Automoto 19. lip 202221:44 > 22:20 0 komentara

Max Verstappen ostvario je šestu pobjedu ove sezone i prvu u Kanadi s kojom je povećao prednost u poretku vozača nakon kasnoga pritiska Carlosa Sainza u Ferrariju koji mu se približio nakon izlaska sigurnosnoga automobila.

Verstappen je zadržao vodstvo na startu ispred Alonsa, Sainza i Hamiltona koji je jedva obranio četvrto mjesto od Magnussena koji je pritom oštetio prednje krilo, donosi MAXF1.net.

Sainz je iskoristio DRS na najdužem pravcu i prestigao Alonsa u trećem krugu, a Russell je prestigao Magnussena na kočenju za deseti zavoj prije nego što je Danac morao u boks po novo prednje krilo zbog pokazane narančasto crne zastave.

Loš vikend za Pereza nastavio se u osmom krugu kada je morao odustati zbog problema s mjenjačem, a to je izazvalo uvjete virtualnoga sigurnosnog automobila što je Verstappen iskoristio i medium gume zamijenio hardom, kao i Hamilton.

Utrka se nastavila u desetom krugu, a Sainz je vodio ispred Alonsa i Verstappena. Nizozemac je u 15. krugu bez problema prestigao Alonsa i bio oko pet sekundi iza Sainza, a Schumacher je stao pokraj staze zbog tehničkih problema u 19. krugu i izazvao još jedan period virtualnoga sigurnosnog automobila.

To su iskoristili Russell i Sainz, a Sainz je morao ponovno prestići Alonsa u 23. krugu jer Alonso još nije u boksu, kao ni Leclerc koji je startao na hardu.

Leclerc je zaglavio iza Ocona i ostao iza njega sve do 42. kruga kad je ušao u boks po medium gume, ali promjena guma trajala je više od pet sekundi i zato je izgubio četiri pozicije i pao na 12. mjesto.

Verstappen je drugi puta ušao u boks u 44. krugu, uzeo set hard guma i vratio se iza Hamiltona kojega je prestigao nakon samo jednoga kruga, a Sainz je vodio s oko deset sekundi prednosti.

Leclerc se probio u krug osvajača bodova, a Tsunodina pogreška na izlasku iz boksa, zbog koje se zabio u barijere u prvom zavoju, izazvala je izlazak sigurnosnoga automobila.

Sainz je to iskoristio i ušao u boks po hard gume i vratio se iza Verstappena koji je imao šest krugova starije gume dok su iza njega bili Hamilton, Russell, Ocon, Alonso i Leclerc.

Sainz je do kraja utrke ostao na manje od sekunde zaostatka za Verstappenom, ali nije uspio lansirati napad za pobjedu.

Hamilton je prvi puta nakon otvaranja sezone u Bahrainu završio na pobjedničkom postolju, 184. u karijeri, i tek drugi puta ove sezone završio ispred momčadskoga kolege Russella koji je završio četvrti.

Leclerc se uspio probiti na peto mjesto nakon starta s 19. mjesta, a dva vozača Alpinea Ocon i Alonso završili su na šestom i sedmom mjestu nakon što je Alonso startao drugi.

Bottas i Zhou imali su dobru utrku za Alfa Romeo koju su završili na osmom i devetom mjestu što je drugi puta nakon Bahraina da su oboje osvojili bodove, a posljednji bod osvojio je domaći vozač Stroll u Aston Martinu.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna na Silverstoneu.