Marchandu za dlaku izbjegao Phelpsov rekord

Ostali sportovi - Ostalo 18. lip 202222:08 > 22:13 0 komentara
Andrea Staccioli Deepbluemedia Insidefoto

Na Svjetskom prvenstvu u plivanju i vodenim sportovima u Budimpešti poslijepodnevnim satima podijeljeni su prvi kompleti medalja u plivanju.

Ponovno se istakla američka zvijezda Katie Ledecky koja je ponovno bila najbolja na 400 m slobodno. Kao obično, 25-godišnja Ledecky bila je posebna klasa s rekordom prvenstva s 3:58,15, potisnuvši 15-godišnju Kanađanku Summer McIntosh i sunarodnjakinju Leah Smith na niže stepenice postolja.

U ženskoj konkurenciji u disciplini 4 x 100 m slobodno, očekivano su pobijedile su australske olimpijske prvakinje, doduše s uvelike izmijenjenim sastavom u odnosu na Tokio 2021. Najviše pažnje pridalo se 23-godišnjoj Shayni Jack, koja zbog suspenzije nije smjela nastupiti u Tokiju nakon nedopuštenog uzimanja. stimulansi. U društvu Mollie O’Callaghan, Madison Wilson i Meg Harris veselila se pobjedi ispred iznenađujuće srebrnih Kanađanki i Amerikanki.

U uvodu u natjecanje na 400 slobodno iznenadio je Novozelanđanin Elijaha Winnington koji je na posljednjoj dužini tijesno prestigao prvog favorita Nijemca Lukasa Märtensa. Broncu je osvojio Brazilac Guilherme Costa koji je u finišu bio najjači od svih i s pobjedničkog postolja srušio pobjednika kvalifikacija i svjetskog prvaka u 25-metarskim bazenima Austrijanca Felixa Auböcka.

U muškoj štafeti 4×100 slobodno pobijedii su Amerikanci sa slavnim Caelebom Dresselom, koji je već osvojio 14. zlato na Svjetskom kupu, ispred Australije i Italije.

Konkurenciju je iznenadio 20-godišnji Francuz Leon Marchand, koji je za dlaku izmakao svjetski rekord Michaela Phelpsa na 400 mješovito s 4:04.28. Slijedili su ga Amerikanci Foster Carson i olimpijski prvak Chase Kalisz.

žene:
– 400 m slobodno: 1. Katie Ledecky (USA) 3:58,15, 2. Summer McIntosh (Kan) 3:59,39, 3. Leah Smith (USA) 4:02,08;

– 4 x 100 m slobodno: 1. Australija 3:30,95, 2. Kanada 3:32,15, 3. USA 3:32,58;

muški:
400 m slobodno: 1. Elijah Winnington (NZ) 3:41,22, 2. Lukas Martens (Njem) 3:42,85, 3. Guilherme Costa (BRA) 3:43,31;
400 m mješovito: 1. Leon Marchand (Fra) 4:04,28, 2. Carson Foster (USA) 4:06,56, 3. Chase Kalisz (USA) 4:07,47;

4 x 100 m slobodno: 1. USA 3:09,34, 2. Australija 3:10,80, 3. Italija 3:10,95.