Gračan: I za mene je to bilo iznenađenje

FIFA World Cup 25. stu 202115:20 > 15:20 0 komentara
Jaroslav Ozana (CTK via AP Images)

Pred hrvatskom ženskom nogometnom reprezentacijom su dvije utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, u kojima će u Puli prvo ugostiti reprezentaciju Litve 26. studenoga, a četiri dana poslije (30. studenoga) izabranu vrstu Moldavije.

U prva četiri nastupa, tijekom rujna i listopada, hrvatske nogometašice doživjele su četiri uvjerljiva poraza, dva od Italije te po jedan od Švicarske i Rumunjske, pa se bez ijednog boda i s gol-razlikom 0-15 nalaze na dnu ljestvice skupine G.

Takav početak kvalifikacija nagnao je čelnike Hrvatskog nogometnog saveza da posegnu za promjenom na izborničkoj klupi, na koju je umjesto Mate Prskala doveden nekadašnji izbornik hrvatske muške U-21 reprezentacije Nenad Gračan.

“I za mene je to malo bilo iznenađenje, kad mi je bilo ponuđeno. No, u razgovoru s čelnim ljudima Saveza, s predsjednikom Kustićem, dogovorili smo suradnju da pokušamo napraviti pomak što se tiče ženskog nogometa. Sigurno me očekuje vrlo zahtjevan posao, međutim najvažnije je da brzo pohvatamo stvari”, izjavio je Gračan dan uoči svog debija na klupi ženske reprezentacije koja će u petak od 17 sati na stadionu Aldo Drosina ugostiti Litvu i pokušati popraviti dojam iz prva četiri nastupa.

“Bitno je da su cure doista odgovorne, da imaju želju, da vole nogomet. Pomak možemo napraviti s njihovom disciplinom što se tiče i igre i rada i s velikim motivom koji imaju”, dodao je Gračan.

Za razliku od dosadašnjih suparnica, litavska reprezentacija bi trebala biti suparnik po mjeri, tvrdi novi izbornik.

“Igrali smo s dvije reprezentacije s kojima se u ovom trenutku ne možemo mjeriti. Najvažnije je da se curama u psihološkom smislu vrati samopouzdanje i da kroz ove dvije utakmice pokušamo osvojiti koji bod, postići pogodak. To je najvažnije.”

Vratarka Doris Bačić, koja je u dvije utakmice nosila i kapetansku vrpcu, vjeruje da će se dogoditi pozitivna promjena.

“Nadam se da će u ove dvije utakmice sve postati malo pozitivnije i da ćemo pokazati koliko vrijedimo. I same smo svjesne da nismo dobro krenule, da početak nije bio onakav kakav smo planirale da bude. Ostavljamo to iza sebe, učimo iz svojih pogrešaka i okrećemo se prema ove dvije utakmice”, izjavila je iskusna 26-godišnja čuvarica mreže koja iza sebe ima iskustvo branjenja za velike klubove poput Juventusa i Arsenala.

“Ja uvijek očekujem pobjedu. Naravno da je priprema ove utakmice drugačija nego protiv Italije ili Švicarske. Pobjeda je imperativ i tako smo se i postavili. Vjerujemo jedna u drugu. Pripremile smo se jako dobro, znamo sve što trebamo znati o Litvi”, zaključila je Bačić.

“Litva je reprezentacija koja je u našem rangu, na našem nivou. Izbornik nam je pokazao njihove dobre i loše strane. Imaju dvije, tri igračice koje su opasne u ofenzivnom dijelu, tako da ćemo morati paziti na njihov kontranapad. Ipak, mislim da će puno toga ovisiti o nama, kako ćemo se mi ponašati na terenu i kako ćemo se postaviti“, optimistična je Iva Landeka.

“Protiv Litve i Moldavije moramo ići na tih šest bodova. Same sebi moramo dokazati da vrijedimo više nego ove četiri prijašnje utakmice.”

Nenad Gračan je svjestan da i u suparničkom taboru razmišljaju na sličan način, jer ni Litva ne stoji puno bolje. Naime, Litavke su u prve tri utakmice također poražene uz gol-razliku 1-12. No, to ne zavarava hrvatskog izbornika.

“Bit će to teška i zahtjevna utakmica. Radi se o reprezentaciji sličnoj našoj, imaju tri vrlo kvalitetne pojedinke koje igraju u europskim klubovima. Puno pričamo o tome, puno radimo i nadam se da ćemo ostvariti prvu pobjedu.”

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!