Šurjak: Mi južnjaci nismo to tada mogli prihvatiti

Hrvatska 5. pro 202114:41 0 komentara
GuliverImages

Nedjeljni derbi (17.30 sati), koji opet ima 'miris i okus' ima svoje posebnosti. Jedna je svakako u tomu što će Željko Kopić biti sedmi trener u povijesti koji će u životopisu imati detalj da je bio trener Dinama i Hajduka.

Prije njega je šest trenera to ostvarilo. I to kakva imena. Branko Zebec, Tomisalv Ivić, Vlatko Marković, Josip Soblar, Miroslav Ćiro Blažević i Nenad Gračan. Neki su bili i fantastični igrači, posebno Skoblar i Zebec, pa onda i Gračan. Pronašli smo i neke protagoniste tog vremena koji su nam ispričali ponešto o tim trenerima i vremenima.

Drago Vabec je Dinamov dres prvi puta odjenuo 1968., a trener mi je bio Ivica Horvat. Čovjek koji je s Modrima osvojio Kup Velesajamskih gradova godinu dana ranije, no svima je jasno da je autor tog velikog trenutka bio Branko Zebec.

“Kada sam došao u Dinamo osjetila se ta veličina kluba. Teško je bilo nadmašiti onu generaciju Dinama, ali bilo je posebno zadovoljstvo igrati. Derbiji su bili veličanstveni. Usudio bih se reći da su bili posebniji nego protiv Zvezde ili Partizana. Na Starom Placu je znalo biti dosta naših navijača iz Hercegovine, a u Zagrebu je bilo pol-pol. Uvijek puno Dalmatinaca. Bili smo veliki suparnici, ali smo se jako poštivali. U medijima nije bilo svađa, prepucavanja. Mi smo pričali na terenu.”

Jedini trener koji je vodio jedne i druge a istodobno trenirao i Vabeca je bio Vlatko Marković.

“Vlatko je bio dobar igrač, sve je o nogometu znao. I to prvenstvo koje su nam oduzeli mi smo bili najbolja momčad, a to je djelo Vlatka Markovića.”

Tko je po vama od spomenutih trenera ipak ostavio najdublji pečat.

“Drugi me nisu trenerali. Ali ima jedan koji je na mene ostavio poseban dojam. Ante Biće Mladinić. Pa on je Iviću pripremio tu veliku generaciju.”

Kako gledate na današnje odnose u HNL-u, kakav derbi očekujete?

“Znate, po mom iskustvo tu nema pravila. Kada svi pričaju da je Dinamo u krizi, a Hajduk u formi derbi dobije Dinamo. I obrnuto. Smjena trenera zapravo zna biti pozitivan trenutak. Gledajući kvalitetu mislim da je Dinamo bolji”, zaključio je Drago Vabec.

Andrej Panadić je u svojoj karijeri radio s dvojicom od šestorice spomenutih. Ali vrlo kratko. Najprije s Joškom Skoblarom.

“Josip Kuže je bio trener malog Ajaxa (druga Dinamova momčad opp,) a trener prve momčadi je bio Josip Skoblar. Pozvao me na nekoliko treninga i kod njega sam debitirao. Bio je veliki gospodin, u ophođenju, u radu. Vidjelo se da je puno toga naučio u Francuskoj. Bio je veliki igrač, kao trener također je znao svoj posao.”

U dresu Croatije Panadić i Ćiro Blažević su osvojili Rabuzinovo sunce u Rijeci.

“Ćiro je imao svoj stil. Ali, Ćiro je osvojio 1982. naslov prvaka i svim dinamovcima na neki način ostao je u najljepšem sjećanu. Osvojio je broncu na SP-u i ostat će velikan. No, on i ja nismo bili na istoj stazi. I ta je priča već ispričana.”

Kakav derbi očekujete?

“Dinamo je izgubio četiti igrača, a Hajduk je doveo. Vidim probleme u Dinamovoj obrani. No, opet, novi trener, novi dan, nove okolnosti. Željko Kopić ima iskustvo vođenja derbi utakmice. I iz tog kuta će mu biti lakše, a dovoljno je u klubu da sve zna i o trenutnoj momčadi i njeni mogućnostima.”

Ivica Šurjak, proslavljeno lijevo krilo Hajduka iz ‘zlatne generacije’ imao je tu čast raditi s Tomislavom Ivićem, Brankom Zebecom i Vlatkom Markovićem.

“Ivićeva era je opjevana. Naravno, da je on broj jedan. Da nismo dobro funkcionirali ne bi sve to postigli”, počeo je Šurjak.

Branko Zebec je na Šurjaka ostavio poseban dojam.

“Bio je lijeva noga, igrali smo istu poziciju, pa mi je odmah neke stvari korigirao. Branko je bio jako strog. Jednom mu je za vrijeme treninga na teren došla supruga. on je sve prekinuo, obratio joj se na vi kao da ju ne poznaje i otpratio s travnjaka. Pamtim ga po disciplinu, a mi južnjaci nismo to tada mogli prihvatiti. No, Branko je bio sjajan u svakom pogledu.”

Vlatko Marković je bio kratko.

“Nije bio strog, ali ga pamtim kao jako dobrog čovjeka.”

Šurjak, kao i svi navijači Hajduka osjećaju pozitivnu klimu.

“Napokon imamo nešto za što se možemo uhvatiti. Vidjet ćemo u derbiju jesmo li se kadri nositi s Dinamom koji je u lošem ritmu, ali još uvijek ima najbolju momčad. To me zanima, iako mislim da će se ove godine borba za naslov voditi do kraja i to sva četiti kluba (Dinamo, Hajduk, Rijeka i Osijek). Dinamo je najjači, Osijek ima odličnog trenera, Rijeka neki miks svega, a Hajduk nas sve zajedno još mora uvjeriti da mogu otići do kraja. Livaja je čovjek koji nam je toliko trebao da se pokrenemo”, zaključio je Ivica Šurjak.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!