Veliki novčani gubici zadat će pravu glavobolju

Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images

Koronavirus je poharao svijet sporta PIŠE: ANTONELA JAKOPČEVIĆ

Zloglasni COVID-19 poznatiji pod nazivom koronavirus doveo je u kolaps gotovo čitav svijet i pitanje je koliki će negativni ekonomski efekt u konačnici proizvesti. Brojna sportska natjecanja i događanja su prekinuta, poglavito ona u Europi, a niti Sjedinjenje Američke Države nisu ostale imune pa je tako i NBA sezona stavljena na ‘standby’.

Povezano

Što se Europskog nogometnog prvenstva tiče, njegova sudbina bit će poznata 17. ožujka kada je FIFA zakazala veliki sastanak na kojem će donijeti konačnu odluku. Ipak, ugledni francuski sportski dnevnik L’Equipe tvrdi kako je odluka o odgodi već donesena, a da je novi termin predviđen za sljedeće ljeto.
Uz EP u nogometu, najvažniji sportski događaj ovoga ljeta svakako su Olimpijske igre u Tokiju. Iako su i one stavljene pod veliki upitnik, japanski premijer rekao je da će se održati prema planu kako je i predviđeno, navodeći da Japan ima relativno nisku stopu zaraženih te da razloga za paniku nema. No, završnu riječ ima Međunarodni olimpijski odbor.

Jedni od najplaćenijih ljudi na svijetu upravo su sportaši, treneri, šefovi klubova… Novac igra itekako veliku ulogu, uključujući i medijske kuće, oglašivače, publiku. Svi oni dio su jednog lanca te ovise jedni o drugima.

Laurence Griffiths Getty Images Sport

Odgađanje sportskih natjecanja bit će ogroman udarac kada su u pitanju financije. Prvi čovjek Engleskog nogometnog saveza Greg Clarke izjavio je kako će Premiership odgodom prvenstva izgubiti strašan novac. Riječ je o vrtoglavih 830 milijuna eura u slučaju trotjedne pauze. Uz to, jedan od glavnih izvora zarade su i prava prijenosa za koje medijske kuće izdvajaju pozamašne svote novca.

Ovakva situacija posebno se tiče Lige petica u kojoj novčane cifre broje više nula. Što se domaćeg prvenstva tiče, HNL neće puno osiromašiti, barem kada je u pitanju prihod od prodanih ulaznica. Kritičari će se našaliti i reći kako gubitak ionako ne promašuje svotu od nekoliko stotina kuna s obzirom na (ne)posjećenost.

Da se Europsko prvenstvo u nogometu održi, zemlje domaćini punili bi svoje smještajne kapacitete, a samim time i blagajnu. Ovako, kako stvari stoje, ljeto bi se moglo provesti, barem do početka OI, uz televiziju gledajući reprize s prošlog SP-a. U slučaju Hrvata, to i nije tako loša opcija s obzirom na povijesni rezultat naših Vatrenih.

Bilo kako bilo, jedno je sigurno. Pratioci sporta u narednom će periodu biti uskraćeni dobrih i uzbudljivih sportskih događaja, dok će čelnici klubova i sportskih saveza vrijeme provesti uz kalkulator zbrajajući materijalnu štetu i smišljajući plan kako izgubljeno vratiti.