Nogomet 12. sij 202218:24 > 18:27 0 komentara
Sportklub

Susret prvog kola skupine F na afričkom Kupu nacija u kojem je Mali pobijedio Tunis s 1:0, obilježili su katastrofalni propusti zambijskog suca Jannyja Sikazwe koji je dva puta prije vremena svirao kraj utakmice.

Sikazwe je tijekom susreta imao niz propusta, a najveći je napravio u 86. minuti kada je označio kraj utakmice. Potom je, na sugestiju pomoćnika, odlučio nastaviti utakmicu, ali je i definitivno zaključio susret nekoliko sekundi prije isteka 90. minute unatoč tome što su se u drugom poluvremenu izvodila dva jedanaesterca, nekoliko puta uključivao VAR, obavljale izmjene, crveni karton Toureu iz Malija…

Pola sata nakon isteka susreta činilo se kako će se odigrati sudačka nadoknada u trajanju od najmanje pet, šest minuta. Igrači Malija su se vratili na teren, no Tunižani su ostali u svlačionici i po svemu sudeći pripremaju žalbu.

“Ovako nešto je nedopustivo. Sudac nam je oduzeo sedam, osam minuta. Njegova odluka je neobjašnjiva,” kazao je izbornik Tunisa Mondher Kebaier.

“Igrači su već bili u ledenoj kupki kada su nas pozvali da se vratimo van. Dugo sam trener, ali ovako nešto nikada nisam vidio. Čak se i četvrti sudac spremao podići ploču kako bi pokazao koliko će minuta nadoknade još biti, a onda se začuo zvižduk za kraj susreta,” dodao je Kebaier.

Jedini je pogodak postigao Ibrahima Kone koji je u 48. minuti realizirao jedanaesterac. Tunižani su mogli osvojiti bod i zabiti na isti način, no u 77. minuti je udarac s bijele točke Khazrija obranio vratar Malija Mounkoro.

Sikazweu je ovo peto afričko prvenstvu, sudjelovao je i na Svjetskom prvenstvu 2018. i sudio finale Afričkog klupskog kupa.

Međutim, ovo nije prvi put da je u središtu kontroverze. Tijekom Kupa nacija 2019. ‘proslavio’ se katastrofaalnom arbitražom na utakmici Senegal – Alžir, a u studenom 2018. je suspendiran nakon utakmice afričke Lige prvaka u kojoj je sudio zbog ‘sumnje u korupciju’. No, zbog nedostatka dokaza, ova suspenzija je ukinuta.