Strupar za SK: Hajduk u borbi za naslov? Nisam siguran

Hrvatska 29. lip 202214:32 > 14:42 0 komentara
HNK Hajduk

U pauzi od HNL-a, ljubitelji hrvatskog nogometa jedva čekaju novu sezonu. Klubovi se pojačavaju novim imenima, a uvertira u prvenstvo bit će utakmica Superkupa, i to derbi između Dinama i Hajduka 9. srpnja.

Oduzeli smo malo vremena bivšem napadaču Dinama, Branku Struparu, i zamolili ga da popričamo o događanjima u HNL-u, aktualnim, ali i očekivanjima od iduće sezone.

“Prošla sezona je bila najneizvjesnija, Dinamu su otišli mnogi igrači, bitni igrači, tri, četiri prvotimca i opet su na kraju bili prvi. Sad su odlučili da neće biti tako neizvjesno s obzirom na pojačanja koje su doveli, sve su to dobri igrači. Tako da Dinamo je bio jak, sad je još jači. Ne znam hoće li se drugi još stići pojačati, ali Dinamo je napravio prave stvari i odmah konkretno, u tišini, i tako se to najbolje radi.”

Guliver IMages

Za Splićane je, smatra Strupar, bitno da im ne odu glavni igrači. Teško će im biti i s obzirom na nova pojačanja Dinama – Roberta Ljubičića, Josipa Drmića, Boška Šutala.

“Hajduk je bio konkurentan, bitno da im netko od glavnih igrača ne ode, Ljubičić ajde, nije toliko dobivao minutažu s obzirom na Livaju i Kalinića koji su bili uvjerljivi. Može Hajduk parirati, ali ne znam jel’ može u utrku za naslov s obzirom da se Dinamo toliko pojačao.”

“Hajduk je u derbijima bio puno uspješniji, Dinamo ih je dobio zadnje kolo, ali to je već bilo sve riješeno. Prvenstva se dobivaju u malim utakmicama, pod navodnicima. Ja mislim da je tu razlog. Hajduk je prosuo dosta bodova i na kraju nije uspio. I Rijeka isto tako, bila je u jednom trenu u dobrom položaju i onda izgubi od Dragovoljca, Osijek isto kiksa doma protiv Gorice… To su te ‘male utakmice’ngdje misliš da si osvojio tri boda, ali na terenu bude drukčije.”

Upravo jedna ‘mala utakmica’ slijedi Hajduku odmah na početku prvenstva. Splićani 15. srpnja dolaze u goste Istri.

“Istra je napravila značajne promjene i u upravi i u igračkom kadru. Nije lako doći tamo i reći da ćeš dobiti. Pomrsili su oni mnogima račune, ali to je prvo kolo, nikad ne znaš još kako će ti momčad disati u startu. Nije lako, imaš pripreme iza sebe, ali nemaš utakmice i onda krećeš. Budemo vidjeli. Tako to vrijedi za svakoga, bitno je dobro otvoriti prvenstvo.”

Ali prije toga, igrat će se poslastica za sve ljubitelje hrvatskog nogometa. Superkup između Dinama i Hajduka 9. srpnja.

“To je prva utakmica, prvi derbi… Vidjet ćemo kako će to izgledati i sa strane Hajduka i sa strane Dinama. Vidim da je Dinamo dobar na pripremama, dobili su dvije utakmice, Hajduk je izgubio od Cluja. A opet, te prijateljske utakmice su za isprobavanje, rezultat je u drugom planu makar nije dobro kad izgubiš par u nizu, onda ti se uvuče nemir. Mislim da će ta prva utakmica Superkupa dosta toga pokazati, a opet i ne mora biti jer tko zna u kakvim će sastavima istrčati. Bit će tu sigurno i malo kalkulacija, prva je utakmica, derbi ne voli nitko izgubiti.”

Iz Dinama je u Wolfsburg kod Nike Kovača otišao Bartol Franjić.

“Dinamo je računao da će nekog prodati, u ovom slučaju to je Franjić. Doveli su drugog Šutala, jaka im je zadnja linija. Tu su dva Šutala, Theophile, Lauritsen… Ma ima ih koliko hoćeš u zadnjoj liniji. Mogao je i Josip Šutalo ići, ali on je pokazao da je odličan, vratio se drugi Šutalo. Imaju veliki izbor tu. Za Franjića mi je drago da je napravio transfer već sad u mladim danima, to će mu biti veliki poticaj – igrati u Bundesligi, a i ima Niku Kovača iza sebe.”

Bruno Petković pokazao se barem u prvom dijelu priprema…

“Petković je uvijek bio kvalitetan igrač, imao je problema s formom, pa je onda došla ozljeda, ali mnogi zaboravljaju da je bio prva špica reprezentacije i odlično igrao za Vatrene, tako da čovjek nije zaboravio igrati. Jednostavno, poklopilo se tih nekoliko stvari. Jednostavno dogodi se svakom, pad forme, ozljeda i onda se teško vratiti kad hoćeš forsirati da igraš, a nisi 100 posto spreman i onda nisi pravi i patiš i ti sam jer vidiš da nije to to. A nogomet možeš igrati jedino kad si 100 posto spreman.”

Petković se tako vjerojatno nada i pozivu reprezentacije. Kao i Dario Melnjak iz Hajduka koji je izjavio da vjeruje da će zaigrati na SP-u u Kataru. Što Strupar kaže na to?

“A nemam pojma. Ja ću samo reći vrijeme će pokazati svoje. Svatko može biti kandidat ako se pokaže, bit će dosta još utakmica do konačnog odabira. Ako si zbilja pravi, ja kažem, svatko zaslužuje šansu ako vrijedi, svejedno iz kojeg si kluba.”

Spominje se i kako će se neki igrači iz inozemstva vratiti u HNL, što u većini slučajeva nije realno. Strupar tu ističe primjer Livaje za kojeg misli da je učinio dobar potez.

“Recimo Livaja je napravio odličnu stvar, bio je dosta godina vani i vratio se. Odlučio se za povratak u Hajduk i tu osvježio svoju karijeru, a nije tako star. To mu je bio vrhunski potez. Završio je i u reprezentaciji i sve je idealno.”

“Uvijek može doći neka dobra ponuda za Livaju, možda čak i iz Lige petice, ali to bi onda bio veliki udarac za Hajduk i što bi se tu događalo sve…”

Pisalo se i kako je za golmana Dinama Dominika Livakovića bio zainteresiran Lazio iz Serie A.

“Livaković je već dosta godina tu, prerastao je možda i hrvatsku ligu, možda se zasitio, to je bolje reći. Možda mu treba novi izazov, naravno da bi svatko htio igrati u Ligama petice, svejedno u kojoj, da vidiš ipak je to drugi nivo, a i to bi svakom igraču trebao biti cilj. Golman ima dužu vječnost od igrača, on je još mlad, vjerujem da bi rado otišao negdje i dokazao se u nekoj od Liga petice.”

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!