Horvat za SK: ‘Brzo ćemo potvrditi da je Egipat bio iznimka’

Rukomet 4. velj 202113:31 > 14:08 0 komentara
Jozo Čabraja/kolektiffimages

Novi izbornik Hrvoje Horvat i komentator Sportkluba Ivan Blažević osvrnuli su se na SP u Egiptu, popričali o nadolazećim kvalifikacijama i budućnosti hrvatske rukometne reprezentacije

Nepunih tjedan dana nakon što je zamijenio Linu Červara na kormilu hrvatske rukometne reprezentacije, koja je razočarala na Svjetskom prvenstvu u Egiptu, novi izbornik Hrvoje Horvat pristao je sudjelovati u podcastu SK Televizije. Dani ispunjeni obavezama uvjetovali su nešto kraći podcast od uobičajenog.

Izborniče Horvat, kako ste? Jeste li u gužvi ovih dana?

“Da, turbulentno je vrijeme. Ovo nije bila uobičajena situacija u mojoj trenerskoj karijeri, ali prihvatio sam novi izazov objeručke i gledam prema naprijed.”

Jeste li očekivali da ćete naslijediti Linu Červara?

“Sigurno da ovo nije došlo preko noći. Savez je ozbiljna institucija, u mene ulaže već dosta godina što kroz kadetska i juniorska europska i svjetska prvenstva. Već sam neko vrijeme bio pomoćnik, sve je to ulaganje u mladog trenera, a skupljanje iskustva je najdragocjenija stvar, to se ne može kupiti. Zaokružili smo jednu cjelinu i spreman sam za tu funkciju.”

Kako su reagirali iz Nexea, bit ćete u kontaktu s Brankom Tamšeom?

“Proveo sam u Našicama predivne godine, zahvaljujem svima počevši od predsjednika Ergovića koji daje stabilnost klubu u  teškim vremenima. Hvala i igračima i navijačima – to je bio predivan period mog života, a Branko i ja smo dugogodišnji suigrači – nekad pitam ja njega, a sada on dolazi na moje mjesto i sigurno da može računati na moju pomoć ako zatreba.”

S kakvim ste očekivanjima otišli u Egipat i kako gledate na rezultat – je li to razočaranje?

“Prvenstvo je bilo jako neobično – kroz treninge i pripreme smo uočili brojne problema kod glavnih igrača i bili smo u brojnim dilemama i tako smo ušli u prvenstvo i to se pokazalo kobnim. Sigurno da je ovaj rezultat razočaranje – nakon Japana se već vidjelo da nismo pravi, nismo uspjeli dići formu.”

Koja je utakmica presudila – prva utakmica s Japanom ili Argentina?

“Sigurno da se već protiv Japana uvukla sumnja u naše redove. Borbenost je bila na gornjoj granici, to se vidi po malom broju primljenih pogodaka, iako ni taj dio nije bio dobar. Borili smo se s ozljedama, s COVID-om i moramo priznati da smo odigrali možda najlošije prvenstvo otkad pamtim hrvatsku reprezentaciju. Nadam se da nam se to neće događati u budućnosti.”

Koliko ste naučili od Line Červara, koja je njegova ostavština za vas?

“Teško je to reći, on je hodajuća enciklopedija znanja, on vas uči ne samo o rukometu, nego i o životu općenito. Puno toga se od njega može ‘ukrasti’, od je u hrvatsku reprezentaciju utro neki temelj, znamo da naša momčad kreće od obrane, obrana pokazuje kakav si karakter, to je možda njegova ostavština na kojoj ja nastavljam graditi.”

Puno podjela izaziva igra bez vratara – Červar je često koristio tu strategiju, što vi mislite o tome?

“To je jedna strategija koja se u datom trenutku može koristiti za benefit ekipe, kao što su križanja, ulazak krila na drugog pivota. Sve ovisi o situaciji – to je odlična taktička varijanta koja može puno toga donijeti, ali treba vremena da se to uvježba i da sjedne igračima, a to je u reprezentaciji jako teško implementirati, jer imamo kratke pripreme i igrači su kratko zajedno.”

Okupljanje za kvalifikacije za Tokio je jako blizu – da danas birate sastav, bi li bilo promjena u odnosu na sastav u Egiptu?

“Gledajte, u odnosu na Egipat gledao bih samo zdravlje igrača – gledao bih tko može odigrati tri utakmice u tri dana, ali u ovaj kadar koji je bio u Egiptu vjerujem i ja sam o njima pričao i s izbornikom Linom i mislim da je to najbolje što Hrvatska ima.”

Imaju li Stipe Mandalinić i Filip Ivić još mjesta u reprezentaciji?

“Ne bih puno govorio konkretno o imenima, ali Stipe i Filip su kvalitetni igrači i sigurno da ih cijelo vrijeme pratimo i da su kandidati za buduća okupljanja.”

Imaju li Horvat i Čupić zamjene, obojica su već u godinama i dugo vremena su naše uzdanice?

“Sigurno da imamo, oni jesu na širim popisima, promatramo puno igrača koji se još nisu do kraja isprofilirali – čekaju nas utakmice kakve neki igrači u životu ne odigraju – prednost će ići iskustvu i igračima koji su već osjetili ovakav pritisak.”

Kako vidite našu reprezentaciju za desetak godina – hoćemo li i dalje biti u vrhu?

“Jasno je gdje želimo vidjeti Hrvatsku – u vrhu, mi i sad jesmo u vrhu, brzo ćemo potvrditi da je Egipat bio iznimka. Moramo paziti da se proizvodnja igrača pokrene u Hrvatskoj, COVID je napravio dosta problema, djeca su se odviknula od sporta i treniranja, jako kompleksno pitanje, ali mislim da će rukomet ostati na razinama gdje i sada.”

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!