SK doznao, Savez potvrdio: Akbaš novi izbornik

Odbojka 21. sij 202211:22 > 11:23 0 komentara
KRZYSZTOF CICHOMSKI / NEWSPIX.PL

Mladi turski stručnjak Ferhat Akbaš novi je izbornik ženske odbojkaške reprezentacije, objavio je u petak Hrvatski odbojkaški savez.

Uspješni 35-godišnji trener iza sebe već ima zavidnu 15-godišnju karijeru, a na klupi hrvatske odbojkaške reprezentacije zamijenit će dosadašnjeg izbornika Danielea Santarellija, baš kao što je Sport Klub to i najavio.

“Hrvatska je iznimno snažna zemlja s odličnom odbojkaškom organizacijskom strukturom i igračicama punim potencijala. Puno je hrvatskih odbojkašica koje igraju po svijetu, tako da sam već upoznat s njima. Imam također puno prijatelja u hrvatskoj odbojci, uključujući igrače i trenere, pa mogu reći da imam dobru poveznicu s Hrvatskom”, kazao je Ferhat Akbaš te dodaje: “Po mom mišljenju, Hrvatska se može izdići iznad trenutnog renkinga koji ima u europskoj i svjetskoj odbojci. Vjerujem da zaslužujemo bolje rezultate na europskim prvenstvima i da ćemo uz dobru suradnju ostvariti odlične rezultate u budućnosti, zbog čega sam i prihvatio ponudu HOS-a”.

Ferhat Akbaš imao je kraću odbojkašku igračku karijeru, a nakon nje počeo je raditi kao statističar u Galatasarayu i Türk Telekomu iz Ankare. Ubrzo je postao i asistent velikoj kineskoj trenerici, a nekad uspješnoj igračici Lang Ping s kojom je otišao u Kinu gdje su zajedno osvojili naslov prvakinja s ekipom Evergrande Hengda. Tijekom boravka u Kini dobio je poziv sjajnog talijanskog trenera Giovannija Guidettija da mu bude pomoćnik u Vakifbanku, a ubrzo nakon toga je postao asistent i drugom talijanskom stručnjaku Massimu Barboliniju koji je tada bio izbornik turskih odbojkašica.

Sa samo 28 godina Akbaš je kratkotrajno bio izbornik Turske s kojom je 2014. osvojio zlato u Europskoj ligi. Nakon toga povjereno mu je mjesto pomoćnika u japanskoj reprezentaciji, a prvi samostalni klupski posao dobio je u CSM-u iz Bukurešta s kojim je postao rumunjski prvak. U sezonama 2019/20. i 2020/21. bio je prvak Poljske s Chemik Policeom, a prošle godine se vratio kući postavši trener Eczacibasija.

Akbaš je jedno vrijeme istovremeno radio u klubu i reprezentaciji što mu je donijelo još veće iskustvo te mogućnost usporedbe klupskog rada i rada u reprezentciji. “Klupska se natjecanja protežu na duže razdoblje dok reprezentacija na godišnjoj razini ima puno manje obveza. U klubu lako možeš zamijeniti igrača koji ti se ne sviđa i kreirati novu ekipu, no kada si u reprezentaciji moraš znati kako izvući najbolje rezultate s najboljim igračima u državi. Tu se puno više balansira. Velika prednost za trenera je paralelni rad u klubu i reprezentaciji. Tako se uvijek održavam svježim i nadograđujem svoje trenersko znanje.“

Na njegov dosadašnji rad najveći je utjecaj ostavila nekadašnja olimpijska pobjednica i glavna trenerica kineske ženske reprezentacije Lang Ping od koje smatra da je puno naučio, kao i u brojnim zemljama u kojima je radio, te se iznimno veseli novoj avanturi u Hrvatskoj.

Na samom početku mandata zaključuje na što će se posebno fokusirati na hrvatskoj klupi: “Ove sezone igramo Europsku ligu, Mediteranske igre i Challenger Cup. Nakon toga ćemo vidjeti hoćemo li igrati kvalifikacije za Europsko prvenstvo ili ne. Naravno, jedan od najvažnijih ciljeva za Hrvatsku su Mediteranske igre na kojima ćemo dati sve od sebe kako bismo postigli dobar rezultat. Istodobno, cilj nam je popraviti FIVB renking i izboriti plasman na EP.“

Novi hrvatski izbornik voli naporan i predan rad. Vjeruje da je prava komunikacija s igračicama i Savezom od iznimne važnosti te se trudi uvijek biti u tijeku sa svjetskom odbojkom. Nastoji njegovati aktivnu i agresivnu igru s puno brzine, stoga će takav sustav pokušati implementirati i u hrvatsku odbojkašku reprezentaciju.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!