Ostali sportovi - Ostalo 29. kol 202221:56 > 21:57 0 komentara

Hrvatska vaterpolska reprezentacija uvjerljivom 19:5 (2:0, 3:1, 7:2, 7:2) pobjedom protiv Malte otvorila je Europsko prvenstvo u Splitu.

Hrvatska je s očekivano u Spaladium Areni svladala Maltu, jednu od najslabijih reprezentacija na turniru, no na početku utakmice nije sve išlo glatko, pogotovo napadački. Prva četvrtina završila je 2:0, a poluvrijeme s 5:1 jer su Barakude razbranili malteškog vratara Tantija, koji je u prvom dijelu imao čak 9 obrana.

Nakon što je Malta zabila za 5:2 početkom drugog dijela, kao da se otvorilo našima, nestalo je grča i Hrvatska je treću dionicu dobila s 7:2, a nakraju je bilo 14 razlike.

Loren Fatović je s pet golova bio prvi strijelac Hrvatske, Jerko Marinić je zabio četiri, Rino Burić tri, a Marko Žuvela i Konstantin Harkov po dva gola, dok je kod Malte najbolji bio Matt Zammit s tri gola.

Bio je ovo drugi međusobni dvoboj Hrvatske i Malte na europskim smotrama. Na EP u Beogradu 2016. bilo je 22:2 za Hrvatsku, što je jedna od najviših pobjeda ne samo Barakuda, nego i u povijesti europskih prvenstava.

Ranije su u našoj skupini Grčka i Francuska odigrali 12:12, što je dodatno upozorenje za izabranike Ivice Tucka u budućim dvobojima.

Hrvatska u srijedu u 20.30 sati igra s Francuskom (prijenos na SK HD od 20.30 sati), dok u petak slijedi dvoboj s Grčkom. Prvoplasirana reprezentacija igrat će izravno u četvrtfinalu, a drugoplasirana i trećeplasirana u doigravanje.

Hrvatski vaterpolisti dosad imaju četiri odličja sa prvenstava Starog kontinenta. Jedino zlato osvojeno je 2010. godine kada je domaćin prvenstva bio Zagreb i plivalište uz Savu, imaju i dva srebra iz Firence 1999. i Kranja 2003., te broncu sa EP-a u Barceloni 2018. godine.