Tko je Šeško – nesuđeni košarkaš koji je skinuo Van Bastena

Liga nacija 28. ruj 202216:14 > 16:15 0 komentara
JESPER ZERMAN via Guliver Images

Mladi Slovenac ponovno je privukao pažnju skauta najbogatijih svjetskih klubova fantastičnim golom protiv Švedske u utakmici Lige nacija.

Godine 1988. u finalu Europskog prvenstva na Olimpijskom stadionu u Münchenu igrali su Nizozemska i SSSR. Pred 62.770 gledatelja i tko zna koliko milijuna onih uz male ekrane. Finala su ponekad dosadna, pamte se samo pobjednici, ali ovo je bila sasvim druga priča. Nizozemci su postali europski prvaci, a sjajni volej Marka Van Bastena, koji je postigao drugi gol u 2:0 pobjedi svoje momčadi protiv Sovjeta, jednako je nezaboravan kao i ta činjenica.

Slovenac Benjamin Šeško rođen je desetljeće i pol nakon gola slavnog Nizozemca. Nogomet se u međuvremenu dosta promijenio, neki bi rekli da je “pukao” u mnogim segmentima. I rijetko gdje je viđena magija slična Van Bastenovoj.

A onda je mladi Slovenac u utakmici Lige nacija protiv Švedske uhvatio volej i postigao vodeći gol za svoju momčad. Na kraju se pokazalo dovoljnim za remi i opstanak u B diviziji ovog natjecanja.

Šeško je jedan od najtalentiranijih igrača na svijetu u svojoj dobi. S reprezentacijom će biti teško doći do najvećih dometa, to je činjenica. Napravio je koliko je mogao, zabio je već spomenuti eurogol protiv Švedske, po jednom je zabio i Norveškoj i Srbiji.

Trenutno je član austrijskog Salzburga s kojim igra grupnu fazu Lige prvaka. Nedavno je u prijateljskoj utakmici protiv Liverpoola postigao jedini gol u trijumfu svoje momčadi. Naravno, redovito zabija i u austrijskom prvenstvu.

Njegova cijena na renomiranom portalu Transfermarket je 20 milijuna eura. To sada i nije toliko važno, s obzirom da je već tada potpisao za Salzburgovu sestrinsku momčad, njemački Leipzig, u transferu vrijednom 24 milijuna eura. U međuvremenu će do kraja sezone nositi dres Salzburga, a potom se preseliti u Njemačku.

Šeško je porijeklom iz Bosne i Hercegovine, odnosno roditelji su mu iz Doboja. Nedavno je njegov menadžer Elvis Bašanović ispričao zanimljivu anegdotu kako je ovog momka, koji je također volio košarku, prodao iz Domžala u Salzburg.

“Benjamin je imao 14 godina i poslao sam njegov košarkaški video svim klubovima s kojima smo razgovarali. Salzburg ističe fizičke predispozicije, nešto slično engleskim momčadima. Sportski direktor ove momčadi i ja se i dan danas šalimo da je Benjamin jedini nogometaš kojeg sam prodao na tom forumu”, rekao je Bašanović.

Šeško je rođen u malom slovenskom mjestu Radeče, s manje od 3000 stanovnika, blizu granice s Hrvatskom. Igrao je za mlađe kategorije Krškog i Domžala, kada je proslijeđen Salzburgu. Na temelju već spomenutog košarkaškog videa.

Naravno, ovog momka već sada povezuju s boljim i bogatijim klubovima od Leipziga za koji tek treba zaigrati. Pisalo se o interesu Manchester Cityja, Manchester Uniteda, Chelseaja, Newcastlea. Španjolski as ga je vidio kao nasljednika Karima Benzeme u Real Madridu…

Nema sumnje, ovaj će momak biti jedna od najvećih zvijezda europskog i svjetskog nogometa u nadolazećim godinama, nastavi li se razvijati na pravi način.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!