Đoković: Važno je da se napiše da je Novak licemjer…

Novak Đoković
REUTERS/Toby Melville

Prvi tenisač svijeta Novak Đoković otkriva da su u kolovozu igrači tražili od Vašeka Pospišila i njega da podnesu ostavke u Savjetu igrača, a da su ih sada ponovo nominirali.

Đoković i Pospišil nominaciju su prihvatili, ali je ATP donio pravilo po kojem se ne može istovremeno biti član Savjeta igrača i drugog tijela u okviru teniskog sistema, u ovom slučaju Udruženja profesionalnih igrača (PTPA).

Usprkos tome što većina mog tima i ljudi bliskih meni ne razumiju zašto trošim toliko energije na nešto što mi vjerojatno odvlače koncentraciju s onoga što je vjerojatno bitnije, nekako vjerujem da je to za više dobro igrača. Osjećam odgovornost i dužnost, kao netko tko je u vrhu već dugi niz godina, ako su me već igrači izabrali, onda je to za mene velika čast da budem na raspolaganju”, kaže Đoković i dodaje:

“Svih ovih godina trudio sam se da budem dostupan i da proaktivno dajem svoje prijedloge i ideje sve u službi toga da se poboljša sistem za veći broj igrača, naročito onih nižerangiranih. Međutim, o njima malo tko razmišlja. Kada se govori o politici u tenisu, uglavnom se govori o prvih 50-100, malo se obraća pažnja na one koji su najveća grupa, od 100. do 5000. mjesta – oni imaju velikih problema i konstantno kritiziraju sistem”.

Nisu bila potrebna dodatna pitanja, Novak je u dahu nastavio izlaganje.

Često se izvrću stvari koje govorim, evo vidite u posljednja dva dana su govorili kako je možda licemjerno od mene da budem osnivač PTPA i da se istovremeno vratim u Savjet igrača. Nisam imao namjeru se vratiti u Savjet. Ne razumijem zašto su igrači iz Savjeta zahtijevali od Pospišila i mene da podnesemo ostavke, i tada i sada sam govorio da uopće ne vidim konflikt tu. Pokušavao sam to ljudima objasniti, ali postoje određene struje u tenisu koje ne žele da se to ostvari i ne žele to da razumiju jer imaju druge interese, to je tako kako jest”, zastaje Novak, pa dodaje:

Vašek i ja smo prije tri-četiri dana saznali da smo nominirani, velika grupa igrača nas je zamolila da opet budemo u Savjetu. Sa zadovoljstvom smo to prihvatili, za nas je to čast, ne dobijamo nikakav novac niti bilo što. To što su nas ponovo nominirali nakon što smo na neki način istjerani iz Savjeta samo govori koliko smo dobar posao radili i koliko povjerenja uživamo od strane veilike grupe igrača”.

Za kraj, Đoković poručuje da sada barem znaju na čemu su i da će razmisliti o sljedećem strateškom potezu PTPA.

Do utorka navečer želio sam da surađujem sa ATP-om kao jedan od suosnivača PTPA, ali doneseno je novo pravilo po kojem netko ne može istovremeno biti član Savjeta i bilo koje druge organizacije unutar teniskog sistema. Time su poslali jasnu poruku što misle o tome, onemogućili su nas da budemo u Savjetu – nismo mi aplicirali kao što je predstavljano u medijima, već su nas nominirali, ponavljam. Tako ATP ide kontra onoga što većina igrača želi. To su političke igre iza kulisa, ali o njima se rijetko piše, bitno je da se napiše kako je Novak licemjer. Ali dobro, nije prvi put, navikao sam, to mi još jača otpor, štit i motivira me još više da učinim ono što je ispravno za sport i za igrače. Ovo je samo početak za PTPA, vidjet ćemo što će biti naš sljedeći strateški potez, od sada ćemo morati malo drugačije pristupati rukovođenju i poslovanjem PTPA, sad barem znamo na čemu smo sa ATP-om”, zaključuje Novak.

Do sada je na ATP finalu u Londonu Đoković dobio Schwartzmana i izgubio od Medvedeva, a za prolaz u polufinale borit će se sa Aleksanderom Zverevom, u petak od 15.00, uz direktan prijenos na Sport klubu 1.