Možnik: Ulaganje u sport je ulaganje i u zdravstvo

sportklub

U novom podcastu Sportkluba gostovao je proslavljeni hrvatski gimnastičar Marijo Možnik, a s njim je razgovarao novinar Sportkluba Igor Flak.

FLAK: Cijenjeni gledatelji Sportkluba lijep pozdrav, evo nas u novom podcastu. Posebno mi je zadovoljstvo pozdraviti našeg današnjeg gosta, proslavljenog hrvatskog gimnastičara, danas predsjednika gimnastičkog saveza Marija Možnika, poštovanje.

MOŽNIK: Pozdrav svim gledateljima.

FLAK: Za početak prošli smo jednu tešku fazu svi zajedno, kako ste vi proveli karantenu, gdje ste bili, što ste radili?

MOŽNIK:Ja sam bio doma za vrijeme karantene, kao što su i rekli da moramo biti doma. Između ostalog sam snimao emisiju za školu o tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi, tako da smo i to radili. uglavnom sam bio doma, odmorio, napunio baterije za nove izazove.

FLAK:Od 6 godine je krenula vaša avantura u gimnastici i lijepa akademska, recite mi kako ste počeli se baviti gimnastikom?

MOŽNIK: Gimnastikom sam se počeo baviti sa šest godina kad su me roditelji doveli u dvoranu Hrvatskog sokola u Zagrebu. Imao sam viška energije i onda su roditelji me odlučili prijaviti na neki sport da izbacim taj višak energije u kontroliranim uvjetima. tada gimnastika nije bila popularna i medijski praćena, ali na preporuku kolegice od mame odveli su me na gimnastiku. Tako je sve krenulo, ostao sam u dvorani Hrvatskog sokola cijelu svoju karijeru.

FLAK: Možete li mi reći, postoji jedna posebnost oko vas, vi ste izmislili jedan potez ili element koji se zove Možnik. Možete li nam objasniti o čemu se radi?

MOŽNIK: Da, taj potez je inovativan čim je nazvan prema prezimenu gimnastičara koji ga je izveo. Ja sam to napravio 2007. godine u Stuttgaru, dobio je e težinu vrijednost elementa i eto uvrstili su to u gimnastiku i nazvali po meni. To je velika čast. Dosta gimnastičara izvodi taj element.

FLAK: Spominjali ste tu visinu i težinu, koliko je to zapravo bio hendikep za vas?

(Photo by Lintao Zhang/Getty Images)

MOŽNIK: Pa je, da gimnastičari su visoki oko 160, 165 cm, dok su na preči malo viši. Ja sam sa svojih 183 cm debelo iznad prosjeka, definitivno te proporcije u gimnastici otežavaju. Mala greška može biti kobna, ali rekao bi da je to i prednost da se malo istakneš od drugih gimnastičara.

FLAK: Ima li nešto što niste ispunili u svojoj gimnastičkoj karijeri, možda taj odlazak na OI koji se nije ostvario?

MOŽNIK: Kad okrenem svoju karijeru, puno sam zadovoljan. Ako bi nešto trebao istaknuti, onda su to te Olimpijske igre. Na tim kvalifikacijama 2015. sam napravio grešku i ostao sam bez Olimpijade, ali ne mogu reći da sam nešto pretjerano tužan. Mislim da sam završio karijeru baš u pravom trenutku. Zdravlje je najbitnije, imam i drugih ambicija u životu i hoću se posvetiti sebi i obitelji.

FLAK: Koliko ste zadovoljni s hrvatskom gimnastikom, uspjeli smo pokazati da možemo doći do tog olimpijskog vrha?

MOŽNIK: A i je, to su bili Ude i Seligman. Drago mi je da sam dio te generacije, i da smo skupa desetak godina, sad im se priključio i Tin Srbić osvajanjem svjetskog zlata, što je nevjerojatno kad se vidi otkuda je to sve došlo, mi nismo imali do 2008. prave uvjete, a sad su počeli raditi nešto i po tom pitanju. Evo i u Zagrebu imamo dobru gimnastičku dvoranu, tako da takvi rezultati su donijeli dobrih stvari po infrastrukture i popularizaciji gimnastike. Generalno, vidi se pomak da se zadnjih desetak godina otvaraju gimnastički klubovi. Gimnastika je napredovala u svim segmentima, kao i Svjetski kup u Osijeku što se tiče natjecanja i tamo je komunikacija na najvišem nivou.

FLAK: Tu su nam Srbić i Ude, da li imamo još nekog mladog velikog talenta?

MOŽNIK: Ude i Seligman su još aktivni, iako su oni moja generacija, ja vjerujem da će još olimpijski ciklus izdržati, a Srbić je dostigao vrhunac svoje karijere. Mladih imamo, letvica je postavljena jako visoko. Imamo tih juniora koji će biti seniori i nadamo se da će nastaviti taj kontinuitet. Idemo napraviti sustav kada nam Tin završi karijeru, da imamo nastavak tih dobrih rezultata, imamo i vrhunske trenere, djecu, dvorane, i idemo nastaviti taj kontinuitet i da stavljamo fokus na mlađe generacije.

FLAK: Spominjali ste malo politiku u gimnastici, zadnjih 30 godina sve što se događalo?

MOŽNIK: Rekao bih da se tu moglo napraviti s te strane i potpore, sami podatak je dovoljan koliko se daje i ulaže u sport, kad se usporedite s drugim zemljama, vidite da naši rezultati nisu samo ulaganje u sport, ali vidite da tu ima i talenta i puno rada i odricanja. Rekao bi da se puno ulaže u sustav u zadnje vrijeme, i da tu bude plod rada, i podrška Saveza i države. Nadam se i vjerujem da će se prepoznati taj naš rad. To je ulaganje i u zdravstveni sustav, bilo rekreativno ili amaterski, bit će manje problema sa zdravstvom.

FLAK: Koji su vas uspjesi hrvatskog sporta najviše oduševili otkad imamo svoju državu?

MOŽNIK: Teško je sad istaknuti da nekoga ne izostavim, ali evo ako gledamo zadnjih deset godina, ovo što su Kostelići postigli u skijanju, kad vidite da imamo par planina, onda su tu braća Sinković gdje god dođu su najbolji, to je to od individualnih sportova. Što se tiče timskih, tu je naravno nogomet, to je nešto iznad sporta. Teško je sada izvući neke rezultate, imamo i Sandru Perković koja gdje god dođe je najbolja. U svakom sportu imamo fenomene i nevjerojatne rezultate, što pokazuje da imamo i dobre trenere, i nadam se da će se ubuduće ulagati više u sport, pa možemo očekivati više.

FLAK: Da li se stignete baviti nekim hobijem u zadnje vrijeme, što radite?

MOŽNIK: Stignem se baviti, imam dosta hobija koji su vezani za sport. Volim malo i ekstremnije sportove, padobranstvo, skijanje, snowboarding, i tako malo neuobičajene aktivnosti. Volim neke aktivnosti vezane uz adrenalin, puno je tu sportova jer sam ipak cijeli život u tome.

CIJELI PODCAST MOŽETE POGLEDATI I NA SK1 U 23:55!