Upoznajte najvažnijeg člana Đokovićevog tima u Melbourneu

Australian Open 20. velj 202112:00 > 12:18
Privatna arhiva

Dok je sva pažnja na Novaku Đokoviću i njegovom pohodu na devetu titulu na Australian Openu, jedan čovek iza kulisa među najzaslužnijima je što je Novak uopće u mogućnosti igrati. Njegovo ime je Ulises Badio i ovo je priča o njemu. Napisao: Saša Ozmo

„Uliju je zaista stalo do mene i moje karijere, mog fizičkog stanja. Veoma je profesionalan i izuzetno posvećen, stvarno je mnogo radio u posljednjih pet-šest dana, po cijeli dan. Zahvalan sam mu iz srca“, rekao je Novak Đoković srpskim novinarima dva dana nakon što su mu Ulijeve „magične ruke“, kako ih je Novak nazvao, pomogle na putu ka finalu.

Tko je Ulises Badio? Argentinac koji je diplomirao na kineziologiji i fizioterapiji, bavi se i ručnom terapijom i kiropraktikom, kao i akupunkturom i kineskom medicinom, zapravo je jednom izjavio da mu je istočnjački način razmišljanja bliži od zapadnog. Sve to u skladu je sa Novakovim pogledima na svijet i holističkim pristupom koji često spominje.

Četiri godine Badio je bio jedan od fizioterapeuta na ATP Touru, a njegovo bogato iskustvo uključuje rad u nogometnom klubu Valencija, šestostrukom prvaku Španjolske, na brojnim klinikama i u centru sportske medicine u Arizoni.

Ulises se iskazao tijekom krize sa laktom 2017.

Sudeći prema riječima ljudi oko njega, ne prođe dan u kojem Ulises ne uči i ne unapređuje svoje vještine. Na kraju krajeva, nije lak zadatak postati dio tima jednog od najvećih tenisača svih vremena.

Badio to nije postigao jedino zahvaljujući svom umijeću, već i čvrstini tijekom kriznog perioda – Uli je počeo raditi s Đokovićem u svibnju 2017, nešto više od mjesec dana prije nego što će Đoković predati četvrtfinale Wimbledona Tomašu Berdychu, poslije čega je zbog ozljede lakta bio odsutan do kraja godine. Upravo tada se dobroćudni Badio iskazao.

„Pun je znanja, temeljno poznaje svoj posao, bio je uz Novaka i tijekom teškog perioda 2017. godine, mnogo je pomogao sa laktom i zaslužio je svoje mjesto u timu“, rekao je Marjan Vajda za Sportklub tijekom Australian Opena 2020. godine.

Veza Novaka i Ulisesa tada se učvrstila i Argentinac je postao čovjek od povjerenja i član bliskog Đokovićevog kruga. Badiova uloga u timu važna je i u uobičajenim okolnostima – Novak je jedan od najspremnijih tenisača na svijetu i ništa ne prepušta slučaju, Uli je jednom prilikom izjavio da je Đokovićeva fizionomija takva da se nekada istežu i po četiri puta dnevno.

Ove godine u Melbourneu, ipak, Ulisesov posao znatno je teži nego inače – poslije ozljede u meču trećeg kola sa Taylorom Fritzom, praktično sve slobodno vrijeme Đoković provodi u oporavku.

Maestro u svom polju, ali i divna osoba

„Oporavak trenutno zauzima 100 posto mog vremena u posljednjih pet dana“, rekao je Đoković poslije trijumfa nad Aslanom Karacevom u polufinalu. Nije to bila samo stilska figura, Badio radi na Novakovom tijelu svakog sata, a posao je toliko golem da mu je bila potrebna i pomoć njegovih kolega fizioterapeuta koji rade za ATP. To Badio zna cijeniti.

„Uli je pre svega izuzetna osoba. Mnogo je dobar čovjek i način na koji se ophodi prema drugima stvarno je impresivan – svima se javlja, donosi čokoladice i poklone ATP fizioterapeutima, čuvarima itd“, ističe Đoković.

Zaista su rijetke situacije u kojima Uli ne nosi široki, prijateljski osmijeh na svom licu. Uživa u prilici koja mu se pružila i poslije samo nekoliko neobaveznih razgovora sa njime, bude vam jasno koliko 42-godišnji Uli voli svoj posao.

“Uli je sjajan momak, divan i fin, savršeno se uklopio u tim – Novak ga voli, mi ga volimo“, jezgrovit je Vajda.

Timski rad, glazba i joga

Đoković voli o svemu misliti, a Badio je malo drugačiji od Miljana Amanovića, drugog Novakovog fizioterapeuta koji sada nije u Melbourneu.

„Da, u ovom kontekstu ne mogu ne spomenuti Miljana Amanovića, svog kuma i drugog fizioterapeuta koji nije ovdje sada. Uli i on se dopunjuju, i Miljan je veoma posvećen, ali imaju malo drugačiji način rada. Učine da se uvijek osjećam dobro“, objašnjava Novak.

Sad u Melbourneu nema baš mnogo slobodnog vremena, ali kada ga ima, Ulijeve strasti su glazba i joga, koju i Novak prakticira. Također slično Novaku, Badio uživa u istočnjačkoj filozofiji i često citira Budu: „Ono što misliš, postaješ. Ono što osjećaš, privlačiš. Ono što zamisliš, stvoriš“.

Na istom tragu, Novak je mnogo puta govorio o tome koliko mu je vizualizacija važna u pripremi mečeva. U nedjelju od 9:30, u sudaru sa Danilom Medvedevom koji je u seriji od 12 pobjeda nad top 10 igračima, Đokoviću će biti potrebna sva moguća pomoć kako bi osvojio Melbourne deveti put.

Ukoliko u tome uspije, Ulises Badio imat će ogroman udio u osvajanju Novakove 18. Grand Slam titule.