Kolesnikov novim rekordom do trećeg zlata

Alfredo Falcone - LaPresse

Ruski plivač Kliment Kolesnikov osvojio je i svoje treće zlatno odličje na Europskom prvenstvu u Budimpešti, gdje je u srijedu slavio na 100 m slobodno i postavio novi rekord europskih prvenstava (47.37).

Drugi je na cilj stigao Talijan Arianna Castiglioni (47.75), a trijumf ruskih plivača upotpunio je Andrej Minakov osvajanjem brončanog odličja (47.74).

U svom natrpanom rasporedu Kolesnikov je pokušao izboriti i nastup u finalu na 100 m leđno, ali je polufinale završio na zadnjem, 16. mjestu.

Rusija ima najbolju mušku štafetu na 4 x 200 metara, koja je slavila s novim rekordom europskih prvenstava (7:03.48). Srebro je pripalo Britancima (7:04.61), a bronca Talijanima (7:06.05).

Rekord EP-a postavio je i domaći 21-godišnji reprezentativac Kristof Milak (1:51.10) na 200 m leptir te tako obranio naslov europskog prvaka osvojen prije tri godine u Glasgowu. Više od tri sekunde za svjetskim rekorderom zaostao je Talijan Federico Burdisso (1:54.28) i osvojio srebrno odličje, a u Mađarskoj ostaje i bronca zahvaljujući Tamasu Kenderesiju (1:54.43).

Na 1500 metara zlato je osvojio Ukrajinac Mihajlo Romančuk (14:39.89), što mu je prvo europsko zlato u ovoj disciplini. Drugi je bio Talijan Gregorio Paltrinieri (14:42.91), koji je na ovom europskom prvenstvu već osvojio dva zlata, ali u daljinskom plivanju, na pet i deset kilometara. Treći je bio još jedan Talijan Domenico Acerenza (14:54.36).

Plivačice su se borile za dva kompleta odličja. Nizozemka Kira Toussaint osvojila je svoje prvo europsko zlatno odličje u 50-metarskom bazenu trijumfom na 50 m leđno (27.36). Britanka Kathleen Dawson je osvojila srebro (27.46), a Maaike de Waard je Nizozemskoj donijela i broncu (27.74).

Na 100 m prsno slavila je Šveđanka Sophie Hansson (1:05.69). Srebro i bronca odlaze u Italiju zaslugom Arianne Castiglioni (1:06.13) i Martine Carraro (1:06.21).