leda drugu utakmicu zaredom.

U trećoj utakmici Šestjorkin je završio na klupi već nakon prve trećine, a u četvrtoj nakon druge, dok su Pensi u obje te utakmice postigli po sedam pogodaka. Kapetan Pensa Sidney Crosby u novoj je pobjedi svog kluba sudjelovao s golom i dvije asistencije čime je stigao do svog 200. boda u doigravanju u karijeri. Utakmica je doboro počela za Rangerse koji su poveli golom Alexisa Lafrenierea (2:06), ali onda je na scenu stupio Crosby (11:17), prvo je poravnao na 1:1 golom s igračem više, da bi u drugoj trećini upisao asistencije za golove Mikea Mathesona (23:14) i Jakea Guentzela (23:38) kojima je u razmaku od samo 24 sekunde Pittsburgh stigao do prednosti 3-1. Mark Friedman (31:22) je povisio na 4:1 prije no što je Adam Fox (34:04) nakratko vratio nadu Rangersima, ali u završnici trećine Pensi su postigli još dva gola u razmaku od 35 sekundi, a strijelci su bili Danton Heinen (38:53) i Jeff Carter (39:28). Jedini gol u posljednjih 20 minuta djelo je Jevgenija Malkina (52:22).

Prvu od tri prilike za prolazak dalje Pensi će imati u noći sa srijede na četvrtak kada će se igrati peta utakmica u Madison Square Gardenu.

Prvi nositelji Istoka Florida Panthersi uspjeli su poravnati omjer u pobjedama protiv Washington Capitalsa na 2:2 svladavši ih na njihovom ledu sa 3:2 u produžetku. Neočekivani junak najučinkovitijeg sastava ligaškog dijela sezone bio je Carter Verhaeghe koji je postigao dva gola uključujući i pobjednički u produžetku. Capitalsi su vodili sa 1:0 i 2:1 golovima T.J. Oshiea (7:15) i Jevgenija Kuznjecova (49:31), ali su Verhaeghe (14:08) i Sam Reinhart (57:56) uspijevali poravnati, da bi Verhaeghe nakon 4:57 minuta igre u produžetku postigao pobjednički pogodak za Pantherse. On je prihvatio pločicu čim je stupio na led s klupe, prvi udarac obranio je Ilja Samsonov, ali pak se vratio na palicu Verhaeghea čiji je drugi pokušaj završio u mreži.

Nakon što su u prve tri utakmice protiv Dallas Starsa Calgary Flamesi ukupno postigli tri gola, u četvrtoj su uspjeli četiri puta pronaći put do mreže za 4:1 gostujuću pobjedu kojom su poravnali omjer u pobjedama na 2:2. Domaći vratar Jake Oettinger ponovno je bio sjajan, obranio je čak 50 udaraca Flamesa, ali bio je nemoćan na “bombu” Rasmusa Anderssona (30:03) koji je sredinom druge trećine doveo goste u vodstvo u situaciji s dva igrača više na ledu. Johnny Gaudreau (47:47) iskoristio je kazneni udarac za 2:0, da bi Elias Lindholm (51:53) podigao prednost gostiju na nedostižnih 3:0 nešto više od osam minuta prije kraja. Tyler Seguin (55:03) je smanjio na 3:1, no time je samo upropastio “shutout” Jacobu Markstromu, da bi Mikael Backlund (59:38) golom u praznu mrežu 22 sekune prije zvuka sirene postavio knačni rezultat.

Pete utakmice igrat će se u Sunshineu i Calgaryju u noći sa srijede na četvrtak.