Prvaci utrpali sedam komada, briljirao Marchand

Hokej 9. svi 202210:00 > 10:01 0 komentara
xDouglasxR.xCliffordx via Guliver

Branitelji naslova NHL prvaka, hokejaši Tampa Bay Lightninga odgovorili su na šampionski način na zaostatak od 1:2 u pobjedama protiv Toronto Maple Leafsa u prvom krugu ovogodišnjeg doigravanja te ih svladali na svom ledu sa 7:3 u četvrtoj utakmici serije kako bi poravnali omjer na 2:2.

Domaći je sastav u utakmicu krenuo odlučan u namjeri da brzo preuzme kontrolu i to je uspio pogotkom kapetana Stevena Stamkosa (1:00) nakon samo minute igre. Uslijedili su golovim Pierre-Edouarda Bellemarea (5:20) i Pata Maroona (7:58) pa je nakon samo osam minuta već bilo 3-0. U drugoj trećini su Ross Colton (23:17) i Corey Perry (25:25) povisili na 5-0 te je dvoboj bio odlučen. William Nylander (42:27, 52:01) je s dva gola smanjio na 5-2, ali bilo je prekasno za preokret, do kraja dvoboja još su Ondrej Palat (54:40) i Ross Colton (57:44) pogađali za domaće, a Jake Muzzin (55:41) za goste.

Peta utamkica ove serije koja se igra na četiri pobjede igrat će se u Torontu u noći s utorka na srijedu.

I preostala tri para u kojima je u nedjelju odigran četvrti susret poravnata su na 2:2 u pobjedama.

Boston Bruinsi su na krilima svojih ikoničnih napadača, kapetana Patricea Bergerona i Brada Marchanda, uspjeli na svom ledu svladali Carolina Hurricanese sa 5:2. Briljirao je Marchand, koji je sudjelovao kod svih pet pogodaka Bruinsa, postigao je dva, a asistirao za tri, dok je Bergeron upisao tri boda, gol i dvije asistencije. U prve dvije trećine Carolina je prva postizala pogodak, da bi se Boston vraćao, prvi gol za goste postigao je Brett Pesce (14:06), da bi vrlo brzo zatim Bergeron (16:09) pogodio za 1:1. Novu prednost Carolini osigurao je Jordan Staal (20:33) na samom startu druge trećine, da bi se vjerojatno ključni trenutak utakmice dogodio 1:16 minuta prije kraja tog perioda.

Tada je Jake DeBrusk (38:44) uspio ugurati pločicu iza leđa Anttija Raante za 2:2 s igračem više na ledu. DeBrusk je jasno bio u vratarevom prostoru i ometao Raantu pri intervenciji kada je poslao pločicu u mrežu pa je trener Hurricanesa Rod Brind’Amour uložio protest na sudačku odluku i tražio poništenje pogotka. Nakon podužeg pregleda snimke suci su ipak priznali gol za 2:2, a usto je i gostujući sastav kažnjen s dvije minte zbog neuspješnog “challengea”. Ubrzo potom je Sebastain Aho nespretno palicom po licu udario Bergerona te je i on isključen, a Boston je početkom treće trećine iskoristio prednost od dva igrača više na ledu. Marchand (40:44) je svojim prvim golom na utakmici osigurao prvo vodstvo domaćima, ubrzo je “savršena linija” Bruinsa, Bergeron-Marchand-Pastrnak (45:41) iskombinirala gol za 4:2, da bi Marchand (59:25) pogotkom u prazan gol 35 sekunfi prije kraja postavio konačni rezultat.

Nakon dvije uvjerljive pobjede Caroline na domaćem ledu, Boston je uzvratio s dvije pobjede u svojoj dvorani, a peta utakmica igrat će se u Raleighu u noći s utorka na srijedu.

Nakon dva uzastopna teška poraza od Minnesota Wilda, trener Saint Louis Bluesa Craig Berube odlučio se na promjenu vratara i finskog “rookiea” zamijenio Jordanom Binningtonom, koji je bio startni vratar kada je ta momčad osvojila svoj jedini naslov 2019. godine. Binnington je uzvratio sa 28 obrana, a Blues je 5:2 pobjedom poravnao omjer u seriji na 2:2. No, dvije minute prije kraja bilo je samo 3:2 za domaće koji su zatim postigli gol u praznu mrežu za 4:2, a nakon isključenja Kevina Fiale iskoristili i igrača više za konačnih 5:2. Dvostruki strijelci za Blues bili su Jordan Kyrou (4:19, 31:24) i David Perron (30:30, 58:02), a jedan gol je dodao Ryan O’Reilly (59:00), doks u golove za Wild postigli Kiril Kaprizov (14:06) i Matt Boldy (43:39).

Peta utakmica igrat će se u Minneapolisu u noći s utorka na srijedu.

Los Angeles Kingsi su u drugoj i trećoj utakmici kombinirano primili čak 14 golova od Edmonton Oilersa, no u nedjelju je njihov trofejni vratar, 36-godišnji Jonathan Quick odgovorio svojim 10. “shutoutom” u doigravanju u karijeri zaustavivši svih 31 udaraca gostiju za pobjedu 4:0. Trevor Moore (8:03) i Troy Stecher (14:03) pogađali su za Kingse u prvoj trećini da bi Carl Grundstrom (55:06, 58:29) s dva gola u posljednjih pet minuta postavio konačni rezultat. Quick je bio na vratima Kingsa i kada je taj klub osvojio svoja jedina dva Stanley Cupa 2012. i 2014. godine te je uz kapetana Anžea Kopitara i Dustina Browna jedan od trojice “preživjelih” iz tog vremena.

Serija se sada vraća u Kanadu, peti susret na programu je u noći s utorka na srijedu u Edmontonu.