FIFA World Cup 29. ožu 202222:41 > 22:47 0 komentara

Nogometna reprezentacija Portugala izborila je plasman na Svjetskom prvenstvu koje ćse se od 21. studenoga do 18. prosinca održati u Kataru, u finalu dodatnih kvalifikacija Portugal je u Portu svladao Sjevernu Makedoniju sa 2:0 (1:0).

Strijelac oba gola bio je Bruno Fernandes u 32. i 65. minuti.

Igrači Sjeverne Makedonije u ovim su kvalifikacijama kao gosti svladali velikane poput Njemačke i Italije, no treću senzaciju ipak nisu uspjeli napraviti.

Portugal je do vodstva stigao nakon neshatljive pogreške gostujućeg kapetana Stefana Ristovskog koji je u 32. minuti s desnoga boka vraćao loptu u sredinu terena gdje je do nje stigao Bruno Fernandes koji je zatim odigrao dvostruko proigravanje s Cristianom Ronaldom te svladao Dimitrijevskog iako je odlični makedonski vratar dodirnuo loptu.

Konačni rezultat Bruno Fernandes je postavio u 65. minuti okrunivši brzi protunapad svije reprezentacije. Pepe je na 20-ak metara od svog gola oteo loptu Bardhiju, proigrao Moutinha, a ovaj je na lijevom krilu vidio Jotu. Uslijedio je savršen ubačaj u kazneni prostor gdje se Bruno odlično snašao i odveo Portugal na nedohvatljivu prednost.

Portugalu će to biti osmi nastup na svjetskim prvenstvima, dok će Sjeverna Makedonija i dalje morati čekati na svoj debi.

Cristiano Ronaldo u najavi utakmice rekao je da nema ‘Svjetskog prvenstva bez Portugala’ te je očito bio u pravum barem što se tiče ovog SP-a u Kataru.

U finalu dodatnih kvalifikacija, na domaćem terenu u Chorzowu, Poljska je slomila Švedsku golovima u drugom poluvremenu, a strijelci su bili Lewandowski u 49. minuti iz jedanaesterca te Zielinski u 72. minuti.

Švedski nogometaši ostavili su bolji dojam u ovom susretu tijekom prvog poluvremena, iako je uvodnih 45 minuta bilo iznimno tvrdo i vrlo oprezno. No, odmah na startu drugog dijela Poljska je povela. Karlstrom je napravio prekršaj na Krychowiaku, a Lewandowski je sigurno pogodio s bijele točke za 1-0.

Vrlo brzo nakon toga Švedska je imala dvije odlične šanse za izjednačenje (Forsberg i Lindelof), ali je domaća mreža ostala mirna. Napadala je u valovima tada Švedska, ali ju je definitivno presjekao drugi pogodak. U 72. minuti Zielinski je zabio za veliko slavlje Poljaka i potvrdu prolaska na Svjetsko prvenstvo.