Velikan na dnu prve lige: ‘Ako ispadne, umrijet će’

Francuska 13. sij 202221:20 0 komentara
FEP Panoramic

Je li moguće da će francuska Ligue 1 ostati bez najuspješnijeg kluba!? Slavni Saint Etienne u velikoj je krizi, nalazi se na dnu poretka i prijeti mu katastrofa, ispadanje u drugu ligu. Ne samo to, već je klub i na prodaju! O svemu tome popričali smo s čovjekom koji St. Etienne nosi u malom prstu...

Bernard Lions cijenjeni je novinar renomiranog francuskog L’Equipea koji već godinama, čak i desetljećima prati zbivanja u St. Etienneu. O njemu je čak napisao i par knjiga. Posljednju je objavio prošle godine i izazvala je dosta reakcija. Nosi ime ‘Derrière la porte verte’ odnosno ‘Iza zelenih vrata’, a otkriva mnoge klupske tajne iza kulisa u protekla dva desetljeća, koje su do tada bile skrivene od očiju javnosti.

Zadovoljstvo nam je, stoga, bilo ugostiti kolegu Bernarda na našim stranicama. Prvo smo ga upitali koji su razlozi krize St. Etiennea, jedinog francuskog kluba koji je deset puta bio prvak države u profesionalnoj eri (od 1932.), a koji je danas na začelju poretka u Ligue 1. Je li i pandemija koronavirusa kumovala tome?

„Naravno da jest, ali nije jedini razlog. Klub je prije dvije godine odlučio promijeniti politiku jer je živio iznad svojih mogućnosti.“

Posljednji put prvak Francuske 1981. godine i nekadašnji strah i trepet diljem Europe, St. Etienne danas je daleko od tih slavnih dana. Štoviše, na prodaju je, traži novog vlasnika. Zašto? Ima li zainteresiranih kupaca i koja je cijena?

„Bernard Caiazzo i Roland Romeyer, dvojica vlasnika i predsjednika od 2004. godine, sada imaju 67 i 76 godina. Nemaju dovoljno novca da bi učinili klub ponovno velikim. Zainteresiranih ima. Princ Kambodže Ravichak Norodom, ruski biznismen Sergej Lomakin, Francuz Olivier Markarian… Međutim, s obzirom na rizik ispadanja u niži rang, klub danas ne vrijedi mnogo. Maksimalno 15 milijuna eura, naspram 100 milijuna koliko je vrijedio prije tri godine.“

Bernard Lions sa svojom knjigom o St. Etienneu ‘Iza zelenih vrata’

Što navijači kažu na ideju prodaje kluba? Plaše li se da će St. Etienne time izgubiti dio identiteta?

„Navijači traže odlazak dvojice predsjednika i maštaju o novom vlasniku koji će uložiti mnogo novca i pritom zadržati glavne vrijednosti kluba. A to nije jednostavno uskladiti.“

Koliki bi šok bio da St. Etienne ispadne iz prve lige?

„To bi bilo strašno, pogotovo financijski jer bi se izgubila zarada od TV prava. Čak sedamnaestorici igrača ugovori istječu 30. lipnja, što znači da bi se momčad morala iznova graditi i to bez novca. St. Etienne bi se našao pred umiranjem.“

Kakav je moral u svlačionici nakon odlaska trenera Claudea Puela i koliko je on odgovoran za loše rezultate?

„On je dobar trener, ali je bio previše udaljen od igrača. Pogreška je što je uopće bio imenovan, a njegova je pogreška što nije promijenio svoje metode. Svima je u klubu drago što je otišao, a je li prekasno da se spasi stvar, vidjet ćemo.“

Je li posljednje mjesto na ljestvici realnost ili je momčad ipak podbacila?

„Plasman je jako grub. Recimo da je realnije 15. mjesto. Sada je novi problem što petorica igrača nastupaju na Afričkom kupu nacija, to su Bouanga, Khazri, Moukoudi, Neyou i Sow, tako da će klub morati dovesti nekoliko igrača u siječnju ako se želi spasiti. Međutim, u ovo doba godine i bez novca, to će biti teško izvesti.“

Vjeruju li igrači da se mogu izvući? Nakon 19 kola imaju samo 12 bodova (dvije pobjede, šest remija i 11 poraza, gol-razlika 17:40), no sigurna zona nije predaleko, udaljena je pet bodova.

„Vjeruju. Došao je novi trener Pascal Dupraz i drukčiji je način razmišljanja u svlačionici. Stigli su na posudbu iz Angersa vratar Bernardoni i veznjak Thioub, kao i slobodni igrači Sako i Gnagnon. Još bi par igrača trebalo stići na posudbu. Također klub može računati i na podršku nevjerojatne publike, ako ju Covid u tome ne spriječi.“

Kako vi osobno vidite budućnost St. Etiennea? Što ako dobije novog vlasnika i ostane u ligi, a što ako ispadne?

„Klub mora na prodaju kako bi započeo novu eru. Ako to bude u Ligue 1, može maštati o povratku u vrh. Ako je to u drugoj ligi, tko će ga uopće htjeti kupiti i po kojoj cijeni? Sigurno je jedino da bi ispadanje bilo katastrofa za klub, navijače, grad i cijelu Ligue 1. Prava noćna mora. Ali zasad, još možemo sanjariti o velikom St. Etienneu.“

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!