Thiem nakon četiri sata muke osvojio prvi Grand Slam!

US Open 14. ruj 20207:52 > 7:56
Matthew Stockman / Staff

Dominic Thiem osvajač je US Opena, prva Grand Slam titula za austrijskog tenisača.

Al Bello / Staff

Napokon je uspio! Dominic Thiem osvojio je US Open u meču koji je trajao četiri sata i pet minuta, Austrijanac je preokrenuo minus od dva seta i breaka u trećem setu protiv Alexandera Zvereva slavivši rezultatom – 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6.

Nakon što je poražen u prva dva Grand Slam finala u Roland Garrosu te ove godine u Australiji, Austrijanac je prvu titulu na jednom od četiri najveća turnira osvojio u New Yorku, na tvrdoj podlozi iskoristivši priliku koja se pojavila nakon što je Novak Đoković diskvalificiran ranije u turniru. No, 23-godišnji Zverev zasigurno je najtužnija osoba nakon njujorške večeri. Mladi Nijemac je vodio s dva seta prednosti, a rano u trećoj dionici oduzeo je protivniku servis.

To nije bio meč vrhunske kvalitete, međutim nakon što je izgubio servis u trećem setu nešto se u Thiemu promijenilo. Počeo je igrati agresivnije, češće ‘miksati’ igru i takva taktika je upalila. Najprije je vratio izgubljeni servis, a onda kod 5:4 još jednom oduzeo prednost Zverevu osvojivši set. U četvrtoj dionici dovoljan je bio jedan oduzeti servis, kod 4:3, a Austrijanac nije imao nikakvih problema odraditi posao do kraja.

Njemački tenisač u polufinalu je protiv Carrena-Buste također preokrenuo meč nakon 0:2 u setovima pa je znao s čime se suočava, a Thiem je odjednom postao vrlo siguran s osnovne crte. Međutim, usprkos navedenom, Zverev je dobio priliku servirati za pobjedu oduzevši servis protivniku kod 4:3 u petom setu, no na vlastitom početnom udarcu u ključnom gemu ponovno je zakazao. Nevjerojatno, ali istinito, kod navedene situacije, Thiem je započeo seriju od tri uzastopna gema pa je i sam, kod 6:5, servirao za pobjedu. No, i Austrijanac se uplašio pobjede.

Niti tie-break nije ponudio manje drame. Thiem je stigao do vodstva od 6:4, dvije meč lopte, Zverev se vraća, a zatim konačno, kod 7:6 Austrijanac osvaja poen i pada na vrući američki beton prepun emocija. Možemo žaliti što nije bilo navijača koji bi zasigurno podigli energiju događaja na zavidnu razinu, međutim malo tko sumnja da će 27-godišnji Thiem žaliti i jedan trenutak zbog načina kako je osvojio turnir.

Osim što je osvojio prvu Grand Slam titulu postavši i prvi Austrijanac nakon Thomasa Mustera koji je pobijedio na jednom od četiri Grand Slam turnira, Thiem je i prvi igrač koji je preokrenuo zaostatak od 0-2 u setovima nakon 2004. godine, ali i prvi u povijesti koji je to učinio na nominalno posljednjem GS turniru sezone. Isto tako, Thiem je prvi različiti pobjednik Grand Slam turnira pored Novaka Đokovića, Rafaela Nadala i Rogera Federera u posljednjih šest godina, tada je upravo Marin Čilić osvojio US Open. Još jedna informacija vezana za turnir u New Yorku, Thiem je deveti tenisač u posljednjih 30 godina koji je prvu GS titulu osvojio na američkom betonu.