‘Zahovič je bio zaljubljen u Mamića, on mu je bio uzor’

Hrvatska 7. pro 202116:20 > 16:21 0 komentara
Guliver Image

Zlatko Zahovič sportski direktor Dinama! Meni na prvu to zvuči odlično.

Nakon Zdravka Mamića, Zlatko Zahovič je najbolji sportski menadžer u regiji od 1990. godine. I za razliku od Mamića nigdje nije morao bježati zbog kriminala. Tko je Zlatko Zahovič?

Rođen je u Mariboru, potječe sa Sandžaka, ima u sebi gen nogometnog majstora, fakin, mangup. A znate tko ga je otkrio – Milko Đurovski. Za sve vas mlađe, to je bio sjajni napadač koji je iz Crvene Zvezde 1986. prešao u Partizan. Bio je to transfer koji je uzdrmao bivšu državu. Njegov brat Boško je ostao u ulici Ljutice Bogdana, a kontroverzni brat je pak otišao u Humsku. I baš je on nagovorio čelnike Partizana da dovedu Zlatka Zahoviča.

Rok Tamše, novinar ljubljanskog Dela, malo mlađi od mene, a dovoljno star da pamti to vrijeme.

“Zahovič je bio silno talentiran, sjećam se te priče s Đurovskim. Naime, Maribor je tada bio niželigaški klub, a Partizan član velike četvorke. Zahovič je u sebi imao potencijal koji se kasnije prometnuo u veliku nogometnu karijeru. Često smo vodili rasprave, radili usporedbe i za mnoge je Zlatko najbolji slovenski nogometaš. Meni je to možda Branko Oblak, iako je Zahovič nedvojbeno najveći nakon 1990. godine. Porto i Valencia, a posebno tada reprezentacija. On je imao taj balkanski talent, ali i karakter.”

Pratio je Tamše njega i kao igrača, ali i kao sportskog djelatnika.

“Taj duh pobjednika je nešto što je nosio kroz karijeru i život. Ima svoje mušice, ali imamo ih svi. Definitivno je on sposoban.”

Da li ga vi vidite kao mogućeg sportskog direktora Dinama?

“Znam da je Zahovič bio zaljubljen u Mamića, bio mu je na neki način uzor. To su slični karakteri, netko će reći da se odbijaju. Ali ja baš mislim da bi to bila dobra kombinacija.”

Ante Šimundža, trener Mure s kojom je prije dva tjedna srušio Maribor bio je Zahovičev suigrač i suradnik.

“Zlatko je bez konkurencije najbolji nogometaš kojeg smo imali. To tvrdim jer sam to vidio iz prve ruke. Svakog od nas je učinio boljim nogometašem”, rekao je Ante Šimundža.

Mogu se složiti, ali više nas zanima kakav je bio kao sportski direktor.

“Naprije je bio vođa Maribora. Pun ideja, tražio je od svakog u klubu maksimum. Maribor je tri puta igrao Ligu prvaka, tri puta Europa ligu, bio je vizionar u mnogim stvarima. Bio je strog i jako zahtjevan. Stalno nam je ukazivao na pogreške, stalno ponavljao kako se to radi u velikim europskim klubovima. Znao je sustave, znao je kako se radi vani.”

Maribor je u svemu bio ‘mali Dinamo’.

“Dinamu svaka čast na rezultatima, ali Maribor je po mom mišljenju radio još veća čuda. Zbog toga što nije imao preveliku podršku slovenske države. Imao je sponzore, ali i svu vještinu Zlatka Zahoviča.”

Nije želio reći, ali se složio s tvrdnjom. Mariborova slika danas je – vrijeme bez Zlatka Zahoviča.

Zahovič je bio sjajan igrač, isto tako dobar sportki djelatnik, ali i čovjek prgavog karaktera. Svađa s Katanecom, napadi na novinare. Kao da mu je Zdravko Mamić brat.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!