Srijeda, 20 sati, El Clasico samo na Sport Klubu

Nogomet 10. sij 202215:53 > 20:02 1 komentar
AP Photo/Joan Monfort GULIVER

El Clasico već je započeo novu eru. Nema više Cristiana Ronalda i Lea Messija, no to nipošto ne znači da derbiji Barcelone i Reala više neće biti zanimljivi.

Na scenu nadiru neki novi klinci koji će možda već u Saudijskoj Arabiji postati lideri najjačih španjolskih klubova.

Zašto baš u Saudijskoj Arabiji? Pa, zato što se u glavnom gradu te zemlje, Riyadhu, odigrava španjolski Superkup. Kao i protekle dvije sezone, igra se Final Four, a u prvom se polufinalu u srijedu 12. siječnja u 20 sati sastaju Barcelona i Real Madrid, uz izravan prijenos na Sport Klubu. Drugo polufinale čine Atletico Madrid i branitelj naslova Athletic Bilbao (13. siječnja), a finale je u nedjelju 16. siječnja.

Drugi je to put da se odluka o osvajaču španjolskog Superkupa donosi u Saudijskoj Arabiji. Prvi je put to bilo u Jeddahu u siječnju 2020., također Final Four, a 2018. se jedina utakmica između Barcelone i Seville igrala u Maroku, tako da odlazak izvan domovine nije nikakva novost što se ovog natjecanja tiče.

Nakon što je prvo Cristiano Ronaldo otišao iz Reala u Juventus, a od toga je sada prošlo već gotovo četiri godine, prošlog je ljeta šokirao i Lionel Messi odlaskom iz Barcelone u PSG. Tako smo u listopadu prošle godine na Nou Campu gledali prvi El Clasico u novom razdoblju bez portugalskog i argentinskog čarobnjaka. Slavio je tada Real 2:1 u utakmici 10. kola La Lige, a sada se dva najveća španjolska kluba sastaju na neutralnom terenu u lovu na prvi trofej sezone.

Godinama gledajući okršaje Ronalda i Messija na njihovim vrhuncima, nije se lako naviknuti na El Clasico bez njih. Nije to to. No već se polako počinju nazirati njihovi nasljednici. Nove zvijezde za novo ruho El Clasica u narednom desetljeću.

Pregršt je tu kandidata i nadarenih igrača. Pedri, Gavi, Torres, Nico, Ez Abde i nešto stariji Frenkie de Jong kod Barcelone, a kod Reala Rodrygo, Militao, Camavinga… Ipak, dvojicu mladića mnogi stručnjaci vide u udarnim ulogama El Clasica u budućnosti, to su Ansu Fati i Vinicius Junior.

Nije lako uskočiti u kopačke dvojice vjerojatno najvećih nogometaša svih vremena, no Fati i Vinicius na drukčiji, sebi svojstven način mogu stvoriti vlastito naslijeđe.

Konkretno, koliko mladom španjolskom napadaču vjeruju na Nou Campu dovoljno govori to što su mu dali dres s brojem 10 koji je godinama nosio Messi. Prije 17. rođendana već je debitirao za prvu momčad i postigao prvi gol, od početka je bio predodređen za velike stvari.

Međutim, iako mu je tek 19 godina, već je imao dosta problema s ozljedama. U studenom 2020. operirao je koljeno i izbivao čak devet mjeseci, a ove je sezone zbog nove ozljede odigrao samo osam utakmica. Ni jednu svih 90 minuta. Nije igrao dva mjeseca, no trener Xavi kaže da će njegov mladi dragulj ipak biti spreman za Superkup, oporavljen je očito od ozljede zadnje lože.

S druge strane, dvije godine stariji Vinicius u ovaj El Clasico ulazi u puno boljoj formi. Čak i životnoj. Nekoć su ga kritizirali zbog slabe realizacije, no to se u zadnje vrijeme drastično promijenilo. U 26 utakmica u svim natjecanjima ove sezone zabio je 14 golova uz devet asistencija, uključujući dva gola prije nekoliko dana u pobjedi nad Valencijom 4:1. Stanka zbog koronavirusa koji je netom prije toga prebolio očito na njemu nije ostavila nikakvog traga.

Ovo je sezona potpune afirmacije brazilskog krilnog napadača, sezona u kojoj se pod vodstvom trenera Carla Ancelottija transformirao iz talenta (pristiglog 2018. iz Flamenga za 45 milijuna eura) u pravu kvalitetu, klasnog igrača. Pokazuje to i Transfermarkt na kojemu vrijedi 100 milijuna eura, isto koliko i Mohamed Salah. Samo su Erling Haaland (150 milijuna eura) i Kylian Mbappe (160) skuplji.

Baš bi Haaland i Mbappe u nekoj budućoj projekciji mogli sletjeti na španjolsko tlo. Francuz u Real, Norvežanin u Barcu. Tako se šuška. E, to bi onda bila ‘bomba’.

U svakom slučaju, El Clasico i dalje će biti meč koji će u svakom svom sljedećem izdanju privlačiti golemu pozornost nogometne javnosti. Bilo to zbog Viniciusa, Fatija, Rodryga i Pedrija, ili sutra Mbappea, Haalanda ili nekog trećeg.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare