Toplak za SK: Kotarski bi lako mogao i na SP u Katar

Hrvatska 27. lip 202220:52 > 20:54 0 komentara
HNK Gorica

Dinamo, Hajduk, Osijek i Rijeka protekle sezone dosta su odmakli konkurenciji, a kako stvari stoje i u novoj će se sezoni teško netko 'sa strane' ubaciti u njihovo društvo. Može li Gorica biti ta koja će poremetiti poredak pri vrhu? Njezin trener Samir Toplak daje nam odgovor...

U razgovoru za Sport Klub Toplak je prokomentirao dosadašnji tijek priprema za novu sezonu, na kojim je pozicijama njegova momčad najtanja i gdje traži pojačanja, razmišlja li o promjeni formacije i stila igre te koliko će mu nedostajati vratar Dominik Kotarski koji je potpisao za PAOK.

„Pripreme teku dobro, iako još čekamo prava pojačanja. Tržište diktira neke uvjete i igrači čekaju, kalkuliraju, a mi ne želimo žuriti. Želimo pogoditi i dovesti baš pojačanje“, kaže nam Toplak u uvodu.

Na kojoj ste poziciji najdeficitarniji, gdje su vam nužna pojačanja?

„Na krilnim pozicijama i centarforu. U pregovorima smo s nekim igračima.“

Koliko je teško pripremati i uigravati momčad znajući da su promjene u rosteru moguće sve do kraja ljeta?

„Na to sam već naučio. Radim svaki dan s momčadi koju imam kao da će ostati ista. Kada se dogode transferi, a vjerojatno će biti i odlaznih, tek tada ću razmišljati što i kako dalje. Nema smisla zamarati se time do tada.“

Preuzeli ste momčad u ožujku ove godine, a sada imate priliku proći cijele pripreme – koliko vam to olakšava posao?

„U 11 završnih kola sezone dobro sam upoznao ekipu i naravno da je lakše sada kad smo svi na okupu od početka. Igrači prihvaćaju moju filozofiju rada i baš guštam u tome.“

Što će biti forte vaše Gorice u novoj sezoni?

„Prije svega bitno mi je da su ljudi u klubu realni i svjesni svih prepreka koje nas mogu čekati. Moja Gorica bit će mlada, agresivna i brza, a cilj je biti konkurentan u svakoj utakmici.“

Hoćete li nešto mijenjati u stilu igre i formaciji u odnosu na završnicu prošle sezone?

„Već smo mijenjali u ovim prijateljskim utakmicama jer nemamo krilne igrače kakve želimo. Igrali smo 4-3-2-1 jer imamo dosta veznih igrača, no još to nije na pravom nivou, što je i logično nakon samo dva tjedna rada. U drugom dijelu priprema vidjet ćemo hoćemo li ostati na toj formaciji ili se vratiti na 4-2-3-1, ali svakako ćemo obje formacije imati u opticaju.“

Koliko vas je odlazak Kotarskog oslabio?

„Kotarski nam je puno značio i mi ćemo biti slabiji na toj poziciji, no klub je napravio odličan posao. Tu zaista skidam kapu predsjedniku Črnku. Ako u PAOK-u bude broj jedan, Kotarski bi vrlo lako mogao i na Svjetsko prvenstvo u Katar i ja mu to iskreno želim.“

Dominik Kotarski / Foto: Marius Simensen via Guliver Images

Tko će biti nova ‘jedinica’?

„Možda vratimo Banića s posudbe u Olimpiji ako se tako dogovorimo s klubom, a u pregovorima smo s još jednim vratarom. U svakom slučaju, tražimo ‘jedinicu’. Ovi mladi dečki koji su sada tu, Debijađi i Dalipagić, kvalitetni su, ali bilo bi riskantno gurnuti ih u vatru već sada.“

Što se dolazaka tiče, predvodi ih bivši igrač Rijeke Momčilo Raspopović, a stigli su još i Amet Korca iz drugoligaša Dubrave i Edin Julardžija iz Dinama.

„Raspopovića smo brzo uhvatili jer smo znali da nam Musa odlazi, no nedostaju nam alternative na oba boka. Korca je došao na probu i zadovoljio sve kriterije budućeg pojačanja, a Julardžija je raskinuo s Dinamom. U mladim kategorijama bio je velik talent. Rekao sam mu da od sada kreće njegov rad i karijera gdje više iza njega ne stoji nikakav uteg imena Dinamo. Mora se sam izboriti za svoju karijeru, bez umjetnog pumpanja.“

Edin Julardžija / Foto: HNK Gorica

Do sada ste na pripremama izgubili od Varaždina (1:2) i Lokomotive (0:2) te pobijedili niželigaša Kloštar 5:0, što su vam te utakmice pokazale?

„Pokazale su nam ono što smo već i znali, a to je da smo spori. Nedostaje nam brzine prema naprijed. Radimo na pojačanjima u tom dijelu. Protiv Lokomotive su nam nedostajala petorica reprezentativaca, no protiv Varaždina se vidjelo da pristup u svakoj utakmici mora biti 100 posto. Ubrzo idemo u Sloveniju na ostatak priprema i imamo odigrati još prijateljske protiv Celja i Radomlja.“

Raspored vam u prvih nekoliko kola nije baš lagan – čekaju vas tri gostovanja kod Osijeka, Rijeke i Hajduka?

„Da, i uz to imamo ‘nagaznu minu’ Šibenik koji nam dolazi u Veliku Goricu. Svaka će utakmica biti čupava. Ali iskreno, bolje da s Osijekom, Hajdukom i Rijekom igramo između njihovih europskih utakmica. To nam odgovara jer će oni vjerojatno biti fokusirani primarno na Europu.“

Gdje vidite Goricu u poretku nove sezone? Možete li zaprijetiti vodećoj četvorci?

„Svjesni smo da ćemo teško napasti Dinamo, Hajduk, Osijek i Rijeku jer ih po ulaganju i kvaliteti ne možemo pratiti. Gorica ima drukčiji roster nego prije 2-3 godine kad je budžet bio veći i kada su igrale zvijezde poput Lovrića i Ndiayea. Imamo petoricu reprezentativaca U21, okrenuli smo se mlađima. Borba za peto i šesto mjesto naša je realnost, a ako nam se pruži prilika pratiti klubove s vrha, probat ćemo je iskoristiti.“

A kad smo Toplaka za kraj upitali kako s igračima podnosi vrućine koje ovih dana obavijaju cijelu zemlju, odgovorom je pogodio bit:

„Nije nikome lako, ali znate što. Ovo je najljepši posao na svijetu, bitno je da dečki uživaju u ovome što rade i to za dobre novce. Ne trebaju kukati jer ima ljudi kojima je sto puta gore od njih.“

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!