Davis Cup 25. stu 202122:30 > 22:37 0 komentara

Hrvatska muška teniska reprezentacija svladala je s maksimalnih 3:0 Australiju u susretu 1. kola skupine D završnog turnira Svjetske skupine Davis Cupa u Torinu.

Hrvatska je povela nakon pobjede Borne Goje protiv Alekseja Popirina s 7:6 (5), 7:5 nakon sat i 49 minuta igre, a pobjedu je osigurao Marin Čilić u velikoj borbi s 34. igračem svijeta Slexom de Minaurom 6:1, 5:7, 6:4 nakon dva sata i deset minuta igre.

Konačnih 3:0 donio je najbolji svjetski par Nikola Mektić i Mate Pavić trijumfom nad Minaurom i Johnom Peers 6-3, 6-1. U briljantnoj predstavi, u kojoj hrvatski par nije dopustio nijednu “break-loptu”,  Nikola i Mate su oduzimanjem servisa u sedmom i devetom dobili prvi set s 6-3, a u drugom su protivnicima dopustili tek jedan gem.

To je ujedno bila i prva pobjeda Pavića u Davis Cupu.

Ćilić je prohujao prvim setom za svega 27 minuta zahvaljujući “breakovima” za 3-1 i 5-1, a de Minaurov je servis oduzeo i odmah na početku drugoga seta, te poveo s 3-1. No, kada se očekivala sigurna egzekucija, Člićeva se igra raspala, Australac je sve preokrenuo i s dva “breaka” dobio drugi set i poravnao.

Čilićev pad nastavio se i u trećem setu, koji je započeo s 0-2, a tada Marin pronalazi snage za svoj veliki preokret. Sjajnom igrom dobio je četiri gema zaredom, poveo s 4-2 i servisima došao do velike pobjede, koja će mu puno značiti u psihološkom smislu.

Čilić je u pobjedu ugradio devet aseva, ali i šest dvostrukih pogrešaka, a imao je i 29 winnera prema samo šest Australčevih.Ovo je bio njihov treći međusobni dvoboj i druga Čilićeva pobjeda.

Borna Gojo je pobjedom protiv Alekseja Popirina opravdao povjerenje izbornika Vedrana Martića koji je u posljednji trenutak dao prednost njemu ispred Nine Serdarušića.Tijekom čitavog susreta Gojo nije izgubio gem na svoj servis iako je nesigurno krenuo u dvoboj. U trećoj i petoj igri prvoga seta bio je suočen s pet “break-lopti”, tri kod 1-1 i dvije kod 2-2, no odličnim serviranjem uspio se izvući iz tih situacija. S druge strane, svoju jedinu priliku za oduzimanje servisa suparniku u 11. igri drugog seta je i iskoristio.

Nakon početnih Gojinih nsigurnosti u prvom setu, do kraja te dionice niti jedan igrač nije zaprijetio “breakom”, a u “tie-breaku” je Popirin napravio dvije ogromne pogreške forhendom što je Goji bilo dovoljno za osvajanje prvog seta.

U drugom setu opet nije bilo prilika za “break” do 5:5, a onda je Popirin kod 30-30 napravio dvostruku servis pogrešku i ponudio priliku za “break”, da bi na “break-loptu” izbacio bekhend u aut. Potom je Gojo odličnim servisima stigao do vrijedne pobjede.

U ovoj skupini je još Mađarska, s kojom Hrvatska igra u nedjelju.

Cijeli turnir pratite na kanalima Sport Kluba.