Vaha za SK otkrio što Ademiju nedostaje da bude top igrač

Hrvatska 11. tra 202218:00 > 18:35 0 komentara
Magma/ PRESSINPHOTO

Preuzeo je odgovornost i Dinamu protiv Rijeke donio važne bodove. Golom u 86. minuti za 2:1 Arijan Ademi pokazao je da se ta srčanost i borbenost na terenu koju uvijek daje kad je na terenu isplati.

Ademijev nogometni put krenuo je u Šibeniku. Tog 22. ožujka 2008. godine krenula je njegova seniorska karijera. Godinu kasnije došao Ademi je došao ‘u ruke’ treneru Branku Karačiću. Karačić je 2019. uveo Varaždin u prvu ligu, a u karijeri je još vodio Šibenika, Osijeka, Cibalije i Slaven Belupa pa sve do BiH gdje je trenirao u Širokom Brijegu, Vitezu i Zrinjskom.

Karačić se za Sport Klub prisjetio vremena kad je trenirao Ademija, a to je bilo 2009. i 2010., više od godinu dana Ademi je proveo pod njegovom trenerskom palicom.

“Sigurno da je on s 19 godina u Šibeniku kada smo osvojili četvrto mjesto u Prvoj HNL, igrali smo i finale Kupa gdje smo nažalost izgubili od Hajduka, posjedovao talent, sve je to iskoristio na jedan pravi mogući način i svojim radom je zaslužio sve ovo što mu se događa danas”, rekao je Karačić pa nastavio:

“U polufinalu protiv Varteksa kad je stoper bio isključen u 25. minuti pokazao je da je velika karijera pred njim, preuzeo je odgovornost da možemo doći do finala. Ademi je bio ključni igrač u toj utakmici gdje je pokazao talent i to je demonstrirao u 12 godina Dinama.”

Upravo je Dinamo njegova najveća nogometna priča. U maksimirskom klubu zadržao se sada već 12 godina, u Zagreb je došao u ljeto 2010. godine. Jedna mrlja ističe se u njegovoj nogometnoj karijeri, a to je ona iz 2015. godine kada je dobio četiri godine suspenzije zbog dopinga koje su kasnije smanjene na dvije. Pozitivan test na doping dobio je nakon utakmice Lige prvaka gdje je Dinamo s 2:1 pobijedio londonski Arsenal 16. rujna te godine.

“Ima uvijek iskren i pošten odnos. Nejasne stvari su se dogodile oko te situacije s dopingom, ali tu je nakon dvije godine suspenzije kad se vratio pokazao taj svoj karakter, malo bi se osoba uspjelo vratiti, to je samo pokazalo njegovu želju za pobjedom”, rekao je Karačić pa ga detaljnije opisao:

“Prvenstveno je karakterna osoba s izrazitom tjelesnom moći, ima izvanredan tajming i ulazak iz drugog plana, vođa je na terenu, kod njega nećete zapaziti da je nonšalantan i 100 posto je uvijek u utakmici. Profesionalan je na treningu, a vrlo skromna osoba.”

A njegova želja vidjela se i u utakmici s Rijekom gdje je postigao ključni gol za pobjedu 2:1 u 86. minuti.

“Pokazao je da će uvijek biti profesionalan, koncentriran i željan dokazati da je Dinamo još uvijek najkvalitetnija momčad u Hrvatskoj. Pokazao je što znači za Dinamo i makedonsku reprezentaciju, agilan je, koncentriran, uvijek 100 posto u utakmici. Dinamo s Ademijem i bez Ademija nisu isti, uz sve njegove nogometne kvalitete samom pojavom tjera i ostale igrače da budu na visokom nivou uz sve dobre i slabe nogometne strane, on je jedna veličina u privatnom i profesionalnom životu”, objašnjava Karačić.

SofaScore

Ono što je Karačiću neshvatljivo, jest zašto se Ademi nikad nije odlučio za karijeru u inozemstvu.

“Apsolutno da je šteta da nije napravio inozemni angažman, on je vjerojatno bio zadovoljan boravkom i renomeom u Dinamu, postao je ikona Dinama, samo mu nedostaje taj iskorak u Europu, zadovoljan je, realan. Nisu kod Ademija samo novci u pitanju.”

Za SP u Brazilu 2014. Niko Kovač ga nije stavio na popis hrvatske reprezentacije, pa Ademi od tada nastupa za Sjevernu Makedoniju.

“Imamo sad Brozovića na vrhunskom nivou, no 2014. i idućih nekoliko godina Ademi je bio najbolji defanzivni zadnji vezni u Hrvatskoj. Mislim da je veliki minus što nije igrao za Hrvatsku za još bolje kvalitetnije rezultate”, zaključio je Karačić.

Ademija je u prvoj sezoni u Dinamu trenirao bosanskohercegovački trener Vahid Halilhodžić. Za Sport Klub prisjetio se kakav je tada Ademi bio.

“U to vrijeme je bio mlad i perspektivan, simpatičan dečko s kojim je lijepo raditi, omiljen među igračima, simpatičan, malo smo se šalili s njime, kako ima malo kilu-dva viška. Drago mi je da je izrastao u vođu generacije, unio je pozitivan impuls za svoje kolege, Dinamo je neprikosnoven s njime.”

Otkrio je Vaha što Ademiju još nedostaje da bude igrač na vrhunskom nivou.

“To je igrač sredine terena s velikim volumenom igre, ima značajnu ulogu u obrani. On je vrlo discipliniran. Još koji gol s 20-25 metara mu nedostaje da izraste u vrhunskog pravog igrača.”

Dao je i svoje mišljenje zašto Ademi nikad nije ostvario inozemni angažman.

“On dolazi iz obitelji koja je dobro situirana, nije opsjednut novcem, to je rijetkost da igrači ne trče za novcem. Prije afirmacije je taj financijski trenutak, neki igrači zarađuju velike sume novaca, on se time nije bavio i ostao je vjeran Dinamu što treba pohvaliti.”

Ademiju je sada 30 godina, a pitali smo naše sugovornike do kada misle da bi Ademi mogao igrati.

“Pa sigurno da je on načet zadnje dvije, tri godine, da nema neku konstantu. Kad igra Ademi, igra i Dinamo, kad ne igra, Dinamo ima velikih problema. To će mu smanjiti i igrački vijek, ozljede su ga načele, ali dok god može igrati, samo prisustvom on puno znači Dinamu, i Dinamo će imati koristi od njega dok god igra. Stavit će se uvijek u službu kolektiva”, objasnio je Karačić.

“To zavisi od toga koliko imaš volje. Poslije 30. godine treba imati poseban tretman da bi se održao u izvrsnoj formi. Moraš imati podređene životne navike sportu, ishrana, da bi organizam to mogao izdržati posebno kad se igra u sredini terena.”

Ademija do kraja sezone još s Dinamom čeka borba za naslov prvaka, a ako ga osvoji to će mu biti 11. naslov sa zagrebačkim klubom.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!