(ANKETA) Tko je najveći igrač u povijesti Lazija?

Serie A 22. tra 202017:41 > 17:43
Photo by Paolo Bruno/Getty Images

Danas krećemo s talijanskim klubovima, a prvi na redu je rimski Lazio koji ima dvije titule prvaka u Serie A

Lazio se nalazi u odabranom društvu klubova kojima je orao zaštitni znak. Talijanski klub tako uz Bešiktaš, Crystal Palace, Eintracht i još 13 europskih klubova ima simbol orla. Njihov orao Olimpia, naravno, prije svake domaće utakmice na Olimpicu preleti cijeli stadion, poslije čega se može dati znak da utakmica može početi.

Još je jedna povijesna činjenica vezana uz rimski klub, a to su njihove nebesko-plave boje koje su inspirirane grčkom zastavom, ali i zbog činjenice da je Lazio mješoviti sportski klub, odnosno da je ta sportska tradicija usko povezana s Grcima.

Kad je riječ o naslovima talijanskog prvaka, Rimljani se mogu pohvaliti s dva naslova, od kojih je posljednji došao 2000., dakle prije točno 20 godina, a još se mogu domoći i treće titule ukolik ose nastavi Serie A. U kupu imaju sedam naslova, a 1999. su osvojili kup UEFA i europski superkup protiv Manchester Uniteda.

Klub je stvorio igrača koji je i dan danas ujedno i najbolji strijelac u povijesti talijanske lige, a na listi od 10 imena našao se i jedan Hrvat.

10. GIORGIO CHINAGLIA (1969. – 1976.)

Možda netipično za Talijane, ali ovaj igrač svoju je karijeru započeo u velškom Swanseaju. Bio je član momčadi koja je osvojila prvi naslov prvaka u sezoni 1973./74., a onda e otisnuo u njujorški Cosmos gdje je također postao još jedna legenda, a tamo je igrao i sa Peleom i Franzom Beckenbauerom.

9. SIMONE INZAGHI (1999. – 2010.)

Mlađi brat puno poznatijeg Filippa Inzaghija također je imao veliki utjecaj u Rimu. Osvojio je s njima sedam naslova na svim razinama, a sada ih i kao trener odlično vodi. Prošle godine osvojio je kup i Superkup, koji je još osvojio i 2017. Bit će vječna legenda među navijačima kluba, ukoliko se sezona nastavi i odvede Lazio do trećeg naslova prvaka u povijesti.

Claudio Villa /Allsport/Getty Images

8. SINIŠA MIHAJLOVIĆ (1998. – 2004.)

Trener Bologne je svoje igračko ime na nogometnu kartu stavio 1991. kada je s Crvenom zvezdom osvojio Ligu prvaka. Prvo Roma, pa Sampdoria i onda Lazio u kojem se najviše zadržao, šest godina i s kojim je osvojio sedam naslova.

Emilio Andreoli, Getty Images Sport

7. ALEN BOKŠIĆ (1993.-1996./1997. – 2000.)

Kad je došao u Rim te 1993., Makaranin je bio četvrti europski nogometaš u izboru te godine, a ispred njega su bili Roberto di Baggio, Dennis Bergkamp te Eric Cantona. Dvije godine kasnio pomogao je klubu da budu drugi u talijanskoj ligi, što im je bio najbolji rezultat još od 1974. godine. Za nebesko-plave zabio je 43 pogotka u 156 nastupa.

Photo by Elisenda Roig/Bongarts/Getty Images

6. CIRO IMMOBILE (2016. -?)

Talijanski napadač gdje god da je bio, zadržao se jednu sezonu, nekad i samo polusezonu. A u Rimu očito proživljava svoje najbolje dane u karijeri. Za Lazio je dosad dao 116 pogodaka u 167 utakmica, nakon 26 utakmica u ligi ima 27 pogodaka, šest više od Cristiana Ronalda. Još da osvoji Serie A, definitivno kruna karijere.

Paolo Bruno Getty Images Sport

5. PAOLO NEGRO (1993. – 2005.)

Osvojio je osam naslova s klubom. Igrao je i za Bolognu i Bresciju, ali očito je na Olimpicu našao svoje mjesto pod suncem. Devet puta je nastupio za talijansku reprezentaciju, a na Euru 2000. s Azzurrima je bio drugi.

Photo by Claudio Villa/Getty Images

4. VINCENZO D’AMICO (1971. – 1980./ 1981. – 1986.)

Ovaj igrač je imao samo 20 godina kad je odveo rimski klub do prvog naslova u Serie A. Odlazi u Torino 1980./81., kad Rimljani ispadaju u drugu ligu. No, sezonu kasnije ponovno se vraća u talijansku prijestolnicu. Italiju je predstvaljao samo u mlađim kategorijama, dok na seniorskoj razini nije nikad nastupio za njih.

3. GIUSEPPE FAVALLI (1992. – 2004.)

Još jedan od onih koji su ostavili dubok trag u klubu s koojim je osvojio osam naslova. Osim toga, Favalli je 401 put u svim natjecanjima nastupio za Rimljane što ga čini igračem s najviše nastupa za klub. Poslije odlaska Neste u Milan, postao je kapetanom kluba, a zanimljivo je i da je Favalli igrao za oba kluba iz Milana.

2. ALESSANDRO NESTA (1993. – 2002.)

Više uspjeha je napravio s Milanom, nego s Lazijom, ali Nesta je produkt njihove škole. Legendarni branič koji je s Maldinijem stvarao neuništiv tandem i u reprezentaciji i u Milanu gdje je s Rossonerima osvojio dvije Lige prvaka. Otisnuo se i u trenere gdje je vodio Miami FC i Perugiju, a sad je trener Frosinonea.

Gabriele Maltinti / Stringer

1. SILVIO PIOLA (1934. – 1943.)

Jedan od najvećih u povijesti rimskog kluba. Najbolji strijelac u povijesti Lazija sa 149, a ujedno i najbolji strijelac talijanske lige sa 274 pogotka. Osim toga, imao je čast biti i najbolji strijelac još dva kluba koja su nastupali u prvom rangu, Pro Vercellija i Novare. S Italijom je osvojio svjetsku smotru 1938.