Šah: Ispao svjetski prvak Carlsen

Photo by Sebastian Reuter/Getty Images for World Chess)

Iznenađenje na 'crno-bijeloj' ploči

U drugom polufinalnom susretu Završnog brzopoteznog šahovskog turnira što se održava u organizaciji Chess24 Francuz Maxime Vachier-Lagrave napravio je pravu senzaciju pobjedom nad svjetskim prvakom Magnusom Carlsenom s 13-11

Iako je u prvoj seansi meča u kojoj se igralo 90 minuta u tempu od 5 minuta za cijelu partiju i dodatak od jedne sekunde poslije svakog poteza Carlsen poveo s 2-0, Francuz je uspio napraviti preokret i dobiti tu dionicu s 4,5-3,5. U 60-minutnoj igri na 3 minute uz dodatak od jedne sekunde Vachier-Lagrave je opet bio bolji s 4,5-3,5 i tako povećao prednost na 9-7. U posljednjoj seansi – u 30-minutnoj igri na 1 minutu uz dodatak od jedne sekunde vidjeli smo pravu dramu, iako je Maxime Vachier-Lagrave četiri partije prije kraja vodio s 12-8. Tada se Carlsen budi, dobiva tri partije uzastopce i u posljednjoj partiji pada odluka o tome hoće li Carlsen napraviti čudo, izjednačiti i izboriti produžetak. Francuz se konačno pribrao i pobjedom osigurao trijumf ukupnim rezultatom 13-11. Protivnik u finalu bit će mu američki velemajstor Hikaru Nakamura. (h)