F1 na SK: #31 Esteban Ocon

Automoto 21. ožu 202114:25 > 14:25
Ocon
Andre Jerry/Eibner-Pressefoto

Novu sezonu Formule 1 ekskluzivno od ove sezone možete pratiti na kanalima Sportkluba. Iz dana u dan uoči početka sezone predstavit ćemo vam momčadi i vozače u novoj sezoni. Na redu je Esteban Ocon.

Nacionalnost Francuz
Rođen 17. 09. 1996.
Mjesto rođenja Évreux, Normandija, Francuska
Godina 24
Visina 186 cm
Težina 66 kg
F1 karijera 2016. –
Najbolji plasman u sezoni 8. (2017.)
Broj utrka 67
Najbolji plasman 2. (x1)
Pobjednička postolja 1
Najbolja pozicija na startu 3. (x2)
Mjesta u prvom startnom redu 0
Najbrži krugovi 0
Bodovi 198
Utrka u vodstvu 0
Službena web stranica esteban-ocon.com

Esteban Ocon je kao i mnogi njegovi kolege karijeru započeo u kartingu, a 2012. je započeo karijeru u utrkama jednosjeda, točnije u Formuli Renault 2.0 Euro i Formuli Renault 2.0 ALPS gdje je vozio za momčad Koiranen Motorsport MAXF1.net..

U europskoj seriji Formule Renault Ocon je završio 14. s 31 bodom i jednim pobjedničkim postoljem, a u ALPS seriji završio je vrlo dobar sedmi sa 69 bodova i dva pobjednička postolja.

Francuz i 2013. ostaje u Formuli Renault 2.o, ali prelazi u momčad ART Junior Team gdje završava treći u poretku sa 159 osvojenih bodova (europska serija) i 12. u poretku NEC serije. Također, postao je član Lotusove F1 juniorske momčadi.

Ocon 2014. započinje s testiranjem bolida Formule 1 i prelazi u FIA F3 Euro seriju gdje nastupa za Prema Powerteam i postaje prvak u prvoj sezoni s čak 478 bodova, 9 pobjeda, 21 postoljem, 15 pole positiona i 7 najbržih krugova). Francuz je cijele sezone vodio uzbudljivu borbu s Maxom Verstappenom koji je završio treći u poretku.

Foto: alpineracing

Prvo iskustvo vožnje F1 bolida Ocon je imao na slobodnom treningu na posljednjoj utrci sezone u Abu Dhabiju 2014. gdje je nastupao za Lotus i odvozio 189 kilometara, a 2015. je uslijedila su još dva testa s Force Indijom na kojima je skupio dodatnih 766 km.

Ocon 2015. prelazi u seriju GP3 s momčadi ART Grand Prix i postaje prvak s 253 boda, ali s tek jednom pobjedom na prvoj utrci sezone u Barceloni. Francuzu je naslov prvaka donijela nevjerojatna konstantnost budući da je na pobjedničkom postolju bio 14 puta u 18 utrka. Zanimljivo, na čak devet uzastopnih utrka u sredini sezone Ocon je završio drugi.

Osim osvajanja naslova prvaka GP3 serije, Ocon je 2015. isprobao i DTM automobil njemačkog Mercedesa na slobodnom treningu na Hockenheimu, a 2016. postaje Mercedesov testni i rezervni vozač u Formuli 1.

Ocon je 2016. nastupao za Mercedes u DTM-u i u 10 utrka osvojio dva boda, a Renault mu je na četiri utrke pružio priliku da na prvom slobodnom treningu testira njihov RS16. Neočekivana prilika za nastup u Formuli 1 ukazala se već na VN Belgije budući da Rio Haryanto nije skupio dovoljno novca kako bi ispunio ugovorne obaveze prema momčadi pa je Ocon posljednjih devet utrka sezone vozio za Manor Mercedes.

Foto: Guliver Image

Francuz se predstavio u dobrom svjetlu pokraj iskusnijeg momčadskog kolege Pascala Wehrleina što mu je bilo dovoljno da ga Force India izabere kao nasljednika za Hulkenberga koji je prešao u Renault.

Perez je 2017. bio pod pritiskom novoga vozača Ocona koji se vrlo brzo prilagodio na nove, nikad brže F1 bolide i to na stazama koje nikad nije vozio u Formuli 1 budući da je 2016. nastupao za Manor od VN Belgije. Meksikanac je na kraju ipak bio uspješniji – u kvalifikacijama je imao pozitivan omjer 13:7, a u poretku je završio jedno mjesto i 13 bodova ispred Ocona iako je završio jednu utrku manje u bodovima.

Perez i Ocon imali su brojne bliske susrete na stazi jer su bili vrlo izjednačeni i često jedan iza drugoga na stazi, a nakon okršaja u Azerbajdžanu momčad im je zabranila međusobno utrkivanje kako bi zaštitila svoje interese i pobrinula se da oba vozača osvoje bodove.

Iako su uvjerljivo osvojili četvrto mjesto u poretku vozača, ni Perez ni Ocon nisu bili na postolju – jedini vozač koji je bio na postolju izvan kruga vozača Mercedesa, Ferrarija i Red Bulla bio je Stroll u Williamsu u Bakuu.

Ocon

Osmim mjestom u poretku vozača Ocon je ostvario svoj najbolji rezultat karijere nakon što je 2016. u Manoru završio 23. od 24. vozača.

Force India je i 2018. zadržala istu vozačku postavu, a Perez i Ocon ponovno su bili vrlo izjednačeni iako je Perez završio na osmom mjestu u poretku vozača, četiri mjesta ispred Ocona.

Ocon je u kvalifikacijama bio vrlo blizu Perezu, a ukupno je osvojio 79% njegovih bodova uz neke vrlo bliske okršaje na stazi. Bez obzira na to, zbog promjene vlasnika i preimenovanja momčadi u Racing Point od VN Belgije Ocon nije zadržao vozačko mjesto za 2019. budući da je vlasnik Lawrence Stroll doveo svoga sina Lancea.

Francuz je zato morao pauzirati u 2019. kada je bio Mercedesov testni i razvojni vozač, a uoči 2020. ga je potpisao Renault gdje će biti novi momčadski kolega Danielu Ricciardu.

Ocon se u početku sezone mučio držati korak s Ricciardom, ali ga je uspio pobijediti u kišnim kvalifikacijama na drugoj utrci sezone u Austriji i osvojiti četiri boda na prvoj utrci u istoj zemlji.

Ali kako je sezona odmicala tako je i Ocon bio sve bliže Ricciardu te je nekoliko puta gubio u kvalifikacijama za manje od desetinke sekunde, a vrhunac sezone doživio je na drugoj utrci u Bahrainu na kojoj je završio drugi i ostvario prvo pobjedničko postolje u F1 karijeri.

Ricciardo je za 2021. potpisao za McLaren, a Oconu će se pridružiti dvostruki svjetski prvak Fernando Alonso koji se u Formulu 1 vraća nakon dvije godine pauze.

Novu sezonu Formule 1 pratite na Sportklubu.