Hrvat vodi Wales do medalje na SP-u u ragbiju

Ragbi 19. lis 20198:46 > 8:59
Getty Images/David Rogers

Justin Tipurić kapetan je Walesa. Djed mu je nakon Drugog svjetskog rata iz Konjica otišao u Wales i zaposlio se u rudniku.

Svi moje prezime izgovaraju Tipurik, ali u Hrvatskoj se to izgovara Tipurić. Djed mi nikad nije previše govorio o svemu onome što je prošao. Znam samo da je govorio nekoliko stranih jezika i bio prevoditelj. A ja sigurno znam da je bio velik, snažan čovjek. Puno, puno veći i snažniji od mene, započeo je Tipurić za 24 sata.

Eto, ni borba za medalju na Svjetskom prvenstvu u ragbiju ne može proći bez Hrvata. Ove godine zvijezda nije netko iz Novog Zelanda ili Engleske, to je kapetan Walesa Justin Tipurić (30).

U Hrvatsku dolazi na odmor, 2017. je bio u Splitu i posjetio naš najtrofejniji klub Nadu. Pritom je veliku ulogu odigrao Tonči Buzov, bivši kapetan hrvatske reprezentacije, danas pomoćni trener, koji je Tipurića upoznao na Novom Zelandu.

Ovdje sam se, u Dubrovniku, i vjenčao sa svojom suprugom Velšankom, 2014. godine!”

Britanskim je medijima zanimljiva bila priča o njegovom hrvatskom porijeklu, pa su prokopali malo dublje…

“Tajna Justinova uspjeha? Pa jedna od njih je to što je trenirao hvatanje lopte na koturaljkama. Druga je to što se često pokušavao hrvati s djedom. Justin i njegov brat bi se objesili djedu za ruke i pokušavali ga pomaknuti. I nikad ne bi uspjeli! A čovjek je tad imao 80 godina”, priča Andy Tipurić, Justinov otac, krovopokrivač.

Taj djed Dragutin otišao je u Wales 1945. kad su njemački ratni zarobljenici pušteni na slobodu nakon Drugog svjetskog rata. Zaposlio se u rudniku ugljena i počeo igrati ragbi. Imao je 220 cm i 100 kg i prozvali su ga Ludi Mike.

Rođen je u Konjicu i nikad nisam vidio tako snažnog čovjeka. Radio je najteže fizičke poslove u rudniku gotovo s lakoćom“, dodao je Andy.

Njegov unuk Justin danas obara najbolje ragbijaše svijeta. I baš mu je to najveća snaga. Velšani su prošli skupinu i sad idu po prvu medalju sa SP-a od 1987. Tada su Velšani, na prvom ragbijaškom SP-u, u polufinalu izgubili od Novog Zelanda 49-6, pa za treće mjesto svladali Australiju 22-21. U polufinalu su bili i 2011., ali su izgubili od Francuske 9-8, pa za broncu od Australije 21-18.

Prva je prepreka ovoj generaciji u četvrtfinalu u nedjelju Francuska. Taj dvoboj pratite samo na Sportklub televiziji.