Kakav dan za McLaren u Monzi! Slavlje Ricciarda

Automoto 12. ruj 202116:27 > 17:05 0 komentara

Daniel Ricciardo McLarenu je donio prvu pobjedu od 2012. koju je ostvario ispred momčadskoga kolege Landa Norrisa, a Lewis Hamilton i Max Verstappen sudarili su se u drugom zavoju i oboje odustali.

Ricciardu je ovo bila prva pobjeda od VN Monaka 2018., a McLaren je posljednju pobjedu ostvario na VN Brazila 2012. kada je pobijedio Button dok su posljednju dvostruku pobjedu ostvarili na VN Kanade 2010., donosi MAXF1.net.

Ricciardo je sjajno startao i prvi došao u zonu kočenja za prvi zavoj u kojem je imao unutarnju stranu i preuzeo vodstvo od Verstappena, a Hamilton je također dobro startao i prošao Norrisa u prvoj šikani.

Hamilton je nakon toga uhvatio Verstappenovu zavjetrinu na putu prema drugoj šikani i bio s vanjske strane u zoni kočenja, ali Verstappen mu nije ostavio dovoljno mjesta pa je Hamilton morao presjeći šikanu nakon čega je pao na četvrto mjesto iza Norrisa.

Giovinazzi je prilikom povratka na stazu u petom zavoju ušao u Sainzovu putanju, izvrtio se i zabio u ogradu nakon čega je izgubio prednje krilo, a nakon toga su nakratko nastupili uvjeti virtualnoga sigurnosnoga automobila – Talijan je kasnije dobio pet sekundi kazne za nesigurno vraćanje na stazu.

Gasly je odustao već u petom krugu, nakon što njegov momčadski kolega Tsunoda nije ni startao, Verstappen je blisko pratio Ricciarda u borbi za prvo mjesto, a Perez je u devetom krugu prestigao Sainza u borbi za šesto mjesto na kočenju za četvrti zavoj.

Ricciardo je prvi od vodećih vozača ušao u boks u 23. krugu i medium gume zamijenio hardom, a Verstappen ga je slijedio u idućem krugu i imao jako sporu promjenu guma od 11.1 sekundi.

Hamilton je svoju promjenu guma, koja je trajala 4.2 sekundi, obavio u 26. krugu i vratio se točno pokraj Verstappena u prvom zavoju koji je imao vanjsku stranu, ali za drugi zavoj Verstappen je imao unutarnju stranu, prešao preko rubnika i sudario se s Hamiltonom nakon čega su oba vozača odustala.

Leclerc i još nekoliko vozača iskoristilo je sigurnosni automobil kako bi promijenili gume što ga je dovelo do drugoga mjesta iza vodećega Ricciarda, ali Norris ga je prestigao na ponovnom startu u sjajnom duelu u 31. krugu.

Leclerca je uskoro prestigao i Perez nakon što je Red Bullov vozač presjekao drugu šikanu, za što će kasnije dobiti kaznu od pet sekundi zbog koje je izgubio treće mjesto, a Leclerca je nakon toga prestigao i Bottas u Mercedesu u 33. krugu koji se sjajno probio s 19. mjesta na startu.

McLarenovi vozači Ricciardo i Norris uspjeli su biti dovoljno brzi kako Perez ne bi imao šansu za napad, a McLaren je Norrisu rekao da je ‘najbolje da ostane gdje jest’ odnosno da ne pokušava napasti momčadskoga kolegu.

Mazepin je odustao u 43. krugu i izazvao uvjete virtualnoga sigurnosnog automobila i postao četvrti vozač koji nije završio VN Italije, a Ricciardo je u posljednjem krugu odvozio i najbrži krug utrke, 0.015 s brži od Bottasovoga najbržega kruga kojega je Finac odvozio u 34. krugu.

Norris je završio drugi, 1.7 s iza Ricciarda, i upotpunio sjajan dan za McLaren koji je pokazao najbolju brzinu ove sezone uz Austriju, a Bottas je nakon Perezove kazne od pet sekundi završio treći što mu je osmo pobjedničko postolje ove sezone.

Leclerc je završio četvrti za Ferrari ispred Pereza u Red Bullu, a Sainz je bio šesti u drugom Ferrariju čime je talijanska momčad izgubila 25 bodova u odnosu na McLaren koji je dvostrukom pobjedom i maksimalnim brojem bodova (44) preuzeo treće mjesto u poretku konstruktora.

Bila je to tek treća od 13 utrka ove sezone u kojoj nije slavio Verstappen ili Hamilton. U preostale dvije pobijedili su Sergio Perez (VN Azerbajdžana) i Esteban Ocon (VN Mađarske).

Nizozemac je zadržao prednost u ukupnom poretku sa 226.5 bodova u odnosu na Hamiltona koji ima 221.5 bodova. Treći je Bottas sa 141 bodom, a zatim slijede Norris (132), Perez (118)…

Iduća utrka je 26. rujna, Velika nagrada Rusije u Sočiju.