AO: Čilić preživio maraton, Vekić teško podbacila

Photo by Julian Finney/Getty Images)

Marin Čilić plasirao se u treće kolo Australian Opena nakon što je svladao Mackenzija McDonalda u teška četiri seta, 7:5, 6:7, 6:4, 6:4. Donna Vekić završila je nastup u Melbourneu nakon razočaravajućeg poraza od Kimberly Birrell.

Nakon što je lakoćom prošao uvodno kolo protiv Bernarda Tomića, Marin Čilić testiran je u drugoj rundi. Mackenzie McDonald, talentirani Amerikanac još je lani pokazao kako ima kapaciteta zaprijetiti bolje rangiranim igračima, sada je to osjetio i hrvatski Davis Cup pobjednik.

Najbolji hrvatski tenisač rano je napravio break u prvom setu, no onda u svom stilu već idući gem predao vlastiti servis. Uvodni set okončan je kod drugog breaka servisa, Marin je iskoristio prvu set loptu kod vodstva 6:5. Druga dionica završena je u tie-breaku, obojica tenisača besprijekorno su držali svoje servise, tie-break je bio neminovan. A ovdje ponovno show u Čilićevoj režiji, poveo je 4-0, zatim kod 6:3 došao do tri povezane set lopte, kasnije imao još dvije, no na kraju je Amerikanac prevladao s 11-9.

U trećem setu obojica su proživljavali noćnu moru na servisu, u prvih devet gemova, svaki je po dva puta oduzimao servis protivniku, a treći i ključni uspio je Čiliću kod vodstva 5-4. Stigao je do 15-40 i tada iskoristio prvu set loptu. U četvrtom setu obojica su držala servise do 4-4 kada ponovno hrvatski tenisač radi najvažniji break u meču, a kod servisa za pobjedu nije imao problema.

Meč je trajao tri sata i 36 minuta, Čilić je zabio 25 as servisa, ispalio 67 winnera naspram samo 36 protivnika, no imao je i više neprisiljenih pogrešaka, čak 56 (McDonald 45). Marin će u trećem kolu igrati protiv španjolskog veterana, 35-godišnjeg Fernanda Verdasca koji je imao daleko lakši posao protiv Radu Albota iz Moldavije (6:1, 7:6, 6:3).

Od ostalih mečeva, Roger Federer prošao je Dana Evansa u tri seta, Stefanost Tsitsipas izgubio je set protiv Viktora Troickog, no uspio je doći do pobjede pred svojim vrlo bučnim navijačima. Iznenađenje dana napravio je Frances Tiafoe svladavši petog nositelja Kevina Andersona u četiri seta.

Kod tenisačica, Donna Vekić neće po dobrome pamtiti nastup u Australiji. Polufinalistica nedavnog turnira u Brisbaneu doživjela je potpun podbačaj protiv 240. tenisačice svijeta, Kimberly Birrell. Domaća tenisačica ostvarila je pobjedu karijere. Najbolje rangirana hrvatska tenisačica imala je velikih problema od početka meča. Odmah je izgubila servis, ubrzo ga vratila, a onda ponovno posustala kod 4:5. Drugi set je bio bolji, hrvatska tenisačica povela je 5:1, no onda se uplašila servisa za set, dopustila protivnici povratak na 5:4, da bi ipak drugi put uspješno odservirala za izjednačenje.

Treći set je ponovno bio katastrofalan za 22-godišnju Osječanku. Birrell je brzinom munje odjurila do vodstva 5:0, a tada iz prve uspješno servirala za meč i plasman u treće kolo Australian Opena. Vekić će imati za čime žaliti, mentalna priprema za ovaj meč nije bila na razini, s kakvom ambicijom je stigla u Melbourne, hrvatska tenisačica nije smjela dopustiti poraz protiv igračice koja je tek nedavno u Brisbaneu debitirala na glavnom Touru, a za nastup na prvom Grand Slam turniru sezone dobila je pozivnicu.