Ostale skupine Svjetskog prvenstva

Shaun Botterill/Getty Images

Osim skupine D u kojoj se nalazi Hrvatska, Sportklub vam donosi analizu ostalih skupina Svjetskog nogometnog prvenstva.

Shaun Botterill/Getty Images

Domaćin prvenstva, Rusija izvukla je najslabiju skupinu i još jednom pokazala kako biti domaćin prvenstva povećava vaše šanse za prolazak dalje. Uz domaćina, u skupini će biti i Egipat predvođen Salahom, Saudijska Arabija koja je bila pritajeni izbor svakog nositelja i Urugvaj, na papiru vjerojatno najjača ekipa skupine.

Grupa A

1. Rusija

2. Saudijska Arabija

3. Egipat

4. Urugvaj

Portugal i Španjolska mogu slaviti. Dvije europske reprezentacije su dvije uvjerljivo najjače ekipe u skupini B i vjerojatni putnici u knock out fazu. Maroko je dobra ekipa, pogotovo za afričke pojmove, no uz Iran koji je nepoznanica, nemaju prevelike šanse za prolazak grupe.

Grupa B

1. Portugal

2. Španjolska

3. Maroko

4. Iran

Peru, Danska i Australija su tri ekipe koje će u međusobnim ogledima odlučiti o ekipi koja ide dalje iz skupine C, uz uvjerljivog favorita Francusku. Jedna od najjačih reprezentacija svijeta, i po mnogima u tri najveća favorita cijelog SP, trebala bi u skupini upisati sve tri pobjede i čekati drugoplasiranu ekipu skupine D, što bi lako moguće mogla biti Hrvatska.

Grupa C

1. Francuska

2. Australija

3. Peru

4. Danska

Naši istočni susjedi osjetit će kako je igrati protiv Brazila na velikom natjecanju. Srbija je u skupini sa Švicarskom i Kostarikom, dvije ekipe koje će zaoštriti borbu za drugo mjesto, iza Brazila. Švicarci su odlično izgledali u kvalifikacijama, Kostarika jaše na valu dobrog rezultata iz 2014., no objektivno su najslabija ekipa u grupi.

Grupa E

1. Brazil

2. Švicarska

3. Kostarika

4. Srbija

Aktualni prvaci idu u obranu naslova protiv Meksika, Švedske i Južne Koreje. Poput Francuske i Brazila, još jedna ekipa koja je apsolutni favorit u skupini igra protiv Meksika kojeg su pobijedili na Kupu konfederacija, “probi” najveće svjetske nogometne smotre. Švedska je izabacila Italiju u dodatnim kvalifikacijama i tu se nalazi još Južna Koreja, stalni sudionik svjetskih prvenstava. Uz našu skupinu, vjerojatno najteža.

Grupa F

1. Njemačka

2. Meksiko

3. Švedska

4. Južna Koreja

Još jedna skupina u kojoj su europski predstavnici “uboli” je i skupina G. Nositelji skupine Belgija favoriti su za prvo mjesto, “vječni luzeri velikih natjecanja”, Engleska trebala bi zauzeti drugo mjesto. Panama i Tunis su vjerojatno najslabije ekipe koje su mogle izaći iz trećeg i četvrtog pota.

Grupa G

1. Belgija

2. Panama

3. Tunis

4. Engleska

Najizjednačenija skupina prvenstva je ona posljednja izvučena. Nositelji Poljaci su uz domaćine najslabiji nositelj, Senegal je jako opasna ekipa predvođena s nekoliko igrača iz najjačih europskih klubova, Kolumbija je tradicionalno popunjena na svim pozicijama, a Japan uz dobre igrače ima i jako dobrog izbornika. Skupina u kojoj su tri ekipe podjednako izjednačene na vrhu, i Japan koji prijeti iz sjene.

Grupa H

1. Poljska

2. Senegal

3. Kolumbija

4. Japan

Ceremoniju u Kremlju otvorili su predsjednik Rusije Vladimir Putin i prvi čovjek FIFA-e Gianni Infantino, a program su vodili nekadašnji engleski reprezentativac Gary Lineker i ruska sportska novinarka Marija Komandnaja. Njima su pomagali legende nogometa Diego Maradona, Cafu, Carles Puyol, Diego Forlan, Laurent Blanc, Gordon Banks, Nikita Simonjan i Fabio Cannnavaro.

“Sa velikim nestrpljenjem Rusija očekuje Svjetsko prvenstvo i radujemo se što će najbolji svjetski nogometaši svoje znanje i umijeće pokazati upravo u našoj zemlji. Nadamo se da će ovo Svjetsko prvenstvo promovirati prije svega Rusiju i dobar nogomet. Dali smo sve od sebe da u svim regijama sve bude spremno za Svjetsko prvenstvo. Šaljemo svima poruku prijateljstva i sigurni smo da nas očekuje spektakularni turnir. Ovo će biti turnir mira i nadam se da će biti jedan od najbolje organiziranih“, rekao je Putin.

Trofej namijenjen prvacima svijeta na binu je donio Miroslav Klose, koji je sa reprezentacijom Njemačke osvojio Svjetsko prvenstvo 2014. Klose je sa 16 postignutih golova najbolji strijelac u povijesti SP.

Najveća zemlja svijeta prvi je put organizator Mundijala, a mečevi će biti odigrani na 12 potpuno novih ili renoviranih stadiona u 11 gradova (Moskva, Sankt Peterburg, Kaliningrad, Samara, Jekaterinburg, Volgograd, Rostov na Donu, Kazanj, Nižnji Novgorod, Soči i Sarans).

Plasman u osminu finala osigurat će po dve najbolje reprezentacije iz svake grupe, a križaju se A-B, C-D, E-F i G-H.

vjetski prvaci zaradit će 38 milijuna dolara, finalist 28, trećeplasirani tim 24, a poraženi u borbi za brončanu medalju 22 milijuna dolara. Za ekipe od 5. do 8. mjesta rezervirano je po 16 milijna, od 9. do 16. mjesta po 12 milijuna, a za sve ostale po 8 milijuna dolara. Dakle, ukupan nagradni fond iznosi 400 milijuna dolara.

Prvi od ukupno 64 utakmice na prvestvu, kao i finalni susret odigrat će se na moskovskom “Lužnjikiju”, a titulu svjetskog prvaka brani reprezentacija Njemačke.