Dramatično ispadanje stolnotenisača od Brazilaca

Christof Koepsel/Bongarts/Getty Images

Hrvatska muška stolnoteniska reprezentacija nije se uspjela plasirati u četvrtfinale svjetskog momčadskog prvenstva u švedskom Halmstadu nakon što je u susretu osmine finala nakon velike drame izgubila od Brazil 2-3. Djevojke su nešto prije toga u istoj fazi poražene od Turske 1-3.

Pitanje pobjednika razriješeno je u petom setu petog meča, koji je nažalost otišao na brazilsku stranu. Hrvatska je prije toga vodila 1-0 i 2-1, a u petom meču je Tomislav Pucar imao 2-0 u setovima, ali nije izdržao.

Već je sam plasman u osminu finala predstavljao pravi podvig posebice jer su naši reprezentativci do njega došli pobjedom u skupini protiv Južne Koreje, jedne od najboljih svjetskih reprezentacija. Koreja dotad u skupini nije izgubila niti jedan susret i to sve je ostvarila bez izgubljenog meča.

Pobjedom protiv Koreje hrvatska reprezentacija se probila među 12 najboljih u svijetu, a protiv Brazila je bila korak do četvrtfinala u kojem bi je čekala Njemačka.

Hrvatska je povela 1-0 nakon što je Andrej Gaćina pobijedio Gustava Tsuboija sa 3-1 (11-6, 11-7, 12-14, 11-9). Izjednačio je Hugo Calderano pobijedivši Tomislava Pucara sa 3-1 (11-9, 8-11, 11-9, 11-6). Treći meč donio je veliku borbu između Frane Kojića i Erica Joutija. Hrvatski igrač je vodio 1-0 i 2-1 u setovima, no Brazilac je oba puta izjednačio. U odlučujućem, petom setu Kojić je poveo 6-1 i veliku prednost sačuvao do kraja dobivši peti set 11-7 za vodstvo naše reprezentacije 2-1.

Uslijedio je okršaj između Gaćine i Calderana u kojem bi pobjeda našeg igrača odvela Hrvatsku u četvrtfinale. Najbolji hrvatski igrač je dobio prvi set 11-6, no Brazilac je uzvratio osvojivši iduća dva (5-11, 8-11). Četvrti set je ponovo otišao na hrvatsku stranu (11-7) pa je odluka pala u petom setu. Nažalost, jedan od najboljih južnoameričkih stolnotenisača je odlično otvorio peti set. Poveo je 6-2 i 8-3 i veliku prednost sačuvao do kraja. Na koncu je dobio set rezultatom 11-3.

U odlučujućem, petom meču snage su odmjerili Pucar i Tsuboi. Hrvatski stolnotenisač je sjajno ušao u meč i dobio j prva dva seta (11-9, 11-8), no Brazilac je uzvratio izjednačivši na 2-2 (12-10, 11-7). Tako je odluka o putniku u četvrtfinale razriješena u petom setu petog meča. Brazilac je cijelo vrijeme vodio s dva razlike, Pucar se približio na 9-10 spasivši jednu meč loptu, ali nije uspio i drugi i Tsuboi je sa 12-10 u petom setu odveo Brazil u četvrtfinale.

U ostalim susretima četvrtfinala sastaju se Japan i Koreja, Engleska i Švedska, dok će Kina igrati protiv Austrije.
Hrvatske stolnotenisačice izgubile su od Turske sa 1-3 u osmini finala II. divizije Svjetskog ekipnog prvenstva u švedskom Halmstadu.

Tursku je predvodila aktualna europska prvakinja Hu Melek koja je upisala dvije pobjede ispustivši samo jedan set.
Malek je u prvom meču pobijedila Ivanu Malobabić 3-0 (11-3, 11-5, 11-8), a slavila je i protiv Dorine Srebrnjak sa 3-1 (11-8, 9-11, 11-8, 11-4). Bod za Tursku osvojila je i Ozge Yilmaz koja je pobijedila Srebrnjak sa 3-1 (11-7, 6-11, 11-6, 11-7).

Jedini bod za Hrvatsku osvojila je Mateja Jeger koja je bila bolja od Gul Pembe Ozkaye sa 3-2 (11-8, 6-11, 7-11, 12-10, 11-9).

Hrvatska reprezentacija se plasirala u osminu finala osvojivši drugo mjesto u skupini iza Slovačke, dok su naše djevojke bile ispred Francuske, Uzbekistana, Meksika i Kolumbije.
Dvije najbolje ekipe koje izbore finale II. divizije sljedeće SP će igrati u I. diviziji.