Rio ćemo pamtiti po čak 10 medalja i senzaciji Kolak

Hrvati na OI 20. srp 202118:12 > 18:14 0 komentara
GuliverImages

Donosimo podatke o nastupu hrvatskih sportaša na XXXI. olimpijskim igrama održanim u Rio de Janeiru od 5. do 21. kolovoza 2016. prema službenim podacima HOO-a.

Na Igrama u Rio de Janeiru nastupilo je 87 hrvatskih sportaša (od toga 18 sportašica) u 18 sportova, atletici, biciklizmu, boksu, dizanju utega, gimnastici, hrvanju, jedrenju, judu, košarci, plivanju, rukometu, skokovima u vodu, stolnom tenisu, streljaštvu, taekwondou, tenisu, vaterpolu i veslanju.

S čak 10 osvojenih medalja, od toga pet zlatnih, tri srebrne i dvije brončane, Igre u Riju su bile najuspješnije za hrvatske sportaše od samostalnosti, a Hrvatska je na konačnoj ljestvici uspješnosti zauzela visoko 17. mjesto.

Na svečanosti otvaranja hrvatsku zastavu je nosio vaterpolist Josip Pavić.

Hrvatski sportaši koji su nastupili na OI u Rio de Janeiru:

Atletika: Sandra Perković, Blanka Vlašić, Ana Šimić, Andrea Ivančević, Ivan Horvat, Matea Matošević, Marija Vrajić, Stipe Žunić, Filip Mihaljević, Sara Kolak

Biciklizam: Kristijan Đurasek, Matija Kvasina

Boks: Filip Hrgović, Hrvoje Sep

Dizanje utega: Amar Musić

Gimnastika: Ana Đerek, Filip Ude

Hrvanje: Božo Starčević

Jedrenje: Šime Fantela, Igor Marenić, Tina Mihelić, Tonći Stipanović, Pavle Kostov, Petar Cupać, Luka Mratović, Ivan Kljaković Gašpić

Judo: Barbara Matić

Košarka: Marko Arapović, Luka Babić, Miro Bilan, Bojan Bogadnović, Mario Hezonja, Filip Krušlin, Darko Planinić, Krunoslav Simon, Rok Stipčević, Željko Šakić, Dario šarić, Roko Leni Ušić

Plivanje: Matea Samardžić, Mario Todorović

Rukomet: Ivan Pešić, Ilija Brozović, Ivan Čupić, Domagoj Duvnjak, Jakov Gojun, Zlatko Horvat, Igor Karačić, Marko Kopljar, Krešimir Kozina, Ivan Slišković, Ivan Stevanović, Luka Stepančić, Manuel Štrlek, Marko Mamić

Skokovi u vodu: Marcela Marić

Stolni tenis: Andrej Gaćina

Streljaštvo: Snježana Pejčić, Josip Glasnović, Valentina Gustin, Petar Gorša, Giovanni Cernogoraz, Tanja Perec, Marija Marović

Taekwondo: Ana Zaninović, Lucija Zaninović, Filip Grgić

Tenis: Marin Čilić, Marin Draganja, Borna Ćorić, Ana Konjuh

Vaterpolo: Marko Bijač, Luka Bukić, Damir Burić, Andro Bušlje, Maro Joković, Luka Lončar, Josip Pavić, Antonio Petković, Anđelo Šetka, Javier Garcia, Ivan Krapić, Marko Macan, Sandro Sukno

Veslanje: Valent Sinković, Martin Sinković, Damir Martin

Uz sportaše u izaslanstvu su bili:

u vodstvu: Damir Šegota, Petra Nosso, Manuela Sentđerđi Čorković (press attache), Maja Gencel Falkoni, Zoran Štefec, Sandra Burić, Ivana Volarević

vođe ekipa: Mladen Katalinić (atletika), Marko Mišura (jedrenje), Josip Jerko Vranković (košarka), Ivica Maraš (rukomet), Siniša Vitez (streljaštvo), Renato Živković (vaterpolo)

treneri: Edis Elkasević, Edvard Josipović, Bojan Marinović, Joško Vlašić, Igor Čordaš, Hrvoje Livančić (atletika), Vladimir Miholjević, Alan Dumić (biciklizam), Leonard Pijetraj, Dalibor Čibarić (boks), Miroslav Končarević, Igor Kriajimski (gimnastika), Davor Lukić (hrvanje), Tonči Antunović, Edo Fantela, Jozo Jakelić, Dario Kliba, Karlo Krpeljević, Andrea Mannini, Marin Siriščević (jedrenje), Vladimir Preradović (judo), Aleksandar Petrović, Dražen Anzulović, Ivica Skelin, Dražen Orešković, Jurica Šango (košarka), Mohamed Kamal Abdelaal (plivanje), Željko Babić, Valter Matošević, Petar Metličić, Mario Tomljanović (rukomet), Šime Perić (skokovi u vodu), Zvonimir Korenić (stolni tenis), Seno Čusto, Tomislav Lazić, Josip Plečko (streljaštvo), Toni Tomas, Marko Novak (taekwondo), Željko Krajan, Iva Majoli, Miroslav Zečić (tenis), Ivica Tucak, Ivan Asić, Pero Kuterovac (vaterpolo), Nikola Bralić, Srećko Šuk (veslanje)

medicinsko osoblje: Dinko Pivalica, Miroslav Smerdelj, Damir Jemendžić, Marko Jakopović, Miran Martinac, Tomislav Kukin (liječnici), Zdenka Andrun, Emir Mujagić, Ivan Golubiček, Dejan Spasić, Velibor Viboh, Stevo Kuric, Dean Mistura, Mario Novak-Stanko, Franjo Pavlović, Nikica Šižgorić, Stijepo Jarak, Goran Krušelj, Tomica Madjerčić, Damir Luketić (fizioterapeuti)

Sandra Perković postala je prva hrvatska sportašica koja je uspjela osvojiti zlato na dvjema olimpijskim igrama zaredom. Svoju dominaciju u bacanju diska Perković je potvrdila i u Riju iako je u finalu imala tek jedan ispravan hitac. U trećoj seriji disk iz njezine ruke je sletio na 69.21 metara što je bilo nedohvatljivo za konkurenciju. Srebro je s francuskim rekordom od 66.73m osvojila veteranka Melina Robert-Michon, dok je do bronce stigla Kubanka Denia Caballero sa 65.34m.

I dok je uspjeh Perković bio očekivan, tada 21-godišnja Sara Kolak napravila je senzaciju u bacanju koplja. Mlada Ludbrežanka je već u kvalfiikacijama dva dana prije finala postavila novi hrvatski rekord od 64.30m, a taj je rezultat u finalu još popravila i stigla do nevjerojatnog uspjeha s hicem od 66.18m. Srebro je osvojila Južnoafrikanka Sunette Viljoen sa 64.92m, a broncu svjetska rekorderka i dvostruka olimpijska pobjednica (Peking 2008, London 2012) Čehinja Barbora Špotakova sa 64.80m.

Braća Martin i Valent Sinković opravdali su ulogu apsolutnih favorita u dvojcu na pariće, naslovima svjetskih prvaka iz 2014. i 2015. pridodali su i olimpijski. Na regatnoj stazi u laguni Rodrigo de Freitas bili su uvjerljivi, pobijedili su i u svojoj kvalifikacijskoj skupini i u svojoj polufinalnoj utrci te u finalu ciljem prošli u vremenu od 6:50.28 minuta, 1.11 sekundi ispred srebrnih Litvanaca Mindaugasa Griškonisa i Sauliusa Rittera, odnosno 2.97 sekundi sipred brončanih Norvežana Kjetila Borcha i Olofa Tuftea.

Druge OI zaredom ugodno iznenađenje stiglo je s natjecanja strijelaca u trapu, Giovannija Cernogorza je na tronu u toj disciplini naslijedio Josip Glasnović. Glasnović se u polufinale plasirao kao treći iz kvalifikacija da bi u drugom krugu natjecanja ostvario najbolji rezultat i izborio raspucavanje za zlato s Talijanom Giovannijem Pellielom. Nakon 15 hitaca u finalu rezultat je bio 13-13 pa se otišlo u dodatno raspucavanje u kojem je Glasnović bio uspješniji sa 4-3. Zanimljivo, i četiri godine ranije Cernogoraz je do zlata stigao u raspucavanju, također protiv Talijana Massima Fabbrizija. Inače, Cernogoraz je natjecanje u Riju okončao na devetoj poziciji.

Zlato za Hrvatsku u Riju osvojili su još i jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić u klasi 470. Fantela i Marenić su do zlata stigli na dominantan način, sa čak 15 negativnih bodova manje od srebrnih Australaca Mathewa Belchera i Williama Ryana, odnosno brončanih Grka Panagiotisa Mantisa i Pavlosa Kagialisa.

Srebrne medalje osvojili su velsač Damir Martin u samcu, jedriličar Tonči Stipanović u klasi Laser te muška vaterpolska reprezentacija. I Martin i Stipanović bili su nadomak zlatu, tek je nakon dugotrajnog pregleda foto-finiša utrke samaca procijenjeno kako je Novozelanđanin Mahe Drysdale za nekoliko tisućinki bio brži od Martina i tako obranio zlato iz Londona iako su oba veslača nakon 2000 metara u finalu ostvarila isto vrijeme. Stipanović je, pak, uoči plova za medalje zaostajao samo bod za Australcem Tomom Burtonom. No, i prije početka plova za medalje Stipanović i Burton su zbog borbe za poziciju “zaradili” kazneni okret i krenuli s velikim zaostatkom za ostatkom flote. Burton je zatim odabrao bolju stranicu uz vjetar te na kraju pobijedio s velikih 13 bodova ispred Stipanovića.

Vaterpolisti nisu uspjeli ponoviti uspjeh iz Londona otprije četiri godine kada su bili zlatni, u finalu su izgubili od Srbije s uvjerljivih 7-11. U skupini su zauzeli drugo mjesto s tri pbojede i dva poraza da bi u četvrtfinalu nadigrali Brazil sa 10-6, a u polufinalu Crnu Goru sa 12-8.

Blanka Vlašić svoju veliku karijeru ipak nije uspjela okruniti i olimpijskim zlatom. Nakon srebra iz Pekinga 2008. te borbe s brojnim ozljedama ahilove tetive zbog kojih je propustila i London 2012., vlasnica drugog najboljeg skoka svih vremena (2,08m) Vlašić je u Rio stigla s malim očekivanjima. Ipak, do izražaja je došlo njezino iskustvo s velikih natjecanja te je u dugotrajnom finalu s preskočenih 1,97m, što joj je bio najbolji rezultat sezone osvojila još jedno odličje. Istu visinu, ali iz manjeg broja pokušaja preskočile su i zlatna Španjolka Ruth Beitia te srebrna Bugarka Mirela Demireva, ali i četvrta Amerikanka Chaunte Lowe.

Filip Hrgović osigurao je prvu boksačku medalju za Hrvatsku od samostalnosti i to u superteškog kategoriji (preko 91kg). Hrgović je do polufinala pobijedio Turčina Demirezena i Kubanca Pera, no na putu do finala zaustavio ga je kasniji olimpijski pobjednik Francuz Tony Yoka.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!