Norveška u finalu: Hrvatice s Danskom za broncu!

Rukomet 18. pro 202022:36 0 komentara
Norveška - Danska

Rukometašice Norveške i Francuske borit će se za zlatnu medalju na Europskom prvenstvu koje će u nedjelju završiti u danskom Herningu, gdje su Norvežanke u polufinalu nadigrale Dankinje sa 27-24 (10-13), nakon što je u prvom polufinalu Francuska sa 30-19 (15-5) bila bolja od Hrvatske.

Drugo polufinale odlučeno je u posljednjih 12 minuta u koje su reprezentacije ušle izjednačene (21-21). Norvežanke su bile preciznije i efikasnije u završnici te zasluženo po 11. put izborile nastup u finalu, dok će Danska treći put u borbu za broncu.

Norvežanke je do pobjede predvodila Nora Mork sa šest pogodaka, a vratarke Solberg i Lunde su zajedno imale 11 obrana. Bidstrup je sa sedam golova bila najefikasnija igračica Danske, čija je vratarka Sandra Toft imala 12 obrana.

Hrvatska reprezentacija će u nedjelju od 15.30 sati pokušati napraviti još jedno čudo i u srazu s Dankinjama probati doći do prvog odličja na velikim natjecanjima. Danska je triput osvajala europsko prvenstvo, od toga dvaput kao domaćin natjecanja, a dvaput je gubila u finalu. Dankinje su dvaput bile i u borbi za brončano odličje, ali su oba puta izgubile.

U nedjelju će od 18 sati o naslovu europskih prvakinja odlučivati braniteljice naslova Francuskinje i Norvežanke, jedine dvije neporažene reprezentacije na ovom EP-u, kojem je Norveška trebala biti sudomaćin.

Norvežanke su rekorderke sa sedam naslova europskih prvakinja iz deset dosadašnjih nastupa u finalima. Dvaput su gubile od Dankinja na prvenstvima kojima je Danska bila domaćin, a izgubile su i finale 2012. u Srbiji od Crne Gore, u utakmici s dva produžetka. Norveška ima i jednu broncu.

Francuskinje će drugi put zaredom igrati u finalu. Prije dvije godine su pred svojima navijačima u finalu nadigrale Ruskinje (24-21)