Goluža za SK: 'Nikad nisam volio glumiti policajca'

Rukomet 13. tra 202012:55 > 13:14
Christof Koepsel/Bongarts/Getty Image

Bivši izbornik hrvatske rukometne reprezentacije otkrio je za Sport Klub kako se nosi s novonastalom situacijom zbog koronavirusa, a još se jednom osvrnuo i na uspjeh Kauboja na Europskom prvenstvu

Koronavirus izbio je bivšem izborniku hrvatske rukometne reprezentacije Slavku Goluži treći uzastopni naslov iz ruku. Sa svojim Tatranom iz Prešova Goluža je suvereno dominirao slovačkom ligom, u tzv. ‘Stupnju pobjednika’ bio je četiri boda ispred prvih pratitelja i u playoffu bi, kao i svake sezone, ušao kao izraziti favorit za novu titulu.

“Zaista je bila odlična sezona, imali smo četiri boda prednosti i utakmicu manje, korona je stigla u najgorem trenutku za nas i naravno da postoji žal za time. Bili smo uvjerljivi, ali kako je drugima tako je i nama. Poštujemo odluku Saveza, nažalost potrošili smo se i fizički i financijski, ali to je iza nas i ne treba se osvrtati na to, u ovom trenutku sport je u drugom planu.”

Kako se odvila cijela situacija u Slovačkoj, kako ste proživjeli početak karantene?

“Nakon utamice sa Zagrebom 11. ožujka smo dobili poruku kako moramo 14 dana provesti u izolaciji po povratku u Slovačku. U međuvremenu je Slovački savez odgodio sva natjecanja do 15.4., nismo više moglli trenirati zbog zaštitnih mjera. Nakon toga smo završili prvenstvo, Savez je donio odluku da nemma pobjednika, a mi smo polako počeli ići svojim kućama.”

Kako se klub ponaša u ovoj situaciji? Izlazite li u Europu iduće sezone, kako će se to riješiti i kako brinete o formi igrača u ovim trenucima?

“Bit će nam omogućen izlazak u Europu, a u tom kontekstu u obzir će se uzeti rezultati s kraja prošle sezone. Dakle, tko je izborio Europu krajem prošle sezone, igrat će je početkom sljedeće. Što se tiče forme igrača, kao i svi napravili smo plan i program za nadolazećih mjesec dana. Igrači treniraju i brinemo da ostanu u formi dok traje ovo razdoblje karantene. Zakazali smo početak nove sezone za 01.07., daj Bože da se to što prije završi pa da se vratimo u normalu.”

Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Imate li povjerenje u svoje igrače, moraju li vam na neki način dokazati da se pridržavaju naputaka?

“Haha, ne, nikad nisam glumio policajca pa to neću raditi ni sada. Dobili su plan i program od kluba sa svim granicama koje ne smiju preći, tu se ubrajaju neke atletske norme i kilaža. Ukoliko se te granice pređu, znat ćemo da se nisu pridržavali programa koji je dizajniran specifično kako bi polučio željene rezultate. A onda će oni to financijski osjetiti, tako da rade sami za sebe i u tom slučaju će sami sebe kazniti. Ja sam uvijek igračima ukazivao maksimalno povjerenje, problema nikad nije bilo pa vjerujem da neće biti ni sada.”

Mnogi klubovi su ponukani manjkom prihoda smanjili plaće svojim djelatnicima i igračima, kakva je kod vas situacija?

“Gledajte, mi smo ugovorima dosta vezani za premije, tako da će se u ova tri mjeseca koja su ukinuta zbog korone to osjetiti na financijama, ali od naše osnovice koja nam je mjesečno zagarantirana nam nisu ništa uzimali.”

Kako vi provodite slobodno vrijeme?

“U kontaktu sam s obitelji, gledam TV, filmove i to je to. Malo je više druženja, svi smo još uvijek u dobrim odnosima, još nije došlo do netrpeljivosti, iako ponekad maltretiramo jedni druge haha, ali izdržat ćemo.”

Prošla su gotovo tri mjeseca od Europskog prvenstva na kojem je Hrvatska osvojila srebro, kakav je vaš osvrt na taj veliki uspjeh?

“Ja sam uoči EURA rekao da je svaki naš plasman među pet, šest u Europi ogroman uspjeh, tako da je ovo finale bilo zaista svojevrsno iznenađenje. Ipak, bez imalo omalovažavanja moram reći da su neki faktori išli nama u korist, što ždrijeb, što raspleti u ostalim skupinama zbog kojih nam na putu nisu stajali ni Danska ni Francuska, ali bez obzira na to sve čestitke našoj reprezentaciji i Savezu.”

Martin Rose / Staff

Hoće li ovaj iznenađujuć uspjeh biti izolirani slučaj ili imamo dobre temelje za rast, možemo li očekivati još pokoje finale u bliskoj budućnosti?

“Imamo temelje za rast, ali nemojmo se zavaravati, bit ćemo suočeni s mnoštvom problema. Neki ključni igrači će ostarjeti – Duvnjak, Musa, Horvat su na zalasku i dolazi vrijeme kad će se ostaviti nacionalnog dresa. Bez obzira na sve, mislim da imamo tu kvalitetu, tu su Cindrić, Karačić, Šipić, Marić, sad se pojavio i jedan Matanović. Moramo dobro raditi i prije svega biti strpljivi, pa ćemo s vremenom sve naplatiti.”

Golužu smo morali upitati i za komentar situacije s Manuelom Štrlekom, koji je otkazao reprezentaciji uoči EURA, a zatim nakon izjave Zorana Gobca kako za njega nema povratka, ipak putem molbe ponovno osigurao svoje mjesto u svlačionici Kauboja. Bivši izbornik ostao je rezerviran po tom pitanju.

Hrvaski rukometni savez

“Nisam bio u toj situaciji pa mislim da nisam ni kvalificiran za komentar. Ono što znam jest da se Štrlek vratio i pozdravljam takav ishod jer smatram da je on jedno od najboljih krila svijeta.”

Postoji li problem na relaciji izbornik – Savez, diktiraju li se ljudima na klupi odluke s nekih viših instanci?

“Ja nisam nikad imao takvu situaciju, da je neki igrač rekao da želi preskočiti veliko natjecanje. Kao izbornik sam imao odriješene ruke, nitko mi se nije petljao u rad. Naš Savez odlično funkcionira, dobivali smo i brojne nagrade i mislim da tu ne treba previše ići u analize.”