Štimac za SK: Hajduk je nestabilan, završit će na 4. mjestu

Hrvatska 30. pro 202117:17 > 17:21
Amlan Biswas/Pacific Press

'Hajduk danas ima 200 zaposlenih, prije je bilo 60. Treba to nahraniti. Klub se zadužuje, a ima dugove od ranije. Ugovori nogometašima su jako veliki, a Hajduk je četvrti.'

Prošetao je do pazara, nabavio sve potrebno za blagdanski stol, suprotno temperamentu, Igor Štimac je zaokružio 2021. godinu polako, mirno, bez povećanog broja otkucaja srca. Naravno, nije bio defanzivan, osim u jednom slučaju. Zdravko Mamić se pohvalio da je kupio Bočkaja, pa je Dinamo to demantirao. Mislite li da je moguće da će Mamić izgubiti utjecaj s obzirom da ga nema već dosta dugo u Zagrebu?

“Ma to je samo Dinamov problem. Zašto bih uopće to komentirao”, počeo je razgovor za Sportklub Igor Štimac.

Zato što je to uvijek zanimljivo, a nije Štimac daleko od izvora informacija. Mijenja se percepcija da Dinamo (čitaj: Zdravko Mamić) nema više takav utjecaj u sudačkoj organizaciji. Da HNS želi biti pravedniji.

“Mislim da se to već prije dogodilo. Suđenje je generalno bolje, ali još uvijek nije dobro. To pokazuje i broj sudaca koji sude u Uefinim natjecanjima. Događaju se propusti svim klubovima, neke odluke VAR-a na kraju jeseni nisu bile logične, odnosna primjena istog. Reći ću da je suđenje slabije od igre, ali nema izrazito favoriziranog kluba, kao što je to bilo nekad.”

HNL je vrlo interesantan, imamo borbu za naslov, što godinama nije bio slučaj?

“Kvaliteta nogometne igre je slabija no lani, ali imamo četiri kluba koji su na vrhu u malom broju bodova. Travnjaci su nam dobri, ritam je OK, ali svake godine ostajemo bez kvalitetnih mladih igrača. I to nam se osjeti. Čini mi se da se u klubovima treba još više i kvalitetnije raditi u omladinskim školama. Ali generalno, prvenstvo je uzbudljivije, a to nam je potrebno.”

Ponovno nam se razbuktao Split. Nekoliko dobrih utakmica, euforija koja je prispodobiva.

“To je nešto po čemu smo prepoznatljivi. I to se nikad neće promijeniti. Uvijek će samo ostati pitanje koliko je realno, na kakvoj je podlozi.”

Vi ste prava osoba da nam to otkrijete? Sjećam se da ste po dolasku hvalili predsjednika Lukšu Jakobušića?

hajduk.hr

“Za sve treba vremena. Pa i za kompletan zaključak. Dojmovi se mijenjanju. Meni je njegov zaključak da model upravljanja kluba nije dobar za nogomet. Ta mi je izjava samo potvrdila ono što sam govorio i ranije i mislim i sada. Dakle ovako: Hajduk danas ima 200 zaposlenih, prije je bilo 60. Treba to nahraniti. Klub se zadužuje, a ima dugove od ranije. Ugovori nogometašima su jako veliki, a Hajduk je četvrti. O tim stvarima se treba razmišljati. Mene samo brine što će se dogoditi, mislim da će iza ovog vođenja kluba nastati pustoš. Hajduk je nestabilan, kao i ova korona situacija.”

Ostanak Livaje, trener koji obećava, a vi i dalje nemate povjerenje?

“Momčad koja počiva na jednom igraču nije momčad. Livaja je po meni igrač koji još želi igrati na najvišem nivou, želi igrati u Ligi petice. U puno je zrelosti, a jako je puno učinio za klub, pokrenuo nama poznatu euforiju. Još kada sam bio izbornik, a Livaja je bio u U-21 reprezentaciji bio sam siguran da ću ga zvati, da će ta karijera biti velika. Negdje se usporila, ali on ima klasu. Nije dobro što je 70 posto golova Hajduk zabio u trenutku kada je Marko zabio ili asistirao. Trener mi se dopao, brzo je pronašao balans u momčadi, ali i iskazao da ne osjeća podneblje. Nakon pobjede protiv Dinama, remizirao je s Lokomotivom. To je ono što mora što prije naučiti.”

Gdje na kraju sezone vidite Hajduk?

“Dinamo će biti prvak. Imaju najveću širinu, financijski su najstabilniji, znaju osvajati trofeje. Osijek je igrao pragmatično, ali za razliku od Rijeke nije igrao svoj najbolji nogomet. Rijeka je igrala na gornjim granicama svojih mogućnosti i završila na 3. mjestu. Zato mislim da će Osijek biti drugi, oni će biti bolji nego što su bili na jesen, a Rijeka ima momčad za treće mjesto. Hajduk će biti četvrti. Čujem da se spominje dolazak Kalinića kao nešto ozbiljno, no Hajduku je potreban lider u obrani. Jedan igrač koji će nositi zadnju liniju momčadi. S autoritetom klase i potencijalom vođe momčadi.”

Tko je po vama najbolji trener HNL-a?

“Nenad Bjelica. Ali Goran Tomić je odličan. Gdje god je radio on je uspio napraviti rezultat. I to zaslužuje respekt.”

Štimac s Indijom nastavlja svoj put. Ugovor traje do kraja srpnja?

“Imamo treću rundu kvalifikacija za prvenstvo Azije, a s Olimpijskom reprezentacijom kvalifikacije. Razgovarat ćemo o produljenju suradnje.”

Postoji li ipak neka druga ambicija?

“Miran sam, imam posao, ne razmišljam sad baš o ničem.”

Svjetsko prvenstvo će pogledati na licu mjesta.

“To će biti sjajan turnir. Sve je blizu, Hrvatska je napravila smjenu generacija, ponovno ćemo biti jako opasni”, zaključio je Igor Štimac.