TUNIS Realno je da budu treći u skupini

Vijesti 13. lip 201816:03 > 16:16
Octavio Passos/Getty Images

Od 14. lipnja do 15. srpnja Rusija će biti domaćin 21. SP-a. Na njemu će sudjelovati trideset dvije nacije, a ovo je prvo Svjetsko prvenstvo u Istočnoj Europi. Igrat će se u 11 gradova, na 12 stadiona od Kalinjingrada na sjevero- zapadu, do Ekaterinburga na krajnjem sjevero-istoku ove velike zemlje.

Povijest SP

Ovo će biti peti nastup reprezentacije Tunisa na Svjetskim prvenstvima, ali ujedno i nada da napokon mogu napraviti nešto više. To nešto više bi za početak bilo da prođu grupnu fazu, jer na prethodna četiri SP-a na kojima su sudjelovali svoj nastup su završavali u skupini. Prvo sudjelovanje su imali 1978. godine, nakon čega su propustili četiri prvenstva. Najbolji period za ovu sjevernoafričku zemlju počeo je na SP 1998. godine u Francuskoj, jer su nakon toga igrali na još dva uzastopna SP-a, 2002. i 2006. godine.

Prethodna dva su propustili i sada su opet tu, iako treba reći da su imali dosta problema u kvalifikacijama, s tim da su šest kola odigrali bez poraza. Četiri puta su pobjedili i dva puta remizirali u tom završnom dijelu, a presudnim se pokazao remi kod Konga koji im je prijetio do samog kraja. U zadnjem kolu je Tunis na domaćem terenu remizirao s Libijom, što je bilo dovoljno za potvrdu prvog mjesta.

Najveći uspjeh su Tunižani ostvarili 2004.godine, između dva nastupa na Mundijalima, kada su prvi i jedini put postali prvaci Afrike. Nakon toga su nastupe na Afričkom kupu nacija završavali redom u četvrtfinalima, zaključno s prošlogodišnjim izdanjem u Gabonu, kada ih je izbacila Burkina Faso.

Izbornik

Tunižane će na ovom prvenstvu voditi 56-godišnji Nabil Maaloul, inače legenda tuniškog nogometa, koji je kao igrač za selekciju ove zemlje nastupao punih deset godina i odigrao je 74 utakmice, u kojima je postigao 11 golova i to kao vezni igrač.

Trenersku karijeru je počeo prije više od 20 godina i u dva navrata je bio pomoćnik u reprezentaciji Tunisa, koju je i samostalno vodio, ali vrlo kratko 2013. godine i to samo pet utakmica. Nakon poraza od Zelenortskih otoka i neplasmana na SP 2014-e podnosi ostavku.

Najveće uspjehe kao trener Maaloul je postigao sa Espérance Sportive de Tunis, klubom s kojim je 2011. godine osvojio sva tri trofeja, prvenstvo i Kup Tunisa, te afričku Ligu prvaka, a godinu kasnije je još jednom sa istim klubom bio prvak Tunisa.

Krajem travnja prošle godine je preuzeo reprezentaciju svoje zemlje i sada se može pohvaliti da je Tunis nakon dvanaest godina opet odveo na svjetsku nogometnu smotru .

Sustav igre i igrački kadar

I prije dolaska aktualnog izbornika su igrali u formaciji 4-2-3-1, a ništa se nije promjenilo ni kada ih je preuzeo Maaloul, iako su po potrebi u kvalifikacijama znali igrati i sa tri napadača, naravno kada im je pobjeda bila neophodna. Na SP-u sigurno neće igrati s trojicom naprijed, s obzirom da su autsajderi, barem u susretima s Belgijom i Engleskom, tako da će za njih najvažniji biti dvoboj s Panamom i tu se nadaju pobjedi.

Najveća zvijezda selekcije je veznjak Rennesa Wahbi Khazri, a i ostali igrači koje ćemo spomenuti igraju u francuskoj ligi. Ellyes Skhiri igra u Montpellieru, Naim Sliti i Oussama Haddai su članovi Dijona, Bassem Srarfi igra u Nici, a Saif Khaoui je član Troyesa. Treba još spomenuti i braniča belgijskog Genta Dylana Bronna, a  u Rusiji zbog ozljede neće biti  Msaknija, koji je u pretposljednjem kolu kvalifikacija protiv Gvineje postigao tri pogotka, kao ni napadača Khenissija, takođe standardnog prvotimca u kvalifikacijama.

SK prognoza

Da su možda u nešto lakšoj skupini, postojala bi nada da konačno mogu napraviti taj iskorak i proći grupnu fazu prvi put u povijesti. Nije da su nešto posebno kvalitetni i kvalifikacije su također pokazale određene slabosti, međutim, najveći problem je to što su im suparnici Engleska i Belgija, protiv kojih će jako teško ostvariti povoljan rezultat, dok su protiv Paname favoriti, ali samo ta eventualna pobjeda neće biti dovoljna za plasman u osminu finala.